Erste kommentár Először beleadás, majd nagy emelkedés, aztán megint beleadás. Eléggé furcsa, s kicsit talán ideges mozgásokat láthatunk számos indexben a technikai szintek közelében. Például az agyon...
Először beleadás, majd nagy emelkedés, aztán megint beleadás. Eléggé furcsa, s kicsit talán ideges mozgásokat láthatunk számos indexben a technikai szintek közelében. Például az agyon aggódott Európában a DAX index mintha egy dupla aljhoz hasonló formációt hozott volna létre, ami alapján 13.450 pont környékére kéne emelkednie a nem túl távoli jövőben. Hasonlót láthatunk a Dow Jones indexen is, ahol viszont a 32.500 pont van a célkeresztben. Az S&P500 és a Nasdaq esetében kissé más a helyzet. Ott is bele lehet magyarázni a dupla aljat, de a csökkenő trend is maradt, ahol „csak” annyi történt, hogy a 20 napos mozgóátlagokat tesztelték vissza az indexek, aztán újra lefordultak. Szóval ezekben kétes a kimenetel, s ilyen értelemben gyengébbeknek mondhatók. Ezzel egy üzenetet is kaptunk, hiszen a Dow Jones indexben inkább a „hagyományos” iparágak, az érték alapú részvények kapnak teret. Vagyis továbbra is inkább ezeket favorizálják a befektetők a növekedésiekkel ellentétben. S ez ilyen kamatemeléses, recesszió-veszélyes időszakban jól is van így. A BUX esetében, ahol nem győzzük hangoztatni az olcsóságot (két éves előremutató P/E 17 éves mélypont közelében), is hasonlót láthatunk, mint a DAX esetében. Annyi különbséggel, hogy itt még a kettős alj sem alakult ki, mert olyan „erős” volt a piac, s ma is inkább már a 30 napos mozgóátlagról próbál elrugaszkodni az árfolyam. Komolyabb emelkedésre akkor számítunk, ha sikerül az EU-val megegyeznünk pénzvesztés nélkül vagy kicsi veszteséggel, amire 1-2 hónapon belül van esély.
Az európai indexek enyhén emelkedtek pénteken. A FTSE100 0,1%-ot, az EuroStoxx50 0,6%-ot, a DAX pedig 0,7%-ot nőtt. A szektorok többsége emelkedett, főleg az ingatlan és a közműszektor. Kivételt a csökkenő energia és az IT szektor jelentett.
Ezzel szemben Amerikában zuhantak az indexek. A Dow 1,3%-ot, az S&P500 2,4%-ot, a Nasdaq 3,1%-ot. Minden szektor esett, de leginkább a nyersanyag, az energia és a nem alapvető fogyasztási cikkek szektora, ami klasszikusan recessziós félelemre utal.
Ázsiában is csökkenés volt a jellemző ma reggel. A CSI300 stagnált, a Hang Seng 0,3%-ot, míg a Nikkei 1,2%-ot csökkent.
A kamatstop módosításának részletei pénteken piaczárás után jelentek meg a kormány hivatalos közlönyében. A kamatstopot 2023. június 30-ig meghosszabbítják, és az olyan hitelekre is kiterjesztik, amelyeknek 5 évnél rövidebb ideig fix a kamatozása. Korábban csak az 3 éves fix periódusra vonatkozott. A lépés mindenképpen negatív, és fékezi az OTP profitját a nagy valószínűséggel mintegy 1.000 milliárd forintnyi jelzáloghitelen. Ugyanakkor a váratlan jegybanki "kamatemelés" csökkentheti a negatív hatást.
Teljesen átszabhatja működését a Goldman Sachs, adta hírül a nem hivatalos információt a Bloomberg. Az értesülések szerint három fő egység jöhet létre a pénzintézetnél. Egy fedél alá kerülne a befektetési és a kereskedési terület, míg a vagyonkezelési divízió a kereskedelmi tevékenységekkel olvadna össze. A harmadik rész pedig a tranzakciós, fintech és kockázati-befektetői szegmensekből állna össze. A vezérigazgató elsődleges célja, hogy a bank tevékenységének fókusza a vállalati szegmensre koncentrálódjon, amely stabilabb pénzáramot biztosítana, és kevésbé lenne kitéve a makrogazdasági ingadozásknak. A Goldman kedden teszi közzé negyedéves gyorsjelentését.
A nyitó 428,7-ről zárásra összességében 417,8-ra csökkent az EURHUF devizapár, és a mai nyitásban is hasonló szinteket látunk. A pénteki döntéseket megelőzően többször is történelmi mélypontra került a hazai fizetőeszköz árfolyama a vezető devizákkal szemben. Mivel a jelentős forintgyengülés az infláció további gyorsulását eredményezheti, indokolt volt a hazai deviza “vonzóbbá tétele” a pénz- és tőkepiacokon. Egyelőre nem világos, hogy a rendkívül magas effektív kamatokra meddig lesz szükség, fenntartásuk az árfolyam stabilizálódásáig mindenképpen indokoltnak tűnik.
A nemzetközi devizapiacon pénteken 0,6%-kal gyengült az euró a dollárral szemben, majd a mai nyitásban kisebb korrekció mutatkozott. Jelenleg 0,9742-n áll az EURUSD kurzusa. Az elkövetkező napokban a két térségre vonatkozó kamatemelési várakozások, illetve az energiaárak alakulásával kapcsolatos hírek mozgathatják az árfolyamot.
A WTI 85,4, a Brent 92,5 dollár/hordó szinten forgott ma reggel a decemberi lejáratra, míg az Ural árjegyzése 74,4 dollár volt azonnali leszállításra. A piacon továbbra is erős a bizonytalanság a globális GDP növekedéssel kapcsolatban. A pénteki USA kiskereskedelmi adat a fogyasztás megtorpanását mutatta, miután az infláció növekedése visszavetette a fogyasztást. Hszi Csin-ping kínai elnök a mostani pártkongresszuson védelmébe vette az ország zéró Covid stratégiáját, erről az oldalról sem várható tehát változás. Európában viszont egyre több hír szól a dízel hiányról. A francia finomítói munkások sztrájkja miatt ellátási nehézségek vannak az országban, a dízel készletek sokéves mélypontokon vannak. A téli időszakban megnőhet a kereslet a termék iránt, mivel sokan ezzel váltják fel a jóval drágább földgázt.
Az arany 1.649 dollárig esett ma reggel. Az erős dollár és a kamatemelési várakozások okozták leginkább az arany esését, miközben a piacon nő a félelem, hogy lassulhat a világgazdaság, ami akár meg is fordíthatja a hozamemelkedés irányát a világban. A Fed képviselői továbbra is 75 bázispontos szigorításról beszélnek a soron következő ülésen. Az éves inflációs várakozások tovább nőttek az Egyesült Államokban a pénteki jelentés szerint. A brit miniszterelnök, Liz Truss döntése Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter elbocsátásáról jelentős dollárerősödést okozott a fonttal szemben. Összességében elmondható, hogy két erő küzd egymással: a beharangozott kamatemelések és a világgazdaság lassulása. Az arany megítélése szempontjából az utóbbi és az emiatt bekövetkező inflációcsökkenés illetve lassuló vagy megforduló hozamemelkedés lenne kedvező hír.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.