Erste kommentár Nagyot lépett ma az MNB. Az egynapos hitelrátát 25 százalékra emelte, miközben a betéti rátát megtartotta 12,5 százalékon. S az alapkamat sem változott, maradt 13%-on. Ugyanakkor bevezetett egy új...
Nagyot lépett ma az MNB. Az egynapos hitelrátát 25 százalékra emelte, miközben a betéti rátát megtartotta 12,5 százalékon. S az alapkamat sem változott, maradt 13%-on. Ugyanakkor bevezetett egy új eszközt, az egynapos betéti gyorstendert, amit átmentinek szán, amíg a piaci turbulencia nem enyhül. Ezzel az effektív kamatráta a korábbi 13,5 százalék körüli értékről nagyot, 18 százalékra ugrik. Mindeközben 17 százalékon FX deviza swap tendereket is tart a nemzeti bank, amellyel további euró likviditást nyújt a piac számára.
A magas energiaárak és a megnövekedett volumenek jelentős negatív hatással vannak a kereskedelmi mérlegre, s ez negatív hatást gyakorol a piacra. Ennek csökkentése érdekében az MNB az elkövetkező hónapokban biztosítja a deviza szükségletet a nemzetgazdasági számlák kifizetéséhez.
Azt gondoljuk, hogy ezek jelentős lépések a devizapiaci feszültségek csökkentésére, s komoly lépés a stabilitás elérése felé. Úgy véljük, hogy ezek az intézkedések addig maradnak fenn, amíg az EU el nem fogadja a magyar intézkedéseket a jogállamisági kérdésekben, s világossá válik mindenki számára, hogy pénzvesztés nélkül vagy minimális pénzvesztéssel újraindulnak az európai támogatások Magyarország felé, valamikor jövő február-márciusban. Ha a közel 10 milliárd eurós hitelt is figyelembe vesszük, na meg az idén elmaradt támogatások megérkezését, plusz a várható megegyezést az újjáépítési alapról is, akkor jövőre 15-20 milliárd euró is érkezhet az országba, ami komoly euró többletet jelent a nemzetgazdaság számára. Ezért ezek az intézkedések nagy valószínűséggel komoly pozitív hatással lesznek a forint árfolyamra. Így ezen tényezők tisztázódása esetén a most bevezetett intézkedéseket nagy valószínűséggel ki lehet majd vezetni, azaz vélhetően 1-2 hónapig maradhatnak csak fenn.
A lépések hatására sokat erősödött a forint, s azt gondoljuk, hogy ilyen erőteljes lépésre további stabilizálódásra lehet számítani a forint piacon.
Amerika vezette tegnap az emelkedést, a Dow 2,8%-os, a Nasdaq 2,2%-os, az S&P 500 pedig 2,6%-os pluszban zárt.
Az Euro Stoxx 50 1,2%-kal, a DAX 1,5%-kal, a FTSE100 pedig 0,4%-kal erősödött tegnap, követve az amerikai indexeket.
Ázsiában is emelkedés volt tapasztalható. A CSI300 2,4%-ot, a Nikkei 3,3%-ot, míg a Hang Seng 1%-ot erősödött.
Óriási beruházásra készül a United Airlines. A Bloomberg információi szerint a légitársaság több, mint 100 darab, nagy távolságot beutazni képes gép, vélhetően Boeing 787 vagy Airbus A350 vásárlását tervezi. A vállalat jelenlegi szélestörzsű flottája éppen azt a kort közelíti, amikor az eddigi tapasztalatok alapján már jelentősen nő a gépmadarak fenntartásának költsége.
Indul a Netflix új csomagja, amelyben alacsonyabb áron lehet előfizetni a szolgáltatásra, de cserébe reklámokat lesz kénytelen nézni az előfizető. A csomag november 3-tól érhető el havi 7 dolláros áron az USA-t is beleértve 12 országban. A szolgáltatás egyszerre csak egy képernyőn lesz nézhető, és óránként nagyjából 4-5 perc reklámot is végig kell ülni. A korábbi csomagok továbbra is elérhetők maradnak.
Rohamos erősödésbe kezdett a forint az MNB mai bejelentése után. Az alapkamat nem változott, de a kamatfolyosó tetejét, az egynapos overnight hitel kamatát 25%-ra emelte a Monetáris Tanács, ami 950 bázispontos emelést jelent. Míg az új, egynapos eszköz bevezetésével 18%-ra emelte az effektív kamatrátát a jegybank. AZ EURHUF kurzus 417 környékére csökkent.
Az euró tegnap visszapattant 0,98 dollárig, de ma ismét gyengülni kezdett, így továbbra is közel van a szeptember 27-én elért 20 éves mélypontot jelentő 0,95 dolláros szinthez. A vártnál magasabb amerikai inflációs adatok és az erős munkaerőpiac egyre valószínűbbé teszi a Federal Reserve nagyobb ütemű kamatemelésének lehetőségét, ami erősíti a dollár helyzetét.
A WTI nyersolaj határidős ára ma reggel 89 dollár körül mozgott hordónként, a Brent 94,7 dollárba került. Az olajár a héten ismét nyomás alá került a keresleti kilátások gyengülése miatt, amit a felpörgő infláció, a szigorodó pénzügyi feltételek és a globális recesszió növekvő kockázata okoz. A hét elején az OPEC, az amerikai energiaügyi minisztérium és a Nemzetközi Energiaügynökség havi jelentéseikben mind csökkentették a globális olajkeresletre vonatkozó előrejelzéseiket. A gyengébb keresletet kiemelve a hivatalos adatok azt mutatták, hogy az USA nyersolajkészletei 9,9 millió hordóval nőttek a múlt héten, ami jóval meghaladja a piaci várakozásokat, amelyek 1,8 millió hordós emelkedést vártak. A benzinkészletek 2 millió hordóval emelkedtek, szemben az 1,8 millió hordós csökkenésre vonatkozó becslésekkel. A legnagyobb nyersolaj importőr, Kína kereslete visszafogott maradt, mivel a vezetés ragaszkodik a zéró-covid politikához.
A vártnál nagyobb amerikai inflációs adat (éves alapon 8,1% helyett csak 8,2%-ig csökkent a mérés), valamint a negyvenéves szintre emelkedő maginfláció (6,6% év/év) nagy turbulenciát okozott a piacokon, ami az aranyat is elérte. Az erősödő dollár és a növekvő Fed kamatemelési várakozás következtében adták a nemesfémet, amelynek unciánkénti ára kisebb gyengülés után ma reggel végül 1.672 dollár. A tegnapi nap második felében erőre kaptak a piacok, ebben közre játszhattak azon hírek, hogy a brit kormány teljes egészében elvetheti Liz Truss miniszterelnök adócsökkentésről szóló tervezetét, melynek hatására erősödött a font a dollárral szemben, segítve az aranyat is.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.