Erste kommentár Az elemzők egy része már az új bikapiac kezdetét látta maga előtt, miután az október berúgta az ajtót, és rég nem látott emelkedés indult meg a tőzsdéken. Úgy tűnt, hogy tetőzhet az...
Az elemzők egy része már az új bikapiac kezdetét látta maga előtt, miután az október berúgta az ajtót, és rég nem látott emelkedés indult meg a tőzsdéken. Úgy tűnt, hogy tetőzhet az infláció és az energiaárak csökkenése miatt akár enyhülhetett is volna az árak növekedésének üteme. Pozitívabbá váltak a befektetők is, és elkezdték megvenni a részvényeket. Hidegzuhanyként hatott az OPEC szerdai bejelentése, miszerint 2 millió hordóval csökkentik a kitermelést, és a részvénypiacok korrekcióba kezdtek. A koronavírus okozta nehéz helyzet összekovácsolta az olajkartell tagjait, és rájöttek, hogy továbbra is együtt kell működniük ahhoz, hogy elejét vegyék az olajár újabb bezuhanásának a gazdasági lassulás miatti félelmek közepette. A piac most arra számít, hogy 100 dollárra is visszaerősödhet a fekete arany ára. Ez pedig keresztbe tenne az infláció lehűtésére irányuló erőfeszítéseknek, mondhatni olaj lenne a tűzre. Az inflációs nyomás fokozódása ellen márpedig tenni kell valamit. Amennyiben a Fed még keményebb lépésre kényszerül, az erőteljesen rontaná az amúgy is bizonytalan gazdasági kilátásokat. Joe Biden üzent az OPEC-nek és azt mondta, hogy rengeteg alternatíva létezik. Valójában nem biztos, hogy annyira sok a lehetőség, de például Venezuela hatalmas olajtartaléka nagy segítséget jelentene, és a Wall Street Journal is arról írt, hogy közel lehet az egyezség velük. Az USA illetékesei ezt tagadták, de gondolhatunk arra is, hogy „nem zörög a haraszt…” Valójában logikusnak tűnik a dél-amerikai országgal való kapcsolat javítása, így várjuk a fejleményeket, hogy a Biden-kormányzat milyen lépéseket tesz az olajár megregulázására.
Tovább folytatódott a korrekció a részvénypiacokon Európában. Az FTSE100 0,8%-ot, az Euro Stoxx50 és a DAX egyaránt 0,4%-ot csökkent. Az energiaszektor volt a felülteljesítő.
Amerikában is lefordultak a tőzsdék. A Dow 1,15%-ot, az S&P500 1%-ot, a Nasdaq pedig 0,7%-ot esett. A tengerentúlon is az energiavállalatokat szerették a befektetők.
Ázsiában szintén negatív volt a hangulat, a Nikkei 0,7%-ot, míg a Hang Seng 1,2%-ot esett.
A Twitter kontra Musk per bírója haladékot adott a Tesla vezérigazgatójának, hogy végrehajtsa a 44 milliárd dolláros felvásárlást. A határidő október 28., ha addig nem történik meg a tranzakció, úgy a bíróság új időpontot rendel el a tárgyalásra. Musk-nak körülbelül 13 milliárd dollárnyi tőkét kell külső forrásból finanszíroznia, melynek összeszedéséhez időre van szüksége a világ leggazdagabb emberének.
Közzétette előzetes harmadik negyedéves bevételét az AMD. A félvezetőgyártó csalódást keltett, ugyanis az eladási számai több, mint 1 milliárd dollárral elmaradtak az általuk prognosztizált 6,7 milliárd dollártól. A cég a gyenge teljesítményt a PC-k iránti kereslet csökkenésével és a raktárkészletének méretével (sok legyártott termék nem talál gazdára) magyarázta. A hír hatására az AMD is és több szektortársa is esett a tegnapi kereskedésben.
A következő 14 évben, 2036 év végéig az ALTEO fogja üzemeltetni a BorsodChem Power beruházásában megvalósuló 49,9 MWe villamos teljesítményű gázturbinás kapcsolt hő- és villamos-energia termelő kiserőművet. A megállapodás megerősíti az ALTEO vezető szerepét a B2B energiaszolgáltatási üzletágban. A hír egyértelműen pozitív, de az eredményhatása nagy valószínűséggel pici, s így a cég értékelésére sincs jelentős hatással.
A Samsung üzemi eredménye éves szinten 32%-kal 10,8 ezer milliárd wonra (7,7 milliárd dollár) esett az előző negyedévben a chipek iránti kereslet csökkenése miatt. Ez jócskán alulmúlja az elemzők 12,1 ezer milliárd wonra vonatkozó várakozását. A dél-koreai gyártó a hónap végén teszi majd közzé a részletes adatokat tartalmazó negyedéves jelentését.
A kínai elektromosautó-gyártók vártnál gyengébb ünnepi megrendeléseiről szóló, meg nem erősített jelentések miatt pánikszerű eladásba kezdtek a kereskedők. A Li Auto 14%-ot, a Nio 10%-ot, az XPeng 5%-ot esett a hongkongi tőzsdén.
Kissé tovább gyengült tegnap a forint, a nap végén 423,66-on állt az EURHUF devizapár, és a ma reggeli kereskedésben is hasonló szinteken kereskednek a forinttal. A tegnapi diszkontkötvény aukción mindössze 2 milliárd forintot adott el a jegybank, szemben a meghirdetett 1000 milliárd forintos mennyiséggel. Az árfolyamra jelenleg a nemzetközi hírek hatnak inkább negatívan: a dollár újbóli erősödése és a magasabb olajár — az OPEC kínálatcsökkentése miatt — nem tesz jót a hazai devizának.
A nemzetközi devizapiacon ismét a dollár erejéről szólnak a hírek. Tegnap 0,9%-ot erősödött az USA devizája az euróval szemben, s egyelőre nem látszik korrekció. Az EURUSD 0,9803-on áll jelenleg. A piac ma leginkább az USA-beli szeptemberi átfogó munkapiaci adatokra figyel, a konszenzus 255 ezer fős foglalkoztatás-bővülést vár.
Az olajárak tovább emelkedtek a kínálat szűkösségétől való félelem hatására, a WTI határidős jegyzése ma reggel 88,7 dollár környékén mozgott hordónként, a Brent jegyzése pedig a 95 dollárt közelíti. Szaúd-Arábia olajügyi minisztere szerint az OPEC által bejelentett napi 2 millió hordós kitermeléscsökkentés ténylegesen csak 1-1,1 millió hordó körül lesz, mivel egyes tagok már most is a célérték alatt termelnek. Az Egyesült Államok továbbra is keresi a módját annak, hogyan lehetne megakadályozni az árak emelkedését. A Venezuelát sújtó szankciók enyhítéséről is felröppentek hírek, de az USA illetékesei ezt tagadták. Az ellátási aggodalmakat súlyosbítja, hogy Oroszország a héten ismét figyelmeztetett, hogy nem fog olajat eladni olyan országoknak, amelyek támogatják az árplafon bevezetését.
Az első negyedév vége óta legjobb hetét zárhatja az arany, ami tegnap ugyan csökkent, de továbbra is 1700 dollár felett van. Ma reggel 1710 dollárt kellett fizetni egy unciáért a csillogó nemesfémből. A tegnap közzétett adat szerint nőtt a munkanélküli-segély kérelmek száma az USA-ban, ami akár finomíthatja a Fed agresszív hozzáállását a kamatemelésekhez, míg a növekvő kötvényhozamok illetve a geopolitikai feszültség növekedése nem tettek jót az aranynak. A ma megjelenő hivatalos munkaerőpiaci adatközlés akár komoly mozgást is hozhat az arany árfolyamában.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.