Erste kommentár Tegnap nagy bejelentést tett az MVM és Nagy Márton miniszter. Nevezetesen, hogy az elkövetkező fél évre csökkentettük a kockázatokat a gázár ingadozás tekintetében. Ugyanis egy nem közölt, de...
Tegnap nagy bejelentést tett az MVM és Nagy Márton miniszter. Nevezetesen, hogy az elkövetkező fél évre csökkentettük a kockázatokat a gázár ingadozás tekintetében. Ugyanis egy nem közölt, de 175 euró per MWh óra alatti limitár fölötti részt csak az elkövetkező három évben, egyenlő részletben fogunk kifizetni a Gazpromnak. A részletekből az lehet sejteni, hogy ez a limitár 130 euró körül lehet, s ha pl. 175 euró lenne az átlagár, akkor egyelőre 1 milliárd euró, ha pedig 300 euró fölött lenne az ár, akkor valamivel több, mint 4 milliárd euró kifizetésétől mentesülnénk átmenetileg. Mindeközben a gáz ára pont 130 euró közelébe esett, azaz ha itt maradna, vagy ez alá esne, akkor ez a megállapodás tényleg csak egy fel nem használt opció lenne. Mindenesetre az estelegesen elszálló árak esetén sem kellene attól félnünk, hogy több száz millió euróval romlik a kereskedelmi mérlegünk, ami különben elég gyengére sikeredett júliusban.
A párnagáz kérdést is teoretikus dolognak tarjuk. Ugyanis előbb a mobil gázt kell kitermelni a hajdúszoboszlói gáztárolóból, aminek 1,6 milliárd köbméter a kapacitása, s csak utána jöhet a 800 millió köbméteres párnagáz lebányászása, amivel különben tönkre is tennénk a tárolót. Ez a magyar tárolói kapacitások mintegy negyede! Szóval ha lesz megállapodás az EU-val, s netán a gáz ár addigra újra 80 euró környékére esik, akkor nagy valószínűséggel nem fogunk élni ezzel a lehetőséggel. Mindenesetre ezek a lépések tegnapelőttig még mintegy 2,5 milliárd euró kiadás eltolását jelentették az elkövetkező három évre egyenlő részletben. Ez hat hónapos átlagban havi szinten mintegy 400 millió euróval javította volna vagy javíthatja ’ceteris paribus’ a külker mérleget.
A piacokon is mintha megoldódott volna a nagy kérdés, hogy most a szintekről letörés vagy emelkedés jön. Ebben jelentős szerepet játszott a tegnapi ISM beszerzési menedzser indexből kikövetkeztető foglakoztatási adatokban várt romlás, ami megfékezheti a Fed-et a nagy kamatemelés hevében. Erre pedig komoly emelkedéssel reagáltak a piacok, s ezzel a nagy indexekben a letörési szintek fölé emelkedtek vissza az árfolyamok (Dow Jones, S&P500, DAX, BUX), vagy éppen a támaszról pattantak vissza (Nasdaq). Mindenesetre ha meg tudják erősíteni ezt a mozgást, akkor egy komolyabb emelkedés elé is nézhetünk. Igaz, a pálya vaklószínűleg nehezített marad, hiszen egy csomó tényező volatilis piacot sugall. Ilyen például az MACD, vagy a 20-30 napos mozgóátlagok alatti indexek, stb. A délelőtti erőteljes DAX és BUX emelkedésből pedig erre lehet következtetni!
Mérsékelt emelkedés jellemezte tegnap Európát. A FTSE100 0,2%-ot, az Euro Soxx50 0,7%-ot, a DAX pedig 0,8%-ot emelkedett. Az emelkedést az energia és a közműcégek vezették. Az alapvető fogyasztási cikkek gyártóit leszámítva minden szektor emelkedni tudott.
A negyedév első kereskedési napján nagyot ugrottak az amerikai részvényindexek. A Nasdaq 2,3%-ot, az S&P500 2,6%-ot, míg a Dow 2,7%-ot emelkedett. Minden szektor emelkedett, de kifejezetten száguldott az energia és a nyersanyag szektor.
Ma a shanghai és a honghongi tőzsde is zárva volt. Hongkong holnap már ismét kinyit, Shanghai viszont egész héten zárva lesz. A japán Nikkei 2,8%-ot emelkedett.
Tegnap a délelőtti órákban tovább folytatódott a forint múlt hét szerdán kezdődött vesszőfutása: 426 felett regisztrálhattuk az új, történelmi mélypontot az euró ellenében. Délután jelentette be Nagy Márton miniszter, hogy haladékot kaptunk az orosz gázár bizonyos limit feletti részének kifizetésére. Bár még nem minden részlet nem ismert, ez jelentősen mérsékelheti a gázár alakulásának nyomását a magyar devizán és némi megnyugvást hozott a piacon, melynek eredményeként 420 alatt zártunk. Ma reggel már 417-ig erősödött a forint.
A nemzetközi devizapiacon tegnap dollárerősödésre ébredtünk, majd végül a nyitó szint fölé emelkedett vissza a kurzus. Ma reggel 0,986-nál jár a jegyzés, ami nagyjából a két héttel ezelőtti szint. Ez alapján nem szabad messzemenő következtetést levonni a közeljövő tekintetében, de úgy tűnik, hogy a dollár első támadását a 0,95 alatti szintek felé sikerült visszaverni. Ehhez azonban társul egy 75 bázispontos emelésről szóló EKB-s várakozás, és nagy kérdés a következő hetek, hónapok viszonylatában, hogy reálgazdasági ára lesz a gázkrízisnek.
A WTI 83,1, a Brent 89,4 dollár/hordó volt ma reggel a decemberi lejáratra, míg az Ural azonnali leszállítási ára 71,6 dollár tett ki. A piac várja a holnapi napot és az első fizikai OPEC+ ülést a pandémia kezdete óta. A találgatások napi 1 millió hordós kínálatcsökkentésről szólnak, ami a valóságban inkább csak 400 ezer hordó termelésvágást jelentene, mivel a legtöbb OPEC tag már most is a kvóta alatt termel. Az orosz olajminiszter, Alexander Novak is részt vesz a bécsi tanácskozón, az orosz minisztert az Egyesült Államok szankcionálta, de az Európai Unió nem. A nyersolaj árak emelkedése nem tesz jót a demokrata választási sikernek a novemberi egyesült államokbeli időközi választáson, ezért piaci szóbeszéd szerint az USA egyelőre nem tervezi stratégiai olajkészleteinek visszatöltését.
Az arany 1.702 dollár volt ma reggel unciánként, miután tegnap jelentősen esett az USA hozamgörbéje. A 10 éves hozam 3,6%-ra süllyedt, a dollár is gyengült, az euróval szemben 0,9870 a keresztárfolyam. A piac várja a pénteki, szeptemberi munkaerőpiaci adatokat, ami képet ad arról, hogy mennyire erős az USA gazdasági aktivitása. Az optimizmus egyelőre adott, hogy az USA tovább nő, de a túlfűtöttség megszűnőben van.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.