Erste kommentár Ma reggel megjelent negyedéves stratégiai elemzésünkben megvizsgáltuk a régiós indexek esetében az eredményvárakozásokat, a P/E értékeltségeket és azok változását....
Ma reggel megjelent negyedéves stratégiai elemzésünkben megvizsgáltuk a régiós indexek esetében az eredményvárakozásokat, a P/E értékeltségeket és azok változását. A legtöbb régiós ország (Ausztria, Magyarország, Csehország, Lengyelország és Románia) esetében elmondható, hogy az elmúlt egy év során az eredményvárakozások emelkedtek, s általában nem is kicsit, hiszen jellemző a néhányszor 10 százalékos mértékű eredményvárakozás emelkedés. Ugyanakkor igaz az, hogy ezek a 2022-es, 2023-as és 2024-es évekre párhuzamosan következtek be, s a valóságban ebben a három évben hasonló értékeket látunk a fent említett országokban. Mindeközben hasonló mértékű értékeltség csökkenéseket láthatunk például a 12 hónapos előre mutató P/E rátákban, ahol jellemző, hogy az elmúlt egy év során 10-12-es értékeltségi szintről 6 körüli értékre süllyedtek az indexek. Van azonban egy kivétel, mégpedig Horvátország, ahol az eredményvárakozások inkább stagnálnak, s meglepő módon, igaz nagy fluktuáció mellett, de az előremutató P/E ráta ebben az esetben inkább stagnál. Nyilván ebben fontos szerepet játszik, hogy a hozamkörnyezetet stabilizálja a monetáris unióhoz történő január elsejei csatlakozás. Igaz, így is emelkedett a 10 éves hozam, 2 százalék környékéről valamivel 4 százalék fölé. Ugyanakkor ez jócskán elmarad például a magyar esetben látott háromszorozástól, a korábbi 3 százalék környékéről.
Ma is negatív a hangulat a piacokon. A DAX esik, miközben az európai piacok és az amerikai határidós indexek is gyengén muzsikálnak. Igaz, az utóbbi csak kis mértékben. Ebben a környezetben talán nem meglepő, hogy a BUX is csökken, igaz kisebb, mintegy feleakkora értékben, mint a nagy európai indexek, ami talán a fent leírt tényeknek (is) köszönhető.
A Nasdaq és az S&P500 is 1,5%-ot, a Dow pedig 1,7%-ot esett pénteken. Szeptemberben az S&P 9,3%-ot esett, 2020 márciusa óta a leggyengébb teljesítményt nyújtva. Az ingatlan szektoron kívül mindegyik szektor csökkent, leginkább a közmű és az IT.
Ezzel szemben Európában a vártnál magasabb inflációs adat ellenére is emelkedtek az indexek. A FTSE100 0,2%-ot, az Euro Stoxx50 és a DAX egyaránt 1,2%-ot emelkedett. A szektorok többsége emelkedett, főleg az ingatlan szektor ugrott nagyot. Egyedüli kivételt a minimálisan csökkenő közműszektor jelentett.
Ázsiában vegyes a kép ma reggel. A Nikkei 0,7%-ot emelkedik, a Hang Seng 1,3%-ot csökken. A shanghai tőzsde viszont egész héten zárva lesz.
A várt 358 ezernél kevesebb, csupán 343.830 autót adott el a Tesla az idei év harmadik negyedévében, miközben a cég gyártósorairól 366 ezer jármű gördült le. Az elektromos autó gyártó logisztikai problémákkal magyarázta az újabb, tervtől elmaradó negyedéves eladásokat. Az adat éves szinten 42%-os növekedést jelent, ami így nem érte el Elon Musk 50%-os célját.
Pénteken újabb történelmi mélyponton, 422 felett zárt a forint az euróval szemben. Ma reggel a kedvezőtlen beszerzési menedzser index adat ellenére némi erősödést látunk eddig, 421 alatt jár a jegyzés. A héten ismét a gázárak kerülhetnek főszerepbe a befolyásoló tényezők között.
A nemzetközi devizapiacon pénteken az inflációs adatok mozgatták meg az EURUSD kurzusát. A vártnál magasabb eurózónabeli infláció és az amerikai PCE-index magmutatójának publikálását követően ugyanakkor záráskor a nyitó szinthez közel, 0,98-nál állt a kurzus. Ma reggel is itt jár az árfolyam.
A WTI 80,7, a Brent típusú kőolaj pedig 87,3 dollárra erősödött hordónként ma reggel a decemberi lejáratra, míg az Ural azonnali árjegyzése 70,4 dollár volt. Az áremelkedés mögött az a spekuláció áll, hogy az OPEC heti ülésén a felek napi 1 millió hordós termeléscsökkentésről döntenek. A bécsi találkozóra a Covid járvány óta első alkalommal kerül sor élőben. A tanácskozás várhatóan egyhangú döntést hoz, mivel a hírek szerint Oroszország és Szaúd-Arábia is támogatja a lépést. A kínálatcsökkentés egyfajta válasz lehet a kartell részéről a kamatemelések miatt várhatóan csökkenő nyersolaj keresletre. Az IEA szerint jövőre csökkenhet a kőolaj iránti igény, amit viszont ellensúlyozhat a jelentős kőolaj/földgáz váltás.
Az arany 1.661 dollár volt ma reggel. A hét második felében megállt a dollár gyors erősödése, sőt enyhe gyengülést tapasztaltunk az elmúlt napokban. Az arany, ami a hét elején még kétéves mélyponton volt, a múlt hetet erősödéssel fejezte be. A héten az amerikai munkaerőpiaci adatok lesznek meghatározók, mivel egy erős növekedési adat megerősíti a Fed-et, hogy fenntartsa a gyors kamatemelési pályát. A kínai hatóságok folytatják a monetáris élénkítést, hogy támogatást nyújtsanak a gyengülő ingatlanpiacnak. A javuló kínai kilátások és az amerikai dollár kamatok csökkenése lendületet adhat a nemesfémnek a befektetők szerint. A 10 éves dollár hozam 3,79%-ra süllyedt a korábbi 4% körüli értékekről.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.