Erste kommentár Ma ülésezik az MNB monetáris tanácsa, s várhatóan 1 százalékponttal 12,75 százalékra emeli az alapkamatot, ami vélhetően átgyűrűzik az egyhetes betéti rátára is...
Ma ülésezik az MNB monetáris tanácsa, s várhatóan 1 százalékponttal 12,75 százalékra emeli az alapkamatot, ami vélhetően átgyűrűzik az egyhetes betéti rátára is csütörtökön. Ugyanakkor az elmúlt hetek fényében maga a kommunikáció lesz izgalmas. Új előrejelzéseket láthatunk majd a GDP és az infláció alakulására. Arra számítunk, hogy az idei GDP előrejelzésén (4,5-5 százalék) már nem, de a jövő évi becslésen nagyot vághat a jegybank, akár 0,5 százalékra is a korábbi 2,5-3 százalékos tartományból. Ugyanakkor az infláció tekintetében is kíváncsian várjuk az új előrejelzést, mert abból következtetni lehet a csúcsra (20-25 százalék között?), illetve arra, hogy milyen lecsengést vár a központi bank. Most az az általános nézőpont, hogy a tető november-decemberben jöhet, s ott stagnálhat a jövő év első negyedévében, majd azután indulhat meg a csökkenés. Talán a likviditásszűkítő eszközökről is megtudunk többet. Itt elsősorban a diszkont papírra és a hat hónapos betétre gondolunk. Az előbbi egy fix kamatozású zéró kupon papír, míg a másik az alapkamathoz felárral kötődő betét. A felárat az ajánlatok alapján alakítják ki. De mindennél izgalmasabb lehet Virág Barnabás alelnök úr beszéde, amelyből talán több részletet megtudhatunk az itt felvetett dolgokról, s talán azon túl is.
A piacok ma optimista módba kapcsoltak, az után, hogy a DAX és a BUX is technikai szintet ért tegnap. A DAX esetében egy csökkenő ferdevonal állta útját a további esésének, míg a BUX esetében számos korábbi mélypont alkotta technikai szint. A DAX esetében félünk, hogy csak a korábban letört 12.450 pontos technikai szint tesztelésére lesz jó a felpattanás. Ugyanakkor BUX esetében, ami rettenetesen olcsó (mint ahogy korábban számtalanszor leírtuk, hogy a jövő évi P/E értékeltség 17 éves mélypont közelében van) inkább fordulatot váruk, pláne abban az esetben, ha sikerül az EU-val megállapodni. Persze ez az utóbbi csak több mint egy hónap múlva derül ki. Mindenesetre az általános jó hangulatban ma mind a két index emelkedik.
Európában kisebb csökkenéssel indult a hét. Az Euro Stoxx50 0,2%-ot, a DAX 0,5%-ot csökkent. A FTSE100 stagnált, mivel az exportorientált cégek profitálnak a zuhanó fontból. Az olasz FTSE MIB pedig 0,7%-ot emelkedett arra a hírre, hogy a szélsőjobboldali párttömörülésnek nem sikerült kétharmados többséget szereznie, így például az alkotmány módosításához más pártok támogatottságára is szükségük lesz.
A Nasdaq 0,6%-ot, az S&P500 1%-ot, a Dow 1,1%-ot csökkent. Az alapvető fogyasztási cikkek szektora stagnált , ezenkívül minden más szektor csökkent. Főleg az energia és ingatlan szektor esett sokat.
Ázsiában inkább az emelkedés a jellemző ma reggel. A Nikkei 0,4%-ot, a CSI300 0,8%-ot emelkedik, míg a Hang Seng 0,8%-ot esik.
Lengyelországi hírek szerint a MOL aktívan lobbizott az országban a Lotos 417 benzinkutjának megvételéért. A magyar cég megbízta az R4S nevű vállalkozást, hogy támogassa a MOL vásárlását, illetve hozza össze prominens politikusokkal a magyar vállalatot. A Lotos csoport a PKN Orlen-nel való összeolvadás miatt adta el ezt a részesedést 610 millió dollárért. A MOL ezzel a harmadik legnagyobb kiskereskedelmi szereplő lett az üzemanyag piacon. Az R4S egy magánszemély kezében van, aki közel áll a kormányzó PiS párthoz. Véleményünk: A cikk alapján a MOL nem csinált törvénybe ütközőt, egy ilyen vásárlás előtt bevett szokás, hogy a vásárló cég helyi lobbisták segítségét veszi igénybe. A sajtóhír inkább hangulatkeltés a MOL ellen, de nincsenek benne konkrét vádak.
A Scope Ratings GmbH megerősítette a Magyar Telekom BBB+ hitelminősítését stabil kilátással.
Hétfőn a nap első felében viszonylag szűk, fél százalékos sávban mozgott az EURHUF kurzusa, nagyjából 406 és 408 között. Az állóvizet a miniszterelnök parlamenti felszólalása kavarta fel, miszerint ha az EU-s pénzek nem érkeznek meg, akkor hazánk más partnerekkel is tárgyal források ügyében. Ezután 410-ig gyengült a forint az euró ellenében, majd a délutáni órákban visszakorrigált 408-ig. Ma az MNB-n a piac szeme, a várakozásunk 100 bázispontos emelés, a reggeli órákban 407-nél várja a döntést a magyar deviza.
A nemzetközi devizapiacon hétfőn 0,96 alatt is járt az euró a dollárral szemben. A piac hangulatát a gázárak alakulása mellett továbbra is a kedvezőtlen növekedési kilátások és az olasz választások utózöngéi befolyásolták. Ma reggel némi gyengülést láthatunk a dollártól, 0,965-nél zajlik a kereskedés.
A Brent 85,6, a WTI pedig 78,1 dollár/hordó volt ma reggel a novemberi lejáratra, míg az Ural prompt ára 65,6 dollárt tett ki. Tegnap megállt az olajárak előző napokban tapasztalt esése, bár nap közben a mostani árakhoz képest alacsonyabb jegyzések is voltak. A dollár kismértékben gyengült az elmúlt időszak nagy erősödése után. Az ING elemzői szerint az OPEC+ is a kínálat szűkítésére törekszik majd a soron következő ülésen, hogy megállítsa az árak csökkenését, ami akár napi 0,5-1 millió hordó termelésvágást is jelenthet. A következő OPEC+ találkozóra október 5-én kerül sor. A piac továbbra is a kereslet alakulása miatt aggódik a leginkább: a Fed szigorú és elhúzódó monetáris politikája nyomán lassul a világgazdaság növekedése. A Világbank az idei kínai GDP bővülési előrejelzését 8,1%-ról 2,8%-ra mérsékelte. A kínai olajfogyasztás az IEA szerint idén első alkalommal zsugorodhat 1990 óta, ami meghatározó lesz az árak alakulására.
Az arany 1.637 dollárig süllyedt ma reggel a Fed szigorú politikája és a szárnyaló dollár hozamok miatt. A 10 éves dollárkamat 3,85%-ra nőtt, míg a dollár egy hajszálnyit gyengült a piacon. A héten több Fed jegybankár is beszédet mond. A várakozások szerint Lael Brainard elnökhelyettes és John Williams New York-i Fed kormányzó is meg fog szólalni nyilvánosan. Az arany áresésével párhuzamosan a nyersanyagárak is éles esésbe kezdtek, a Bloomberg nyersanyag indexe február óta a legalacsonyabb szinten van.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.