Nem terveznek kamatot vágni 2023 végéig Talán egy kicsit kijózanította a befektetőket a tegnapi Fed-kamatdöntő ülés, de főleg annak sajtótájékoztatója Jerome Powell üzeneteivel, illetve a jegybankárok dot-plotjával. Az...
Talán egy kicsit kijózanította a befektetőket a tegnapi Fed-kamatdöntő ülés, de főleg annak sajtótájékoztatója Jerome Powell üzeneteivel, illetve a jegybankárok dot-plotjával. Az első lépés a tegnapi részvénypiaci esés lehetett, de még mindig viszonylag messze vagyunk attól, hogy a Wall Street elhiggye, amit a központi bank már hónapok óta, naponta százszor leírat vele a házi feladat füzetbe. Az új kamatsáv 3,00-3,25%. Ez 75 bázisponttal magasabb, mint az előző, azaz e tekintetben nem történt meglepetés. A jegybankelnök azonban bevallotta, már nem látnak esélyt arra, hogy puhán landoljanak, az infláció letörése „nem lesz fájdalommentes”. További kijelentései a Jackson Hole-i konferencián elhangzottakat erősítette meg: a jegybank elsődleges célja az infláció letörése, amiért mindent meg fognak tenni.
A piac határidős árazásai alapján az elkövetkező bő fél év szigorítása már egészen reálisnak tűnhet: további, összesen 125 bázispontos kamatemelés várható az idei év hátralévő két ülésén, illetve májusra tolódott a kamatpálya csúcsa, a jelenleginél másfél százalékponttal magasabb szintre, valahová 450 és 475 bázispont közé. A piac szerint azonban 2023 végére már lazíthat a jegybank, ami a jelenlegi üzeneteket tekintve ismét optimista nézőpont, talán naiv is. A jegybankárok dot-plotja alapján a decemberi ülés után valahol 4,00% és 4,50% között látják a helyes kamatszintet. A magasabb, 4,25-4,50%-os sávot eggyel többen tartják elképzelhetőnek, mint a 4,00%-4,25% közöttit.. Ami azonban „ijesztő lehet”, az az, hogy 2023-ban egyelőre nincs híre kamatvágásnak, egyetlen jegybankár sem gondolja úgy, hogy bő egy év múlva már az enyhítés lehet a fő téma a Fed intézményein belül. Powell hozzátette, hogy még nem született döntés a következő ülésen várható kamatemelés méretéről.
A Fed új előrejelzése idén mindössze 0,2%-os bővülést vár a gazdaságtól (év/év), jövőre 1,2%-ot, 2024-re pedig 1,7%-ot. A munkanélküliségi ráta 2024 végén 4,4% lehet, amit korábban 3,9-4,1% közé becsültek.
Esés követte a Fed bejelentését a tegnapi kereskedés utolsó óráiban, az S&P 500 1,7%-os mínuszban zárt, míg a Nasdaq 1,8%-ot veszített értékéből. A határidős indexeik a zárás óta tovább csökkentek. Ezzel az S&P 500 újfent 20%-nál nagyobb mínuszban van a januári csúcsa óta, medvepiaci tartományba süllyedve. A 10 éves amerikai kötvényhozam nem változott jelentősen, azonban a kamatérzékeny kétéves kötvényeket adták, ma reggel már 4,1%-os kamatszinten lehet hozzájutni, ezzel 2000 óta nem látott szintre növelve a két hozam inverz különbségét. A dollár 1998 óta legerősebb szintjére jutott az euróval szemben, az arany nem változott jelentősen, a nyersolaj ára pedig enyhén mérséklődött.
Kamatdöntő ülést tart ma a brit jegybank. A várakozásokat illetően ellentétes nézőponton vannak az elemzői várakozások és a kamatárazások. Míg az elemzők nagy többsége 50 bázispontos emelést vár, addig a piaci árazások inkább a 75 bázispontos lépés irányába mutatnak. A kamatemelésen túl a jegybank várhatóan megerősíti, hogy megkezdi a 895 milliárd font értékű eszközállományának leépítését.
Kamatdöntő ülést tart ma a svájci jegybank is. A várakozás 75 bázispontos emelés, de számos elemző ennél kisebb, 50 bázispontos emelésre számít csupán.
Újabb EKB-s jegybankár állt ki a kamatok emelése mellett. Ezúttal Isabel Schnabel érvelt a további kamatemelés szükségessége mellett, még akkor is, ha közben lassul az európai gazdaság. Szerinte Európa nagyobb részén sikerül majd elkerülni a recessziót, de például Németország esetében ezt elkerülhetetlennek tartja.
2008 óta először invertálódott a német 5-30 éves hozamspread, ami a recessziós várakozások felerősödését jelzi.
A japán jegybank kitart az ultraalacsony kamatok mellett, és szembemegy a globális szigorítási hullámmal. Monetáris politikáját, beleértve a hozamgörbe szabályozását és az eszközvásárlásokat, a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta. Ezzel szemben a hongkongi monetáris hatóság 75 bázisponttal 3,5%-ra emelte az irányadó kamatot órákkal a Fed intézkedése után, és a térség több országa, Tajvan, Indonézia és a Fülöp-szigetek is kamatemelésre készül.
Ma reggel is mínuszban voltak a fő amerikai és európai határidős piacok.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.