Erste kommentár Tegnap a várakozásokat meghaladó amerikai inflációs adat hatására tovább nőttek a kamatemelési várakozások. Most már biztosra veszi a piac a 75 bázispontos emelést a jövő héten,...
Tegnap a várakozásokat meghaladó amerikai inflációs adat hatására tovább nőttek a kamatemelési várakozások. Most már biztosra veszi a piac a 75 bázispontos emelést a jövő héten, s ez akár 100 bázispont is lehet, legalábbis a piaci szereplők kötvénypiaci árazása szerint. Sőt, a kamatcsúcs is tovább csúszott fölfelé, s a Fed finanszírozási rátájának csúcsát most már 4-4,25 százalék közé várják a korábbi 3,75-4 százalék közötti tartománnyal szemben. A kamat a jövő év első negyedévében ezen a kamatszinten stagnálhat, mielőtt az év további részében valamiféle enyhe csökkenés bekövetkezne.
Ennek köszönhetően újra megvették a dollárt, ami az EURUSD trendcsatorna felső részéról fordult le, s az elmúlt napok euró erősödését követően újra paritás környékére zuhant. Úgy is mondhatnánk, hogy újra bekapcsolt a kockázatkerülő üzemmód, ami a forint, mint feltörekvő piaci deviza gyengülését is meghozta. Erre tett rá egy lapáttal az a nem újkeletű hír, hogy az Európai Bizottság nagy valószínűséggel a vasárnapi ülésén fog arról dönteni, hogy tovább lép a Magyarország elleni jogállamisági eljárásban, s az uniós pénzek visszatartását fogja javasolni. Korábbi hírek szerint ez mintegy 3.500 milliárd forintnyi támogatás befagyasztását érintheti az összesen mintegy 28 milliárd eurónyi összegből (~ 11.000 milliárd forint), s addig tarthat, amíg a kormány a szóbeli ígéreteit nem önti jogi formába. Szerintünk ez összhangban van a korábbi hírekkel, ennek ellenére mégis újabb löketet adott a forint gyengülésének az euróval szemben.
Az általános negatív hangulatban a DAX a tegnapi nagyobb esést követően ma tovább csökken, s a BUX is tovább csökken. Tegnap a DAX gyakorlatilag egy korábbi technikai szintről, a 13.450 pontról (kicsit fölé ment) fordult le.
A vártnál magasabb amerikai infláció elrontotta a befektetői hangulatot. Az európai indexek a délelőtti emelkedést követően csökkenésnek indultak, a FTSE100 végül 1,2%-ot, a DAX 1,6%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 1,7%-ot esett. Minden szektor esett, de leginkább az ingatlan és az IT. A közmű és az energia szektor viszont relatíve jól tartotta magát.
Az Egyesült Államokban pedig valósággal zuhantak az indexek. A Dow 4%-ot, az S&P 4,3%-ot, míg a Nasdaq 5,2%-ot esett. Az S&P 2020 júniusában, a Nasdaq idén májusban esett utoljára egyetlen nap alatt ekkorát. Az IT és a kommunikációs szolgáltatók szenvedték el a legnagyobb esést. Az energia és a közműcégek voltak itt is relatíve felülteljesítők, de még ezek a szektorok is 2,5% körüli esést szenvedtek el.
Ázsiában is az eladók vannak többségben. A CSI300 1,4%-ot, a Hang Seng 2,6%-ot, a Nikkei 2,7%-ot esett.
A Twitter részvényesei áldásukat adták Elon Musk Twitter-felvásárlására, ezzel újabb alapot képezve a jövő havi tárgyalások lefolytatására. A Tesla vezérigazgatója még áprilisban tette részvényenkénti 54,20 dolláros ajánlatát (összesen nagyjából 44 milliárd dollár), amelytől hosszas huza-vona után, a közösségi hálózaton lévő robot felhasználók általa vélt túl magas száma miatt, júliusban elállt. A Twitter aztán beperelte Musk-ot, és célja, hogy a bíróság a tranzakció lebonyolítására kötelezze a világ leggazdagabb emberét.
A Citigroup és a JPMorgan is 50%-os bevétel-visszaesést vár befektetési banki tevékenységeinél a jelenlegi negyedévben, ugyanis a megnövekvő kamatkörnyezet visszalassítja a cégek befektetési hajlandóságát.
Az IBM 5,9 milliárd dollár egyszeri adózás előtti veszteséget jelentett be a harmadik negyedévre, ugyanis megegyezett két biztosító társasággal, a MetLife-fal és a Prudential-lal, hogy azok átveszik az IBM-től 100 ezer munkavállaló nyugdíj követelését, 16 Mrd dollár értékben. Így a későbbiekben az IBM-nek már nem lesz ebben az irányban semmilyen kötelezettsége. Az egyszeri tétel nincs hatással az operatív eredményre vagy a szabad cash flow-ra, mondta a cég.
A Bloomberg értesülései szerint már több nagy befektető is elkötelezte magát, hogy a tőzsdei bevezetés során Porsche részvényeket jegyez. Korábban a katari alapról jelent meg ilyen hír, most pedig úgy tűnik, hogy a norvég állami befektetési alap is elkötelezhette magát. A Red Bull alapítója, Dietrich Mateschitz viszont a kezdeti érdeklődést követően elállhat az üzlettől, miután nem sikerült megállapodni a Red Bull és a Porsche Forma 1-es együttműködéséről.
Egyúttal a Bloomberg értesülései szerint most már 70-85 milliárd eurós értékelési sávról szólnak a befektetési tárgyalások, ami azt jelenti, hogy az eredeti 60-85 milliárd eurós tartományhoz képest szűkült a sáv. A hét végéig véglegesíthetik az árazási sávot, és jövő héten elkezdődhet az ajánlatgyűjtési időszak.
Az HSBC (aki nem vesz részt a tranzakcióban) értékelése szerint csak 44,5-56,9 milliárd eurót érhet a Porsche.
Gyorsított könyvépítés keretében 74,4 millió Lufthansa részvényt értékesített a német állam. A 6,11 eurós eladási ár 3,3%-os diszkontot jelent a tegnapi záróárhoz képest. Az eladott mennyiség a Lufthansa 6,2%-át jelenti. A mostani tranzakcióval a német állam teljesen kiszáll a Lufthansából.
Tegnap piaczárást követően publikálta első féléves eredményét a Gloster. A társaság ismét jelentős növekedésről számolt be. Az árbevétel közel 50%-kal 2,6 milliárd forintra emelkedett. A növekedés motorja elsősorban az akvizíció volt, ugyanis a nemzetközi szoftverfejlesztési üzletág 863 millió forinttal járult hozzá a bevételhez.
Az organikus növekedés vegyesen alakult a társaságnál. A chiphiány miatt a networking és IT infrastruktúra üzletág 29,1%-kal visszaesett. Ugyanakkor a nagyobb hozzáadott értékű felhő üzletág esetében kiugró, 50% fölötti növekedést ért el. A nemzetközi szoftverfejlesztési üzletág a tavalyi első félévben még nem volt a Gloster csoport része, így nem lehet összevetni a számokat éves összehasonlításban. Azonban valószínűleg itt is jelentős növekedés történt, mivel az üzletág alapját adó Minero IT Kft. 2021-es egyedi beszámolója szerint a tavalyi év egésze alatt volt 1,1 milliárd forintos árbevételük, míg az idei első félévben az üzletág ennek már több mint a háromnegyedét elérte. Szintén beszédes az üzletágak létszámának alakulása. A Gloster csoport 34 fővel bővült, ebből 28 fő a nemzetközi szoftverfejlesztési üzletágban, igaz az FF Next Technologies Kft akvizíciója (21 fő) is ezt a létszámot növelte.
Az export árbevétel aránya 2,0%-ról 28,4%-ra, a rendszeres árbevétel aránya 40,2%-ról 65,4%-ra emelkedett.
A Gloster csoport EBITDA-ja 95%-kal 301 millió forintra, adózott eredménye 314%-kal 144 millió forintra emelkedett. A leányvállalatok adózott eredményéből külső tagok (más tulajdonosok) részesedésével korrigált adózott eredmény 126%-kal növekedve 64,3 millió forint volt.
Tegnap a kereskedési időszak nagy részében stabilan, szűk sávban mozgott az EURHUF kurzusa 396-398 körül. Délután azonban az amerikai maginflációs adat közzétételét követően a dollár erősödése nyomást helyezett a magyar devizára, ami így 399-nél zárta a napot. Ma reggel némi erősödést láthattunk, 398,5-nél jár a jegyzés.
A nemzetközi devizapiacon kedden 1,012-nél nyitotta a napot az EURUSD, majd enyhén gyengülni kezdett a dollár. Ez a nap első felére volt jellemző, aztán az USA inflációs adata után éles váltás következett, közel két százalékot erősödött az amerikai deviza és a paritás alá is benézett a kurzus. Bár a headline éves adat ismét csökkent, a maginfláció tovább nőtt, jelezve, hogy az alapfolyamatokban egyelőre nincs érdemi lassulás. Ma reggel is egy hajszállal az egységnyi szint alatt folyik a kereskedés.
A WTI 86,8, a Brent novemberi árfolyama 93 dollárig gyengült ma reggel, míg az azonnali jegyzésű Ural kurzusa 73 dollár/hordó volt. A tegnapi nap fő híre az augusztusi fogyasztói infláció volt az USA-ban, ami 8,3% lett év/év alapon. Ez meghaladta a 8,1%-os várakozást, emiatt a piac eladói módba váltott. A befektetők tartanak tőle, hogy a Fed-nek magasabbra kell emelnie a kamatokat ahhoz, hogy megfogja a száguldó pénzromlást, ami viszont lassítja a gazdasági aktivitást. Az API jelentése szerint 6,6 millió hordóval nőtt a kereskedelmi nyersolaj készlet a múlt héten az Egyesült Államokban. Joe Biden pedig kijelentette, hogy 80 dollár alatt az amerikai állam vásárolni fogja a nyersolajat, hogy a stratégiai készletekből hiányzó 180 millió hordót pótolja. Az USA legutóbb 2020-ban, még Trump elnöksége alatt vett nyersolajat a piacról, akkor 24 dollárt fizetett érte hordónként.
Az arany 1.701 dollár volt ma reggel, annak ellenére, hogy a tegnapi fogyasztói inflációs adat meglepetést okozott. A befektetők kisebb áremelkedésre számítottak, ami azt jelenti, hogy a Fed-nek 4%-nál is magasabbra kell emelnie az irányadó kamatokat, és valószínűleg hosszabb ideig kell fenntartani ezt a kamatszintet. A hír hatására a dollár is újra lendületet kapott, az euróval szemben megint paritás alatt van az árfolyam. A 10 éves hozam pedig 3,42%-ra ugrott. A Fed szakértői a napokban fognak ismét megszólalni, hogy miként értékelik a kialakult helyzetet.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.