Erste kommentár Ma fél háromkor derül ki, hogy mennyi volt az infláció augusztusban az Egyesült Államokban. A várakozások szerint folytatódhatott a pénzromlási ütem júliusban kezdődött...
Ma fél háromkor derül ki, hogy mennyi volt az infláció augusztusban az Egyesült Államokban. A várakozások szerint folytatódhatott a pénzromlási ütem júliusban kezdődött csökkenése, s a mutató a korábbi 8,5 százalékról 8,1 százalékara csökkenhetett. Ugyanakkor a maginfláció az elemzői várakozások szerint a korábbi 5,9 százalékról 6,1-re gyorsulhatott. Ez az oka annak, hogy a piac az infláció várható csökkenése ellenére továbbra is 75 bázispontos kamatemelést vár a Fed-től, hiszen ez a forgatókönyv továbbra is árnyomást mutat. Ugyanis az árcsökkenés egy ilyen forgatókönyv mentén inkább az üzemanyagok és nyersanyagok csökkenésének tudható be, mint sem a vásárlóerőből adódó áremelkedés csökkenésnek.
Ha netán valami pozitív meglepetés jönne a maginflációban, az csökkenthetné a kamatemelési várakozásokat, amelyek jelenleg a 4 százalékos jövő év eleji tető felé mutatnak. Ha pedig alacsonyabban és talán előbb jönne el a kamatemelés ciklus vége, az komoly pozitív üzenet lenne a részvénypiacok számára, ami segíthetné a részvényárfolyamok további emelkedését.
Az S&P500 index különben épp a 20-30 napos mozgóátlagokkal küzd, s az MACD indikátor is vételi jelzést készül adni. Vagyis kicsit vegyes a kép, pláne ha a napon belüli indikátorokat is górcső alá vesszük. Ugyanis itt meg inkább túlvettséget látunk. Ez pedig egy megállót sugall az elkövetkező napokra, így még izgalmasabbnak néz ki a ma délután.
A DAX és a BUX is enyhén emelkedik az adat érkezése előtt.
A FTSE100 1,7%-ot, az Euro Stox50 2,1%-ot, a DAX 2,4%-ot emelkedett tegnap. Minden szektor emelkedett, de a pénzügy és az ingatlanszektor vezette az emelkedést. A lista végén az IT és az egészségügy állt.
Amerikában is emelkedtek az indexek. A Dow 0,7%-ot, az S&P 1,1%-ot, a Nasdaq 1,3%-ot emelkedett. Itt is minden szektor emelkedett, a legjobban az energia és az IT teljesített, míg a kommunikációs szolgáltatók és az alapvető fogyasztási cikkek gyártói számítottak lemaradónak.
Kisebb mértékben, de emelkedés volt tapasztalható ma reggel Ázsiában is. A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot, a CSI300 0,7%-ot emelkedett.
Akár el is halaszthatja a Mobileye önvezető üzletágának IPO-ját az Intel, ugyanis a jelenlegi piaci kondíciók mellett csak jóval alacsonyabb összegért tudnák értékesíteni a részvényeket. A Bloomberg információi szerint az Intel eredetileg 50 milliárd dollárosra tervezte a tőkebevonást, azonban ezt most csak 30 milliárd dollárért tudnák megtenni. Az izraeli székhelyű Mobileye-t 2017-ben vásárolták fel, a cég fő profilja az önvezető autók kameráiban használt mikrocsipek gyártása.
A Peloton társalapítója és korábbi vezérigazgatója, jelenlegi ügyvezetője, John Foley, aki előbbi posztjáról februárban mondott le, végleg elhagyja a süllyedő hajó fedélzetét. A Peloton folytatja küzdelmét, hogy megfordítsa sorsát, miután a pandémia enyhülésével megcsappant a kereslet a vállalat termékei iránt.
Már ebben a hónapban elkezdheti a létszámcsökkentést a Goldman Sachs. A cég a Bloomberg információ szerint több száz munkavállalójától válna meg.
A kínai BYD jövőre három elektromos járműmodell értékesítését kezdi meg Japánban. Az ország jelentős autóipara ellenére még mindig kevés elektromos modell érhető el, és a fosszilis üzemanyaggal hajtott autókról való átállás meglehetősen lassú. Az elektromos járművek az összes új jármű eladások mintegy 1%-át tették ki tavaly Japánban. A BYD japán leányvállalatának elnöke nemrég azt nyilatkozta, hogy ennek az elektromos autók kis kínálata és választéka lehet az oka.
Tegnap sem mutatkoztak nagy elmozdulások a forintpiacon, az EURHUF 397,8-on zárt. A mai nyitásban további kisebb forinterősödés látszik. A gázárak csökkenése miatt a nemzetközi hangulat kedvező, ami segíti a forint stabilizálódását. Ma nem-kamatdöntő ülést tart a jegybank, ami után várhatóan további részleteket tudhatunk meg az új likviditáslekötő eszközökről.
A nemzetközi devizapiacon 0,8%-ot emelkedett tegnap az EURUSD, s a mai nyitásban további kisebb euróerősödés látszik. Ma az USA-beli inflációs adatokra figyelhet a piac, aminek kapcsán a teljes index csökkenését várja a konszenzus.
A WTI 87,9, a Brent 94,5 dollár volt ma reggel a novemberi leszállításra, míg az Ural azonnali jegyzés ára 75,4 dollár/hordót tett ki. A nyersolaj három nap emelkedés után enyhén esett, elsősorban a keresleti bizonytalanságok miatt. A kínai hatóságok országszerte szigorítottak a lezárásokon, miközben a magasabb kamatok miatt a gazdasági aktivitás globálisan is lassul. Anthony Blinken amerikai külügyminiszter tegnap azt mondta, hogy az Iránnal való megegyezés nincs a porondon. Tegnap több európai állam is elégedetlenségének adott hangot, miszerint az iráni követelések elfogadhatatlanok. A Morgan Stanley csökkentette a következő negyedévekre vonatkozó nyersolaj árvárakozását, főleg a keresleti bizonytalanságok miatt.
Az arany 1.722 dollár volt ma reggel. Magyar idő szerint délután 2 óra 30 perckor lát napvilágot az augusztusi USA fogyasztói árindex, amire a piac várakozás 8,1% év/év alapon. A vártnál magasabb infláció kedvezőtlen lenne az aranyra, mivel ez nagyobb kamatemelésre ösztönözné a Fed döntéshozóit. A dollár tegnap tovább gyengült, de ez a mozgás csak átmenetinek bizonyult. Az amerikai hosszú lejáratú kamatok továbbra is magas szinten vannak, a 10 éves irányadó kamat jelenleg 3,33%.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.