Erste kommentár Úgy tűnik, hogy a tegnapi sajtótájékoztató kapcsán voltak, akik többre számítottak. Itt elsősorban a jogállamisági eljárásra gondolunk. Egyelőre minden maradt a régiben....
Úgy tűnik, hogy a tegnapi sajtótájékoztató kapcsán voltak, akik többre számítottak. Itt elsősorban a jogállamisági eljárásra gondolunk. Egyelőre minden maradt a régiben. Értelmezés és tárgyalás jön, s a kormány szerint akár megállapodás is lehet szeptemberben. Az EU ugyanakkor nagyon óvatos. Ráadásul megint hallhattunk egy kis elbeszélést egymás mellett. Mintha az EU nem azon aggódna, mint amit a kormány gondol. Persze az iratokat nem látjuk, így ezt csak a nyilatkozatokból tudjuk megítélni. Szóval a forint válaszul a semmire elvált a régiótól, s jelentősebb gyengülést mutatott be, ami ma is kitart.
Azért öröm is volt a tegnapi bejelentésben. A kisebbik, az, hogy 7,6 százalékkal, 63.645MJ-ra emelték a kedvezményesen elfogyasztható földgáz fűtőértéket. Ez pedig ha pici is, de jó hír. Ugyanakkor az már sokkal jobb hírnek tűnik, hogy két hét múlva egy csomaggal áll elő a kormány, amelyben a split klíma, mint hőszivattyú beszerzését is támogathatják. Mint tudjuk, a megfelelő klímák, amelyek 3,4-es jósági tényező fölött vannak (COP) jogosultak a H tarifa igénylésére, ami 23 Ft körül alakul kWh-nként. Ez pedig azt jelenti, hogy pl. egy 4-es COP értékű klímával kb. 6 Ft/kWh hőhöz jutunk, míg ez rezsicsökkentett földgázzal valamivel 10 Ft fölött alakul. Ugyanakkor a beruházási költség jelentős, hiszen a H tarifához szükséges villanyóra bekötése is 300 ezer forint körül alakulhat, míg a klímák beszerelése a ház méretétől függően sok százezer forintos költséget jelenthet. Összességében valószínűleg valamivel a milliót meghaladó beruházást jelenthet egy ilyen lépés háztartásonként, amit valószínűleg támogatni fog az állam. Persze nem csak a gáz ára magas, hanem az áramé is, legalábbis a világpiacon. Ugyanakkor Magyarország áramtermelésének közel kétharmada (lásd az augusztus 16-i kommentárunkat) független a fosszilis energia, és így a széndioxid kvóta áraktól is. Ugyanakkor fogyasztás oldalon, mivel hiánnyal rendelkezünk, drága áramot kell behoznunk, de azért ezen energiahordozó tekintetében nem állunk olyan rosszul, mint a gáz esetében. Így a split klímák beszerelésével (bár fűtésre nem biztos, hogy ez a legalkalmasabb, de besegítésre azért jó lehet) és télen a H-tarifa használatával jelentősen csökkenthetjük a költségeinket, míg nyáron a sima áramárak mellett hűthetünk velük, ha akarunk. Persze azért a szigetelést sem szabad elhanyagolni, s idővel érdemes megvalósítani, mert még ha arra számítunk is, hogy az árak néhány év távlatában jelentősen csökkenek, azért a rezsicsökkentett árat már nem biztos, hogy el fogják érni.
Még valami. Mennyibe kerülhet egy ilyen program az állam számára? Ha csak a fent említett split klímás példát és 50%-os támogatási intenzitást veszünk figyelembe. A rezsicsökkentés változtatása a meglévő 4,5 milliós lakásállomány nagyjából harmadát érinti, vagyis akkor egy jó pár száz milliárdos csomagról beszélünk (maximum 750 milliárd, de ennél valószínűleg jóval kisebb lesz) , ami persze hasonló méretű, vagy annál akár jóval nagyobb gázfogyasztás költséget vált ki. A fenti példánkban szereplő 4-es COP-pal rendelkező klíma esetén még világpiaci áron is a 1kWh fűtési energia kb. fele annyiba kerül, mintha ugyanezt gázkészülékkel állítanánk elő világpiaci gázár mellett.
Ma délelőtt a DAX enyhe csökkenést, míg a BUX emelkedést mutat.
Európában továbbra is küszködtek a részvénypiacok. A német DAX és a francia CAC40 0,3%-kal, míg a FTSE100 0,6%-kal csökkent.
Az USA-ban is folytatódott a korrekció, a Dow Jones 0,5%-ot, az S&P500 0,2%-ot esett, a Nasdaq lényegében nem változott az előző naphoz képest. Az energiaszektor felülteljesített az OPEC olajkitermelésének esetleges visszafogásáról szóló hírek hatására.
Ázsiában sem javult a hangulat. A Nikkei 0,5%-ot, és Hang Seng 1,3%-ot, a sanghaji index pedig 1,8%-ot esett ma reggel.
Peiter Zatko, a Twitter korábbi biztonsági vezetője biztonsági hiányosságokkal vádolta meg a közösségi hálózatot, amely állítása szerint nem biztosított megfelelő védelmet illetve a szabályoknak megfelelő adatkezelést a felhasználók számára. A kialakult helyzet különösen érdekes lehet, ugyanis ősszel kezdődik az Elon Musk kontra Twitter per, melynek keretében a cég szeretné rákényszeríteni a Tesla-vezért, hogy tegyen eleget a korábban létrejött egyezségnek, és vásárolja fel a céget.
1 millió addicionális kapacitást ígért bejelentésében a Ryanair vezérigazgatója. A fókusz elsősorban az Egyesült Királyság, ahol a British Airways súlyos munkaerőhiánnyal küzd, s emiatt sorra törli járatait. A Heathrow reptéren is utaskorlátozás van érvényben.
A JD.com a vártnál jobb negyedéves eredményeket tett közzé a kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére is. A kínai online kiskereskedelmi vállalat 267,6 milliárd jüan (39,1 milliárd dollár) bevételt ért el az év második három hónapjában, ami 5,4%-os növekedést jelent az előző évhez képest, és felülmúlta az elemzői várakozásokat. A profit is pozitív meglepetést okozott: a részvényenkénti nyereség 4,06 jüan (0,59 dollár) lett, szemben a 2,81 jüanos (0,41 dollár) Bloomberg-konszenzussal.
Tegnap 409-ről indult a forint az euró ellenében és sajnos ismét gyengülést láthattunk. A dollár szárnyalása sem segíti a magyar devizát az elmúlt időszakban. A jegyzés végül 414-nél zárt kedden. Ma reggel is e szint körül mozog a kurzus. Különleges figyelem kísérheti a holnapi egyhetes betéti tender meghirdetését.
A nemzetközi devizapiacon tegnap viszonylag szűk, bő 0,5 százalékos sávban járt a nap nagy részében az EURUSD kurzusa, de továbbra is stabilan a paritás alatt. A figyelem a Fed éves rendezvényére és az európai gázárakra szegeződik. Előbbi szempontjából kiemelendő, hogy még a korábban leglazább jegybankárok is további határozott lépéseket szeretnének, elsősorban a rendkívül magas maginfláció miatt. Ma reggel 0,994-nél mozog a jegyzés.
A WTI 94, a Brent 100,4 dollár/hordó volt ma reggel az októberi leszállításra, míg az Ural azonnali ára 80 dollár fölé nőtt. A nyersolajárak emelkedése mögött a zsugorodó USA készletadat áll: az API jelentése szerint 5,6 millió hordóval esett a tárolt nyersolaj mennyisége a múlt héten az Egyesült Államokban. Emellett az is emelte az árakat, hogy Kazahsztán hónapokig nem tud majd kőolajat exportálni, mivel a fekete-tengeri kikötői felújításra szorulnak. A piac értékeli a híreket, melyek a nagy gazdaságok lassulásáról, illetve az iráni tárgyalásokról szólnak. A hét elején Szaúd-Arábia indította be a rakétákat azzal, hogy az OPEC-nek inkább csökkentenie kéne a termelést, mivel a piac a kereslet csökkenését árazza. Ez megfordította a több hete tartó kőolaj esést.
Az arany 1.746 dollárra emelkedett ma reggel a piacon. A befektetők továbbra is a Fed politikáját követik leginkább, a legfrissebb gazdasági adatok gyengülő aktivitást mutatnak az Egyesült Államokban. Ez a jegybankot visszafogottságra kényszerítheti, mivel kisebb kamatemelés is elég lehet a 2%-os inflációs cél eléréséhez. Jerome Powell Fed elnök pénteken fog beszélni Jackson Hole-ban, ez lesz a legfontosabb soron következő esemény. A Goldman Sachs szerint Powell beszéde inkább a lassabb kamatemelési lépésekről fog szólni, ennek a politikának ágyaz meg a pénteki megnyilatkozás. Az ázsiai adatok is gazdasági lassulást vetítenek előre, így nő az esélye egy visszafogottabb Fed politikának.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.