Küszöbön az eurónál is erősebb dollár – még emelkedő nyereségről jelenthetnek majd az amerikai cégek
Beindult az amerikai gyorsjelentési szezon. Ezúttal elsőként a Pepsi frissítette a kedélyeket a második negyedéves számaival. A várakozásoknál nagyobb, 20 milliárd dollár feletti árbevételt ért el, a snackek iránti erős keresletnek köszönhetően. A profit viszont nagyot csökkent, 1,4 milliárd dollárra az egy évvel korábbi 2,3 milliárdról.
Kerekes Tamás, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője arról beszélt, hogy még emelkedő árbevételről és nyereségről számolhat be az amerikai tőzsdei cégek többsége, de ennek az erősödésnek a dinamikája csökken majd. Az elemzői várakozás az, hogy a rekordmagas energiaárak miatt ismét kiemelkedő, akár kétszeresére-háromszorosára emelkedő nyereségről számolhatnak be az energiaipari cégek. Bár az erősödő dollár és a gyengén teljesítő amerikai tőzsdék nem tettek jót, de a bankok is még nyereségesek maradhattak, mint ahogy a légitársaságok is még felszálló ágban vannak a magas kerozinárak ellenére. Kerekes Tamás szerint összességében képet kaphatunk majd arról az amerikai gyorsjelentési szezonból, hogy mennyivel van jobb állapotban az amerikai gazdaság az európaiakhoz képest. Európát az orosz-ukrán háború hatásai jobban sújtják, főleg az energiaellátással kapcsolatos félelmek. Európában inkább valószínű a gazdasági visszaesés a második félévben, mint az Egyesült Államokban. Az Erste elemzője azzal még nem számol, hogy az amerikai cégek csökkenő osztalékhozamokkal jelennek majd meg, esetlegesen leállítják az osztalék kifizetéseket a recessziós félelmek miatt.
Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője már arról beszélt a Trend FM reggeli műsorában, hogy hiába a folytatódó kamatemelés a Magyar Nemzeti Bank részéről, ez egyelőre nem tudja tartósan erősebb pályára állítani a forintot. „Leginkább egy alku a helyreállítási alapról a Magyar Kormány és az Európai Bizottság között lenne az, aminek valódi forinterősítő hatása lenne” – értékelt az elemző. Egyelőre a forint ellen dolgozik a dollárerősödés is, ami viszont érthető abból a szempontból, hogy a FED már elkezdte a kamatemelést, az Európai Központi Bank viszont még nem.
Egy az eurónál tartósan erősebb amerikai dollárral is együtt tudna élni a világgazdaság, viszont ehhez alapvető feltétel kell, hogy legyen, hogy ne legyen gázellátási krízis, és valamilyen megoldás körvonalazódjon az orosz-ukrán háború befejezésére. Egyelőre, egyik sem látszik a közeljövőben túl valószínűnek.
A beszélgetésben még szóba került az, hogy:
- Utoljára 2002-ben volt erősebb az amerikai dollár az eurónál, de az erősebb dollár hosszabb távon az amerikai gazdaság számára sem kedvező
- Meddig emelkedhet a magyar alapkamat
- Mikortól indulhat el az Európai Központi Bank kamatemelése, és miért van az EKB-val szemben helyzeti előnyben a FED
Kerekes Tamással, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzőjével és Nagy Jánossal, az Erste Bank makrogazdasági elemzőjével Nagy Károly beszélgetett a Reggeli Monitorban.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.