Erste kommentár Az IMF 2,3%-ra vágta az idei amerikai GDP növekedési előrejelzést, pedig a 2,9%-os korábbi előrejelzése csak alig egy hónapos volt. A jövő évi növekedést pedig 1%-ra vitte le az inflációs...
Az IMF 2,3%-ra vágta az idei amerikai GDP növekedési előrejelzést, pedig a 2,9%-os korábbi előrejelzése csak alig egy hónapos volt. A jövő évi növekedést pedig 1%-ra vitte le az inflációs kockázatok miatt. Vagyis a recessziót elkerülhetőnek tartják ugyan, de azért közel lehet majd hozzá az USA. A munkanélküliségben is romló tendenciával számolnak, a jelenlegi 3,6%-ról 2024-re 5,2%-ra emelkedhet a munkanélküliség ráta az infláció miatt.
A recessziós félelmek máshol is tetten érhetők. A tegnapi jelentős eséssel 100 dollár alá csúszott a WTI árfolyama. Ez legalább segíthet az infláció letörésében. Egyébként a másodkörös hatások miatt az inflációs mutatók egyelőre még emelkednek, de a nyersanyagok piacán – melyek a kiinduló inflációs sokkot okozták – már egy ideje csökkenő trend uralkodik, kivéve az európai energiahordozókat.
Az európai indexek tegnap visszafogott emelkedést mutattak. A FTSE100 0,2%-ot, az Euro Stoxx50 0,4%-ot, a DAX pedig 0,6%-ot javult. A szektorok többsége emelkedett, legjobban az ipar és a nem alapvető fogyasztási cikkek teljesítettek. A leggyengébb teljesítményt az energia szektor mutatta.
Amerikában viszont tovább folytatódott a csökkenés. A Dow 0,6%-ot, az S&P500 0,9%-ot, a Nasdaq pedig 1%-ot csökkent. A tengerentúlon kivétel nélkül az összes szektor csökkent, itt is az energiaszektor teljesített leggyengébben, összhangban a 100 dollár alá csúszó olajárral.
Európához hasonlóan Ázsiában is visszafogott emelkedés volt látható, az indexek egységesen 0,3-0,4%-ot emelkedtek.
A Twitter benyújtotta a keresetet a delaware-i bíróságon, ami rákényszerítené Elon Musk-ot a részvényenként 54,20 dolláros, összesen 44 milliárd dolláros üzlet véghezvitelére. Musk a robot-felhasználók számára hivatkozva állt el a felvásárlástól, ám a Twitter érvelése szerint a világ leggazdagabb embere csak megbánta a korábban megkötött üzletet. A közösségi médiacég szerint Musk azt gondolja, hogy a többi emberrel ellentétben — akiket köt a Delaware állambeli szerződéses jog —, ő bármikor meggondolhatja magát, elhordhatja a céget minden rossznak, rombolhatja annak működését és a tulajdonosi értéket, majd nyugodtan elsétálhat. A Twitter-t képviselő jogászok túlzott optimizmusa szerint a per akár négy napon belül is sikerrel járhat.
A Google egy esetleges gazdasági válságra készülve az év hátralevő részében lassabb ütemű munkaerő felvételt tervez, derül ki a vezérigazgató alkalmazottaknak küldött emailjéből. Sundar Pichai levelében kiemelte, hogy a vállalat 2022-ben és 2023-ban inkább a mérnöki, műszaki és egyéb kritikus pozíciók betöltésére fog koncentrálni. Továbbá hangsúlyozta, hogy több odafigyelést és gyorsabb munkavégzést, megfogalmazása szerint sokkal inkább „vállalkozói” hozzáállást vár el mindenkitől. A tech szektorban több más vállalat is hasonlóan cselekszik, a munkaerő felvételt illetően. A Snap, a Lyft és a Meta is kevesebb alkalmazottat vesz fel, míg a Teslánál és a Microsoftnál leépítésre is lehet számítani.
A JPMorgan egy korábbi kereskedője, John Edmonds szerint a cég arannyal foglalkozó csapata többször is becsapta a piacot hamis, később visszavont tranzakciókkal, ezáltal keresletet generálva, hogy az így változó árakon nyerészkedjenek. Edmonds elmondása szerint a trükköt minden kereskedő csinálta, és akár hetente többször is eljátszották.
Kedden a nap közepén ismét jelentősen gyengült és 414 felett is járt az EURHUF kurzus. A pálya párhuzamosan alakult az euró-dollár alakulásával: a paritás közeli állapotban volt mélyponton a forint, majd a másik kurzus fordulásával és az MNB alapkamat emelésével együtt visszajött a magyar deviza. A jegybank a múlt heti egyhetes emeléshez igazította az alapkamatot valamint a kamatfolyosót. Virág Barnabás alelnök a swap eszközök aktív használatát hangsúlyozta, és elmondta, hogy minden elképzelhető eszközzel készek fellépni az árstabilitás elérése és fenntartása érdekében. A nap végére egészen 407-ig ment az EURHUF. Ma reggel valamivel e felett tartózkodik az árfolyam.
A nemzetközi devizapiacon dél előtt pár perccel egy hajszálnyira voltunk a történelmi pillanattól. Erre utoljára 2002 őszén, azaz közel 20 húsz évvel ezelőtt volt példa. A paritás továbbra is nagyon közel van, és csak idő kérdése, akár a mai amerikai inflációs is elhozhatja.
A WTI 94,8, a Brent 100,7 dollárig zuhant ma reggel a szeptemberi határidőre, míg az Ural azonnali ára 79,2 dollár volt. A piac megrettent a csökkenő globális kibocsátási kilátásoktól, ami a fő oka ennek a jelentős, közel 8%-os kőolajár zuhanásnak. Ez jól látszik a mai német ZEW index alakulásán is, ami 2011 óta a legalacsonyabb értékre zuhant (-53,8 pont). A nyersolaj piac ezzel együtt továbbra is szűk, nem látszik, hogy akár az OPEC tagállamok, akár az amerikai palaolaj termelők többlet termeléssel ki tudják egyensúlyozni a világot. A kitermelés mellett a finomítói szűk kapacitások is gondot okoznak. A kereslet pedig továbbra is erős, mivel a covidot követően erős az utazási és fogyasztás kereslet a világban. Emiatt a szakértők a zuhanást követő árszint fennmaradását jósolják.
Az arany 1.724 dollár volt ma reggel. A piac a júniusi amerikai inflációs adatra vár. A várakozás 8,8%-os év/év alapú pénzromlás, ami az elmúlt 40 év legmagasabb havi értéke lenne. Az infláció várhatóan a csúcsra ér a nyáron, innentől inkább csökkenésre számítanak a szakértők. A Fed-től a piac újabb 75 bázispontos emelést vár augusztusban, főleg ha a mai adat megerősíti ezt a trendet. A geopolitikai kockázatok kezdenek kiárazódni, az orosz-ukrán háborús konfliktus egyre kisebb tényező az arany árában.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.