Erste kommentár Mindenkit meglepett az MNB tegnapi 185 bázispontos lépése, amivel 7,75%-ra emelte az alapkamatot, miközben a piac 50-100 bázispont közötti emelésre számított. Elsőre óriásinak tűnik a...
Mindenkit meglepett az MNB tegnapi 185 bázispontos lépése, amivel 7,75%-ra emelte az alapkamatot, miközben a piac 50-100 bázispont közötti emelésre számított. Elsőre óriásinak tűnik a különbség, a valóságban viszont kisebb a jelentősége a lépésnek. Az MNB gyorsan összezárta az alapkamat és az effektív, 1 hetes betéti kamat közti különbséget, amire csak nyár vége felé lehetett számítani. Ezzel egyszerűsödik a monetáris politika áttekinthetősége, hiszen fennmarad ugyan az alapkamat és az 1 hetes betéti kamat is, mint eszköz, azonban ezek kamatszintje a jövőben alapból meg fog egyezni és csak átmenetileg, piaci turbulencia esetén térhet el egymástól. Kommunikációs szempontból pedig a magas kamatok tartósságának üzenetét küldi ezzel a jegybank. Ha a másik oldalról nézzük, akkor pedig némi cukorkának tekinthetjük a kamatok összezárását annak érdekében, hogy a gyomrunk könnyebben vegye be az új inflációs előrejelzést, ami idénre 11,0-12,6%-os éves átlagos inflációt, jövőre pedig 6,8-9,2%-os éves inflációt tartalmaz. Mindkettő jókora emelés a márciusi előrejelzéshez képest. Az MNB szerint ősszel tetőzhet az infláció, és legalább addig folytatódni fog a kamatemelés is, ami számunkra év végére 9% fölötti alapkamatot sugall.
A tegnapi lépéssel a csütörtöki döntés már borítékolható, az 1 hetes betét kamatát 50 bázisponttal 7,75%-ra fogja emelni az MNB. Ami az elemzői várakozásokhoz képest csak 20 bázisponttal magasabb, és ha innen nézzük az MNB tegnapi lépését, a tényleges kamatokra gyakorolt hatása már nem is olyan hatalmas.
Az MNB kiterjeszti a deviza likviditást nyújtó swap eszközök használatát. Ezzel eddig csak a negyedév végi alkalmazkodást támogatták, de mostantól bármikor bevetheti az MNB a piaci torzulások kezelése érdekében, ami elsősorban a nagyon rövid, overnight kamatokra gyakorolhat hatást.
A forint erősödéssel reagált az MNB intézkedéseire. Az EURHUF technikai szintre esett, az emelkedő trendcsatorna alsó élére és a 20 napos mozgóátlagra esett a kurzus. Ha ebből sikerül letörnie az árfolyamnak, akkor a következő napokban forinterősödés jöhetne.
Európábában tegnap még visszafogott emelkedés volt tapasztalható. Az Euro Stoxx50 0,3%-ot, a DAX 0,4%-ot, a FTSE100 pedig 0,9%-ot emelkedett. Európában főként az energia és a közmű szektor emelkedett, míg az IT lefelé húzta a piacot.
Amerikában viszont már jelentős csökkenés volt tapasztalható. A Dow 1,6%-ot, az S&P 2,0%-ot, a Nasdaq 3%-ot esett. Amerikában az energetikai szektoron kívül minden szektor csökkent, de a legjelentősebb esést az IT és a nem alapvető fogyasztási cikkek piacán láthattuk.
Az amerikai hangulat befolyásolta reggel az ázsiai kereskedést is. A Nikkei és a CSI300 0,9%-ot, a Hang Seng 1,8%-ot csökkent.
A Bloomberg értesülései szerint nagyjából 200 munkavállalójának intett búcsút önvezető csoportjában a Tesla, miután bezárta egyik kaliforniai létesítményét. A cég vezérigazgatója, Elon Musk néhány hete jelentette be, hogy az év végéig a Tesla 10%-kal csökkenti munkavállalói állományát, mert ennyire fél a jelentős gazdasági visszaesésétől.
A hírek szerint a Samsung kijelzőket gyártó vállalta, a Samsung Display felvásárolta az OLED-technológiákra specializálódott német start-up-ot, a Cynorát. Bár az akvizíciót hivatalosan még nem jelentették be, a Bloomberg szerint az üzletet körülbelül 300 millió dollárért véglegesítették.
Tegnap még bőven 400 felett kezdte a napot a magyar deviza, de már délelőtt sikerült a kritikus szint alá menni. Majd az MNB meglepő húzása után tovább folytatódott a reggeli tendencia és végül 397,5 körül stabilizálódott a kurzus. Mindemellett komolyabb felértékelődés továbbra is inkább az uniós konfliktus enyhülése esetén várható.
A nemzetközi devizapiacon erősödni tudott a dollár, végül 1,052-nél zárt a kurzus. Ma reggel már 1,049-nél jár az EURUSD jegyzése. Az elmúlt időszakban meglehetősen hullámzó annak megítélése, hogy elkerülhető-e a jelenlegi szigorítási ciklus recesszió nélkül. E tekintetben tegnap biztató jelek mutatkoztak, ami erősítette a dollár iránti keresletet. Eközben a megnyilatkozások szerint az EKB-n belül nincs egyetértés a júliusi emelés mértékét illetően.
A WTI augusztusi határidős jegyzése hordónként 111,4 dollár, a Brent pedig 117,4 dollár környékén mozgott ma reggel, kicsivel lejjebb az elmúlt három nap 7%-os emelkedése után. Úgy látszik, a befektetők a kereslet esetleges lassulásával kapcsolatos aggodalmakra fókuszálnak a kínálat folyamatos szűkösségére utaló jelekkel szemben. Az iparági adatok szerint az amerikai nyersolajkészletek 3,8 millió hordóval csökkentek a múlt héten, ami nagyban eltér a 110 ezer hordós csökkenésre vonatkozó piaci várakozásoktól. Eközben egyre több vállalat igyekszik védekezni az olajárak újabb emelkedése ellen, amit a fedezeti ügyletek népszerűségének növekedése jelez. Ez arra utal, hogy a jellemzően sok üzemanyagot használó vállalatok tartanak az árak további növekedésétől.
Két Fed tagbank elnöke, John Williams és Mary Daly is a recesszió elkerülhetőségéről nyilatkozott, melynek hatására csökkent a menedékeszköznek használt arany árfolyama. Ma reggel 1821 dollárt kell fizetni egy uncia aranyért, ami továbbra is megsínyli a növekvő kamatkörnyezetet. Az árfolyamot leginkább a recessziós félelem tartja fent, így, amikor nő annak a valószínűsége, hogy az év végére 3,00-3,50%-os szintre emelt alapkamat várhatóan nem taszítja recesszióba a gazdaságot, akkor gyengül a nemesfém. Amennyiben nem lesz jelentős erősödés a kurzusban, úgy harmadik hónapja eshet az árfolyam.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.