Erste kommentár Úgy tűnik, csökken a nyomás a gazdaságban. Ugyan ez még nem látszik az inflációs adatokban, de egyre több helyről halljuk itthon is, hogy „hirtelen” lett áru és ember is a kivitelezéshez. (Ebben...
Úgy tűnik, csökken a nyomás a gazdaságban. Ugyan ez még nem látszik az inflációs adatokban, de egyre több helyről halljuk itthon is, hogy „hirtelen” lett áru és ember is a kivitelezéshez. (Ebben szerepet játszik a kormányzati beruházások leállítása is.) Úgy tűnik, hogy a jelentős év eleji keresletre válaszul komoly raktárkészlet feltöltés jött a kereskedőktől. Aztán ahogy leesett a piaci szereplők nagy részének, hogy recessziós veszély van, elkezdtek erre felkészülni a költések csökkentésével és a beruházások visszafogásával. Ez érvényes a lakosságra is. Sőt! Ha pedig kitekintünk a nagyvilágba, akkor azt látjuk, hogy pl. az USA-ban a vállalatvezetők is egyre jobban aggódnak attól, hogy a kamatemelések recesszióba nyomják a gazdaságot, s közben a kínálati oldal által gerjesztett inflációs félelmek is rombolják a kedélyeket. Ennek pedig van egy komoly – szinte önbeteljesítő – következménye, a gazdaság automatikus lassulása, az infláció fogyasztási oldal által gerjesztett részének csökkenése. Ok, de mi a helyzet a kínálati oldallal? Ott is van agy pici jó hír. A Fed ellátási lánc zavar indexe májusban újra csökkent az áprilisi emelkedés után. Azaz 3,4-ről 2,9 pontra. Ez ugyan még magasabb, mint a márciusi 2,8-as érték, de azt jelzi, hogy lehet, hogy az áprilisi irányváltás csak átmeneti volt. Fontos megjegyezni, hogy normális világban az index értéke nulla körül van. Az ellátási lánc töredezettség legmagasabb értéke 4,38 pont volt (tavaly december). Ha pedig tényleg javulás van, akkor ez valószínűleg megjelenik az elkövetkező hónapok inflációs számaiban is, és lehet, hogy az ősz folyamán bekövetkezik az inflációs fordulat, ami alacsonyabb kamatpályát eredményezne, és segítene elkerülni a recessziót. Egy szó, mint száz, egyelőre csak a pozitív fordulat csíráit láthatjuk, de még korai kijelenteni, hogy megúsztuk.
A tegnapi enyhe emelkedést követően ma ismét próbálkozik a DAX és a BUX is, de úgy tűnik, hogy egyelőre marad a halovány teljesítmény.
Vegyesen teljesítettek tegnap az európai részvényindexek. Az Euro Stoxx50 0,2%-ot, a DAX 0,5%-ot, a FTSE100 0,7%-ot emelkedett, de az olasz és a spanyol tőzsde például enyhén csökkent. A szektorok többsége emelkedett, leginkább az ipar és az energiaszektor. Egyedüliként a közműszektor csökkent.
Az amerikai részvénypiacot enyhe csökkenés jellemezte tegnap. A Dow 0,2%-ot, az S&P 0,3%-ot, a Nasdaq 0,7%-ot csökkent. Amerikában a szektorok többsége csökkent, de az energia, a közmű és az egészségügyi szektor emelkedni tudott.
Ázsiában viszont jó volt a hangulat. A Nikkei és a Hang Seng is 0,7%-ot, a CSI300 pedig 0,9%-ot emelkedett.
Tegnap este piaczárás után tette közzé 2022-es pénzügyi évének utolsó negyedéves gyorsjelentését a Nike. A sportruházat gyártó cég bevétele közel egy százalékkal, 12,23 milliárd dollárra csökkent az egy évvel ezelőttihez képest, és valamelyest meghaladta a 12,13 milliárdos piaci konszenzust. Leggyengébben az észak-amerikai és a kínai régió teljesített, előbbi 5%-os, utóbbi pedig 19%-os éves visszaeséssel. A cég egy részvényre jutó nyeresége 90 cent lett, amely jobb, mint a 82 centes Bloomberg-konszenzus. A vezetőség 18 milliárd dolláros, négyéves részvényvisszavásárlási programot jelentett be, ezzel a 2023-as pénzügyi év során befagyasztják a korábbi 15 milliárdos tervezetet. A cég részvénye 2,7%-os mínuszban volt a jelentést követően, melynek oka a következő évre várt gyengébb növekedés.
Bár a nagyon gyenge első negyedéves teljesítménye után globálisan visszavágja költségeit a Netflix, de Ázsiában mégis növelik beruházásaikat. Ez volt ugyanis az egyetlen olyan piac, ahol a streaming-szolgáltató növelni tudta előfizetőinek számát.
A Volkswagen a Siemensnek adhatja el az Electrify America-ban meglévő részesedését, ami az USA-ban és Kanadában működtet elektromos töltőhálózatot. A tranzakció becsült értéke 2 milliárd dollár. A Volkswagen több eszközének értékesítését is tervezi, a befolyt pénzből pedig az elektromos autók fejlesztését tervezi finanszírozni. A legjelentősebb ilyen készülő tranzakció a Porsche értékesítése lehet majd, a tranzakciót a Bloomberg értesülései szerint akár már ma bejelenthetik.
A Waberer’s tegnap jelentette be, hogy támogatást kaphat a tervezett logisztikai központjához, mivel erre az államtól nem kötelező erejű ajánlata van. A kormány döntése a közeljövőben várható. A Waberer’s SSC-t is létrehoz, ami szintén a magyar állam támogatási döntésének tárgya lesz.
Nem kezdte jól a hetet a magyar deviza. Tegnap délelőtt új historikus mélypontra, 404,7-re ért a forint az euró ellenében. Ezt követően 403 és 404 között stabilizálódott a kurzus. Ma az MNB bejelentésére és a frissített előrejelzésekre figyel a piac. Várakozásunk szerint a két hete eszközölt rendkívüli egyhetes betéti kamatemelés ma 100 bázispontos alapkamat-módosítást indukálhat. Fontos lehet, hogy mit árul el a jegybank a két ráta összehangolásáról, illetve a jövő évi inflációs és növekedési prognózis is meghatározó lehet.
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD meglehetősen szűk sávban mozgott a hétfői napon, enyhe euróerősödést tapasztalhattunk. A nap folyamán átlépte 1,06-os szintet, végül 1,058 körül zárt a jegyzés, és jelenleg is itt folyik a kereskedés.
A WTI 111,6 dollár, a Brent típusú kőolaj pedig 117 dollár volt ma reggel az augusztusi határidőre. A recessziós félelmek ellenére az olaj ára ismét emelkedik, mivel a kitermeléssel kapcsolatos problémák a kínálat szűkülését okozhatják. Líbiában az egyre súlyosbodó politikai válság miatt újabb fennakadások fenyegetik az exportot, míg a kormányellenes tüntetések Ecuadorban a termelés leállásával fenyegetnek. Az OPEC+ több tagja is küszködik az idei termelési célkitűzéseik teljesítésével, ami tovább fokozza a szűkösséget, miközben a kereslet továbbra is erős.
1826 dollárért lehetett ma reggel egy uncia aranyat vásárolni. Továbbra is a lehető legtöbb irányból éri hatás a menedékeszközként szolgáló nemesfémet. Az amerikai kötvényhozam a 3,2% körüli szintig tudott „erősödni”, ami lefelé nyomta az arany árfolyamát. Kínában a jegybankelnök a várható támogató jellegű monetáris politikáról értekezett, hogy felpörgessék az ország gazdaságát a Covid okozta visszaesésből, ami szintén hajthatja a világ legnagyobb arany felvásárlójának keresletét. Eközben a G7 országok tilalmat vezetnének be az oroszoktól importált aranyra, ami csökkentené a globális kínálatot. Ennek hatása persze nem egyértelmű, mert a szakértők szerint Indián és Kínán keresztül (mely országok nem tagjai a G7-nek) könnyen eljuthat az „orosz arany” is a világpiaci körforgásba.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.