Erste kommentár A pénteki jelentős amerikai emelkedést követően kitart a jó hangulat a börzéken. Miközben az ipari átlagindex és az S&P500 közel került ahhoz, hogy vételi jelzés kialakuljon rajtuk az MACD szerint, a...
A pénteki jelentős amerikai emelkedést követően kitart a jó hangulat a börzéken. Miközben az ipari átlagindex és az S&P500 közel került ahhoz, hogy vételi jelzés kialakuljon rajtuk az MACD szerint, a Nasdaq esetében ez már meg is történt. Sőt, az utóbbinak sikerült kissé a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölé, miközben az előbbi két index csak megközelítette azokat. A mozgóátlagok általában ellenállásént szoktak viselkedni, de most olyan heves eséseket láthattunk a közelmúltban, hogy számos rés keletkezett a grafikonokon. Ezek közül a második rést fölfelé a Nasdaq esetében 11.752, a Dow Jones esetében 32.268, míg az S&P500-nál 4.017 pontnál találjuk. Azaz nem biztos, hogy megállnak a mozgóátlagoknál, hanem lehet, hogy elkúsznak ezekig a szintekig az árfolyamok, mielőtt korrigálnának. Mindeközben a DAX nagyon lemaradó. Itt is láthatjuk a két rést a grafikonon, de még az elsőt sem sikerült betölteni, ráadásul a 20-30 napos mozgóátlagok is fényévekre vannak. Az első rés 13.749 pontnál van, ami igencsak magasan húzódik, még a ma reggeli ralit figyelembe véve is! A BUX esetében más a kotta. Lokális mélypont közelében vagyunk, miközben az index belegabalyodott a 20-30 napos mozgóátlagokba. Éppen a 20 napos mozgóátlagról próbál elrugaszkodni. Mindeközben azt gondoljuk, hogy az OTP és a Richter is igencsak olcsó, miközben a MOL fényes profitot termel, a Magyar Telekomot pedig túladták. Ehhez képest a ma reggeli emelkedés igencsak visszafogottnak tűnik. Az olcsóság alatt pedig azt értjük, hogy pl. az OTP esetében a tisztított, egyszeri tételek nélküli eredmény alapján a történelmi átlagos mutatószámok alatt forog a részvény. A Richternél ugyan az orosz piac valószínűleg sokat fog zsugorodni, de ezt egyelőre kompenzálhatják az árfolyamok. Abszolút furcsának tűnk a nyomott árfolyam. A MOL pedig, ahogy már sokszor megírtuk, sokat keres az Ural-Brent és a dízel marzson, miközben ennél kevesebbet bukik az árbefagyasztáson. Sőt, pénteken a kedvező árú tankolás mennyiségét 100-ról 50 literre csökkentették, s ez is mérsékelheti kissé az ezen elszenvedett veszteséget, amit túlkompenzálnak a fent leírt tényezők.
A DAX 1,6%-ot, a FTSE100 2,7%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 2,8%-ot ugrott pénteken. Minden szektor emelkedett, de leginkább az IT és az egészségügy. Leggyengébben a közműszektor szerepelt, de még az is 1% fölötti emelkedést tudott felmutatni.
A tengerentúlon még ennél is jobb volt a hangulat, a Dow 2,7%-ot, az S&P 3,1%-ot, míg a Nasdaq 3,4%-ot emelkedett pénteken. Az USA-ban a nyersanyag szektor és a kommunikációs szolgáltatók szerepeltek legjobban. A leggyengébb az energetikai szektor volt, de még ez is 1,5%-kal emelkedett.
Ma reggel folytatódott tovább az emelkedés Ázsiában. A CSI300 1,1%-ot, a Nikkei 1,4%-ot, a Hang Seng 2,3%-ot emelkedett.
A Sunac Real Estate Group pénteken közölte, hogy valószínűleg nem fog tudni elegendő forrást előteremteni ahhoz, hogy a június 30-án esedékes 400 millió jüan (60 millió dollár) összegű kötvényadósságát kifizesse. A határidő része annak a részletfizetési tervnek, ami 18 hónappal meghosszabbította a vállalat 4 milliárd jüan (600 millió dollár) értékű kötvénytartozásának teljes visszafizetését. Kína negyedik legnagyobb fejlesztője története során először válhat nemteljesítővé belföldi hitelezőivel szemben, és egy lépéssel közelebb kerülhet a csődhöz.
Bár a múlt hét közepén némi erősödést mutatott a forint, pénteken visszagyengült a heti eleji, 400-as szintek fölé. Végül új historikus mélyponton, 401 felett zárt az utolsó kereskedési napon. A héten az MNB kamatdöntéseire, kommunikációjára és a frissített előrejelzésekre figyel a piac. Emellett a szankciós politika folytatódása alakíthatja az árfolyamot.
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD viszonylag szűk intervallumban, a 1,05-1,06-os sávban mozgott a múlt héten, végül 1,056-nál zárta a pénteki napot. Ezen a héten inflációs adatok érkeznek tengeren innen és túl is, alapvetően ezek lehetnek a legfőbb befolyásoló tényezők.
A WTI 108,1 dollár volt az augusztusi lejáratra, a Brent 109,6 dollár, míg az Ural azonnali leszállítási ára 88,2 dollár volt ma reggel. Bár pénteken emelkedést láthattunk, ebben a hónapban megszakadhat az olaj november óta tartó drágulási sorozata a globális recesszióval kapcsolatos félelmek fokozódása miatt. Az olyan termékek, mint a benzin kiskereskedelmi ára azonban közel sem csökkent olyan gyorsan, mint a nyersolajé az üzemanyagok előállításához szükséges kapacitáshiány miatt. A G7 országok az orosz olaj árának korlátozásáról tárgyaltak, ami a biztosításra és szállításra vonatkozó korlátozások bevezetésével jöhet létre. A potenciális mechanizmus csak a meghatározott limit alatti áron vásárolt orosz nyersolaj és kőolajtermékek szállítását engedélyezné. A G7 vezetői és tisztviselői között a megbeszélések folyamatban vannak, de egyelőre nem jutottak megállapodásra. Az Egyesült Államok és Irán a következő napokban újraindítja az atomalkuval kapcsolatos tárgyalásokat. Ezen az EU közvetítőként vesz részt, közölte az unió vezetője, Josep Borrell szombaton Teheránban, iráni kollégájával tartott sajtótájékoztatóján. Ha a tárgyalás sikerrel zárul, az iráni olaj megjelenhet a világpiacon, és a nagyobb kínálat lejjebb nyomhatja az árakat.
A Bloomberg elemzői szerint legfeljebb szimbolikus jelentőségű, hogy a most zajló G7 csúcstalálkozón betiltották az orosz arany importot. A nemesfém unciánkénti ára 1836 dollár volt ma reggel, ami némi erősödést jelent a múlt hét végéhez képest. A csúcstalálkozón hozott döntés marginalitása elsősorban abból adódik, hogy a korábbi intézkedések már jelentősen korlátozták az orosz arany kereskedését. A szakértők nem változtatnak az arany árfolyamára vonatkozó előrejelzéseiken, azt szerintük továbbra is a globális fundamentumok fogják meghatározni.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.