Erste kommentár Beszéljünk egy picit a német áramtermelésről! Németországban az éves termelt áram mintegy fele, 46 százaléka megújuló forrásokból származik. 13 százalék jön a...
Beszéljünk egy picit a német áramtermelésről! Németországban az éves termelt áram mintegy fele, 46 százaléka megújuló forrásokból származik. 13 százalék jön a nukleáris erőművekből (amit újabban szintén megújulónak tekintünk), nagyjából 30 százalék jön szenes erőművekből, s csak 10-15 százalék jön földgázból, és szinte elhanyagolható, 1-2 százalék olajtüzelésű erőművekből. Az orosz földgáz a német földgázimport 55 százalékát teszi ki, s a szállítások 40 százalékra estek vissza mostanában, amit nyilván betárolásra használ az ország, hiszen a jelenlegi 56 százalékos töltöttségről a téli szezon kezdetére 90 százalékot szeretne elérni. Mindeközben májusban 27,9 GW gázerőmű volt a hálózaton, ami az éves termelés tekintetében mintegy 20 százalékos kapacitáskihasználtságot jelent, miközben kb. 10 GW tartalék szénerőmű van az országban. Ebből most beröffenthető 4,3 GW szén- és 1,6 GW olaj erőmű. Az utóbbival az a baj, hogy most gázolajból is hiány van a piacon. Így marad a 4,3 GW szénerőmű. Ha ezeket legalább 50 százalékos kihasználtsággal tudják járatni, akkor a bejövő orosz gáz mehet a tárolókba. Ha netán 100 százalék közelébe sikerül felpörgetni őket, akkor az egyéb bejövő gáz is mehet a tárolókba, s a fűtési szezonra valószínűleg elérhető a 90 százalékos töltöttségi szint. Vagyis a volumenek rendben valónak látszanak, ha a 10 százalékkal nagyobb szénerőmű kapacitást a meglévő bányákból tudják etetni a németek.
A piac ma is aggódik a gázcsapok, az infláció és a recesszió miatt. Így a DAX újra csökken, s a BUX is délnek vette az irányt.
Az Euro Stoxx50 0,8%-ot, a FTSE100 0,9%-ot, a DAX pedig 1,1%-ot csökkent tegnap. Gyengén teljesített a nyersanyag és az energia szektor, de jelentős esést szenvedtek el az energetikai cégek is a gázellátással kapcsolatos bizonytalanságok és recessziós félelmek közepette. A defenzív szektorok, úgy mint az egészségügy, vagy az alapvető fogyasztási cikkek felülteljesítők voltak.
Az amerikai indexek egységesen 0,1%-0,2% közti csökkenést mutattak. Itt is hasonló volt a szektorok közti megosztottság, mint Európában. Az energia és a nyersanyagcégek estek leginkább, míg a defenzívebb ingatlan, egészségügy és közmű szektor emelkedett.
Ázsiában viszont emelkedés látható ma reggel, főként a kínai indexeknél. A Hang Seng 1,8%-ot, a CSI300 1,1%-ot emelkedik, míg a japán Nikkei stagnált.
Elon Musk gigantikus pénzégetőnek nevezte az új berlini és austini gyárakat. Ezek szerinte jelenleg dollármilliárdos veszteséget kénytelenek elkönyvelni, ugyanis az ellátás-láncok akadozása miatt közel sem tudják kapacitásukat kihasználni. Ezt még május végén, a 10%-os munkaerő elbocsátást sejtető levele előtt mondta a Tesla vezérigazgatója.
Több, mint ezer, ingatlanokkal foglalkozó munkavállalóját rúgja ki a JPMorgan, miután a 6% közelébe növekvő jelzáloghitel-kamatok következtében májusban kétéves mélypontjára esett a használt-ingatlanpiaci forgalom.
Alkalmazotti, többek között pilóta hiányra is hivatkozva négy, kisebb amerikai várost vesz ki portfóliójából az American Airlines szeptemberben.
A Volkswagen csoport továbbra is azt tervezi, hogy a negyedik negyedévben önálló egységként tőzsdére viszi a Porsche-t. A márka a jelenlegi környezetben is jól teljesít, és a chip-hiány sem igazán érinti, mivel a jelek szerint házon belül elsőbbséget élvez a chip-ek terén. Az IPO-ból befolyt pénzt a Volkswagen csoport a villanyautó fejlesztésekre fordíthatja. Az IPO értékét még márciusban 90 milliárd euróra becsülték, ami az egyik legnagyobb német tőzsdei bevezetés lehetne. 2024-ben pedig a Volkswagen csoport akkumulátor gyártó üzletágát is bevezethetik a német részvénypiacra.
A megelőző napokban kialakult kicsit erősebb szintjén lényegében stagnált tegnap a forint árfolyama. Az EURHUF kurzusa 396-on zárt. A mai kereskedésben azonban ismét forintgyengülést látunk, s az EURHUF elkezdett közeledni a 400 irányába. Az MNB reggel 7,25%-on szinten tartotta az egyhetes betét kamatát. A döntés megfelelt a vártnak, ugyanakkor a tegnapi jelentős, 125 bázispontos cseh kamatemelés tükrében nem túl jó az optikája. A 7%-os cseh alapkamat így ugyanis már csak 25 bázisponttal alacsonyabb a magyar effektív rátánál. Ráadásul a dollár is erősödni látszik, ami szintén nem támogatja a forintot.
A nemzetközi devizapiacon az euró tegnap enyhén, 0,3%-kal tovább erősödött a dollárral szemben. Ma azonban a dollár mintegy fél százalékos erősödében van. A ma reggel közzétett német és francia beszerzési menedzser index adatok elmaradtak a várttól, ami hozzájárulhatott az euró gyengüléséhez.
A WTI 104,3 dollár volt az augusztusi lejáratra, míg a Brent és az Ural azonnali leszállítási ára 119,7, illetve 85,8 dollárra esett ma reggel. A csökkenés elsősorban a recessziós félelmeknek tudható be. Jerome Powell amerikai jegybankelnök a tegnapi meghallgatásán nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy az USA gazdasága csökkenésbe fordul a kamatemelések miatt. A piacok ugyanakkor eltérő véleményen vannak, hogy ez milyen hatással lesz a nyersanyagárakra. A Goldman Sachs továbbra is szűk piacot tapasztal a nyersolaj esetében, ami még egy gazdasági lassulás esetén sem változna meg. A bank szerint a Fed nem tud nyersanyagot nyomtatni. A finomítással foglalkozó Phillips 66 szerint is nagyon szűkösek a termékpiacok, a finomítók maximális kapacitáskihasználtság mellett sem tudnak többlet benzint és gázolajat a piacra dobni. Emiatt a lassuló gazdaság ellenére nem biztos, hogy a kőolajárak összeesnek.
A nemesfém jegyzése ma reggel 1.833 dollár volt a piacon. Jerome Powell jegybankelnök arról beszélt tegnap, hogy a gazdasági lassulásnak van esélye a Fed agresszív kamatemelése után, viszont más eszközökkel nem tudja a Fed a felugró inflációt kezelni. Így is fennáll a veszélye, hogy az infláció egy része nem kerül ki a rendszerből és a várakozásokon keresztül beleépül a gazdaságba. A Fed várhatóan 50 bázisponttal fogja legközelebb emelni irányadó kamatát az elnök szerint. Az arany árára egy recesszió és a negatív reálkamat környezet kedvező lenne, viszont ha a nominális kamatok magasra emelkednek, az visszavetheti az aranykeresletet.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.