Mérséklődött az amerikai 10 éves kötvényhozam A Szenátus tegnap hallgatta meg Jerome Powellt a múlt heti váratlan kamatemelés, a jövőben várható kamatemelések és ezek gazdaságra gyakorolt hatásáról....
A Szenátus tegnap hallgatta meg Jerome Powellt a múlt heti váratlan kamatemelés, a jövőben várható kamatemelések és ezek gazdaságra gyakorolt hatásáról. Mondandójában a Fed elnöke nagy kihívásnak nevezte a puha landolást, azaz azt, hogy a monetáris szigorítás következtében történő gazdasági visszalassulás ne okozzon recessziót az Egyesült Államokban. Powell határozottan az inflációs kockázatok felé terelte a szót, „nem bukhatunk el ebben” – mondta az infláció visszaszorításáról és a 2%-os jegybanki célhoz történő közelítésről. Ugyanakkor nem ment bele a jövőben várható emelések mértékébe, míg a recesszióról azt nyilatkozta, hogy nem látják, hogy annak valószínűsége megnőtt volna.
Az 10 éves amerikai kötvényhozam az utóbbi napokban mérséklődött a múlt heti 3,5% környéki szintjéről, amikor a nagyon magas májusi inflációs adat (8,6% év/év) és az előre beárazott, meglepetést jelentő 75 bázispontos emelés okán a legmagasabban volt a recessziótól való félelem. Ma reggel 3,14%-os hozam környékén kereskednek a 10 éves államkötvényekkel. Ez annak a jele lehet, hogy a befektetők kisebb mértékű emeléseket várnak a központi banktól, azt prognosztizálva, hogy a Fed meg fog ijedni a recessziótól.
Joe Biden arra kérte a Kongresszust, hogy nyújtsanak be egy törvénytervezetet az üzemanyag szövetségi adójának 90 napos felfüggesztéséről. Ettől az egyre tarthatatlanabb üzemanyagárak csökkenését várja az elnök. A Bloomberg értesülései szerint a tervezet még a demokraták körében sem élvez nagy támogatást, így kétséges, hogy ezt törvénybe iktatják-e a közeljövőben.
Az orosz államnak ma és holnap 400 millió dollárnyi kamatot kéne kifizetnie, de ami ennél is fontosabb, hogy vasárnap jár le a türelmi időszak egy májusban elmaradt 100 millió dolláros kamatfizetés kapcsán. Így a következő napokban ismét azt figyeljük, hogy a szankciók közepette képes lesz-e az orosz állam teljesíteni kamatfizetési kötelezettségét. A szankciók miatt az amerikai bankok már nem működhetnek közre a kifizetéseknél, így alternatív megoldást kell keresniük. Bár az orosz pénzügyi eszközök hónapokkal ezelőtt befagytak, mégsem mindegy, hogy csődöt jelent-e Oroszország. Egyrészt egy csődesemény aktiválná a CDS ügyleteket, másrészt újabb leírási hullámot okozhatna az orosz állampapír portfoliókon, ami főleg a pénzügyi szektort érintené negatívan.
A török jegybank várhatóan ma is 14%-on tartja az alapkamatot, annak ellenére is, hogy az infláció 70% felett van. A negatív reálhozamok hatása így változatlanul a török líra gyengülésében csapódik le.
A norvég jegybank ma várhatóan 25 bázisponttal 0,75%-ra emeli az alapkamatot, ezzel tovább folytatva kamatemelési ciklusát.
A tegnapi bizalmatlansági szavazáson elbukott a bolgár kormány, így újabb, immáron a negyedik parlamenti választás jöhet mindössze két éven belül.
Hszi Csin-ping kitart az idei 5,5%-os gazdasági növekedés mellett, még akkor is, ha a Covid-járvánnyal szembeni zéró tolerancia és a gyenge ingatlanpiac megnehezíti a kitűzött cél elérését. A kínai elnök a BRICS üzleti fórumon azt mondta, hogy az kormány erősíteni fogja a makropolitikai kiigazítást és hatékonyabb intézkedéseket vezet be a gazdaság élénkítése érdekében. A legtöbb elemző arra számít, hogy Peking nem fogja elérni az idei évre kitűzött 5,5% körüli GDP növekedési célt. A Bloomberg legutóbbi felmérésében az elemzők 40 bázisponttal 4,1%-ra rontották az egész évre vonatkozó előrejelzésüket, és a második negyedévre az első negyedéves 4,8%-nál kisebb, 2,6%-os GDP bővülést várnak.
A japán kompozit beszerzési menedzser index héthavi csúcsra, 53,2-re emelkedett 2022 júniusában a májusi 52,3-as értékről. Ez már a negyedik egymást követő hónap, amikor a magánszektorban is növekedés volt tapasztalható, mivel enyhültek a Covid járványhoz kapcsolódó korlátozások. A szolgáltatóipari index értéke 54,2-re nőtt az előző havi 52,6 után, a szektorban 2013 októbere óta a legnagyobb mértékben bővült a tevékenység, amit a külföldi látogatók visszatérése lendített fel. A feldolgozóipari beszerzési menedzser index 52,7-es értéke kisebb visszaesést mutat a májusi 53,3 után, ami a szigorú kínai korlátozások hatását tükrözi, de így is folytatódott a növekedési széria.
Mínuszban voltak ma reggel a fő amerikai és európai határidős indexek is.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.