Erste kommentár A forint tegnap áttörte a lélektani 400-as szintet. Ezt követően, mint minden jelentős szint áttörésekor, felgyorsultak az események és tegnap még 403 közelében is járt az EURHUF jegyzése.
A forint tegnap áttörte a lélektani 400-as szintet. Ezt követően, mint minden jelentős szint áttörésekor, felgyorsultak az események és tegnap még 403 közelében is járt az EURHUF jegyzése.
Ha csak a tegnapi napot nézzük, akkor a forint a negatív hangulat közepette együtt gyengült a lengyel zlotyival. Ám ha távolabbról nézzük, akkor már látszik a forint tartós alultlejesítése a régiós devizákhoz képest. Ez egy hónapos távon, az idei évet nézve, vagy az elmúlt egy évet vizsgálva is szembetűnő.
A globális pénzbőség elmúltával válogatósabbak lettek a befektetők, ez jól látható a hozamfelárak alakulásában. Gondoljunk csak az olasz kötvényfelárak újbóli emelkedésére, a devizák gyengülésére, lásd forint, vagy éppen a nem teljesítésre szóló biztosítások (CDS) áremelkedésére Törökország esetében. A rossz tanulók egyértelműen háttérbe kerültek.
Az elmúlt napokban egyébként nem csak a forintot büntették a befektetők, a többi magyar eszközt is adták. 8% fölé ugrottak a magyar 3-15 év közti kötvényhozamok, miközben alig egy hete még 7% körül voltak, és a magyar részvénypiac sem muzsikál jól.
A következő napok sem ígérkeznek könnyűnek, még akkor sem, ha ma éppen némileg visszább pattanhatnak a medvepiaci tartomány elérését követően a részvényindexek, legalább átmeneti hangulat javulást hozva. Az MNB várhatóan védeni próbálja a 400-as szintet, már csak annak inflációt növelő hatása miatt is. Ma és holnap elsősorban verbális intervenciót, esetleg piaci intervenciót alkalmazhat, csütörtökön pedig akár az egyhetes betéti kamatok emelése is felmerülhet. Főleg, ha a Fed túl szigorú üzenetet fogalmaz meg szerda este, és a piaci árazásoknak megfelelően tényleg 75 bázispontot emelne.
Nem mellesleg várhatóan szerdán dönt a kormány az árbefagyasztó intézkedésekről. A forint szempontjából is érdekes lesz, hogy mennyire piacbarát vagy éppen piacidegen döntés születik, például az üzemanyagok esetében emelik-e a hatósági árat annak érdekében, hogy legalább részben érvényesülhessenek a piaci folyamatok.
A stagflációs félelmek közepette tegnap is tovább adták a részvénypiacokat.
A FTSE100 1,5%-ot, a DAX 2,4%-ot, az Euro Stoxx50 2,7%-ot csökkent. Minden szektor esett, de a defenzív papírok tegnap is felülteljesítőnek számítottak, míg az IT és az ingatlan szektort, vagyis a hozamérzékeny szektorokat adták leginkább.
Amerikában is zuhantak a piacok. A Dow 2,8%-ot, az S&P 3,9%-ot, a Nasdaq 4,7%-ot csökkent. Itt is esett minden szektor, de a zuhanást az energetikai szektor vezette.
Ázsiában sem érkezett meg a fordulat, ám az esés mértéke már fékeződött. A Hang Seng 0,1%-ot, a CSI300 0,9%-ot, a Nikkei 1,4%-ot csökkent.
Az OTP 90.000 darab saját részvényt vásárolt június 13-án 8.497 forintos átlagáron.
Kis üde színfoltként szolgálhatott az Oracle tegnap esti, piaczárást követő jelentése, melyben az elemzői várakozásokat meghaladó bevételről és eredményről számoltak be. A cég 2022-es pénzügyi évének utolsó negyedévében éves szinten 5,5%-kal, 11,84 milliárd dollárra tudta növelni bevételeit, míg az elemzői konszenzus 11,66 milliárd volt. Leginkább a felhő üzletág hajtotta a céget, ez 18%-kal tudott bővülni év/év. Az egy részvényre jutó profit megegyezett az egy évvel korábbi 1,54 dollárral, ami jelentősen jobb, mint az 1,38 dolláros szakértői becslés. A vezérigazgató előrejelzése alapján a jelenlegi negyedévben éves szinten 10%-os bevétel-növekedés várható, a felhő üzletág pedig stabil devizaárfolyamok mellett 30% feletti bővülést hozhat a teljes 2023-as pénzügyi évben. A cég részvénye 15%-ot ugrott az időközi kereskedés folyamán.
Befejezi az orosz eszközökkel való kereskedést a JPMorgan és a Goldman Sachs, miután az amerikai hatóságok megtiltották, hogy további olcsó orosz adósságot vásároljanak, illetve közvetítsenek az amerikai pénzintézetek.
A Bloomberg értesülései alapján Elon Musk csütörtökön elektronikus úton kommunikálhat először közvetlenül a Twitter dolgozóival. A közösségi hálózat felvásárlását jelenleg szüneteltető leendő tulajdonos a munkavállalók esetleges kérdéseire is válaszolni fog.
Hétfőn a forint a nap jelentős részében a 397-399,5-es sávban oldalazott, majd délután 3 óra után áttörte a 400-as lélektani határt és jó ideig ott is maradt. A csúcs 402,5 volt tegnap, majd végül hajszállal 400 alatt zárt. Egy ideje sajnos már benne volt a levegőben az új historikus szint. Nem segítette a magyar devizát a dollár további erősödése sem. Ez utóbbival szemben szintén új mélypont képződött, 383 forintba kerül az amerikai deviza egy egysége. Ma reggel eddig 400 körül kereskedtek a forinttal.
A nemzetközi devizapiacokon tovább menetelt a dollár az euró ellenében, ami az egyre markánsabb kamatemelési várakozásoknak tudható be, így már 1,043 körül jár az EURUSD jegyzése. Ezzel 20 éves csúcsait dönti meg az amerikai deviza.
A WTI 121,7 dollár volt a júliusi határidőre, míg a Brent 123,1 dollár volt az augusztusi lejáratra ma reggel. A nyersolaj árak alig mozdultak el a tegnapi szintről annak ellenére, hogy a részvény és kriptodeviza piacokon rég nem látott jelentős esés következett be a magasabb kamatok okozta félelem miatt. A kőolaj piac továbbra is nagyon szűk. A hírek szerint az azonnali piacon minden szállítmányt pillanatok alatt eladnak a termelők, különösen az ázsiai vevők aktívak a Közel-Keleten. Daniel Yergin, a S&P Global igazgatója szerint még egy gazdasági recesszió esetén sem várható, hogy az olajárak jelentősen visszaessenek, mivel a globális szabad kapacitások szintje nagyon alacsony. Joe Biden elnök azt tervezi, hogy Szaúd-Arábiába látogat, hogy rendezze a két ország politikai viszonyát. A hírek szerint nem lesz szó az OPEC termelésének növeléséről, bár az Egyesült Államok már többször kifejtette, hogy szeretné, ha az arab országok több kőolajat exportálnának a világba. Szakértői becslések szerint Szaúd-Arábia kezében is kevés a szabad kőolaj termelő kapacitás.
Az arany 1.829 dollárig esett ma reggel, miután a befektetők körében erősödik a félelem, hogy az USA jóval magasabbra emeli irányadó kamatát, mint azt a szereplők korábban várták. A múlt heti fogyasztói inflációs adat, ami 8,6%-os év/év alapú pénzromlást mutatott májusban, meghaladta a piaci várakozást. A legtöbb befektető szerint a heti Fed ülésen 75 bázisponttal fogja emelni a rövidtávú kamatokat a jegybank. A 10 éves irányadó dollár kötvény hozama 3,37%-ra ugrott, ami 2011 óta a legmagasabb érték. A részvénypiacon és a kriptodevizák körében is masszív értékcsökkenés volt, a hangulat az arany piacára is áthatott. A kedélyek megnyugvásával visszatérhetnek a vevők, de egyelőre Ázsiában is inkább félelem volt tapasztalható.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.