Erste kommentár Kétszájegyű, de nem lepődünk meg, hiszen már az MNB is arra figyelmeztetett a minap, hogy 10 százalék fölé emelkedhetett az infláció májusban. S így is lett, sőt, a várt 10,4 százalékkal...
Kétszájegyű, de nem lepődünk meg, hiszen már az MNB is arra figyelmeztetett a minap, hogy 10 százalék fölé emelkedhetett az infláció májusban. S így is lett, sőt, a várt 10,4 százalékkal szemben 10,7 százalék lett az éves emelkedési ütem. Az egyes élelmiszerekre vonatkozó árstop ellenére az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább az elmúlt egy év folyamán, hiszen átlagosan 18,6 százalékkal kerülnek többe, mint egy évvel korábban. Pedig már a járvány alatt is komoly élelmiszerár inflációt láthattunk, s az előző havi 15,6 százalékhoz képest is gyorsult az árak növekedése. Nem csak a fő inflációs mutató ugrott 9,5 százalékról, hanem a maginfláció is tovább emelkedett, ráadásul aggasztó mértékben. Hiszen a múlt hónapban még 10,3 százalékon állt, mostanra pedig 12,2 százalékra ugrott. Ez további infláció emelkedést sugall, amire az MNB-nek reagálnia kell további kamatemelésekkel. Ugyanakkor makroelemzőink néhány hónapon belül tetőzésre számítanak, és az ősz folyamán már megkezdődhet az árak növekedésének lassulása.
A mai napon alapvetően oldalazást láthatunk a piacokon. A DAX kismértékben csökken, míg a BUX enyhén emelkedik. A pozitív tartományban kezdte a napot a MOL, melynek célárfolyamát a ma közzétett elemzésében jelentősen, 3.520 forintra emelte az Erste olajipari elemzője.
Tegnap jellemzően 0,7%-0,8%-ot csökkentek az európai részvényindexek. Ez alól kivételt jelentett a FTSE100, ami csökkent ugyan, de csak 0,1%-ot. Az energiaszektor vezette az emelkedést, míg a kommunikációs szolgáltatók és az IT cégek szenvedték el a legnagyobb esést.
Amerikában ezzel ellentétben 0,8-1%-ot emelkedett a Dow, az S&P és a Nasdaq is. A szektorok többsége emelkedett, egyedül a nem alapvető fogyasztási cikkek csökkentek. Az emelkedést itt is az energetikai cégek vezették.
Ma reggel az ázsiai piacon 1,6%-os emelkedésével felülteljesítő a Hang Seng, annak köszönhetően, hogy a technológiai alindex több, mint 4%-ot ugrik, miután a hatóságok több mint 60 új online játékot engedélyeztek. A Nikkei 0,9%-ot emelkedik, míg a CSI300 lemaradó és 0,3%-ot csökkent.
A MOL részvényeket ismét vételre ajánljuk a befektetőknek a korábbi tartásról, célárunkat pedig 2.950 forintról 3.520 forintra emeltük. A társaságnak kedvez a kialakult helyzet az olaj és gáziparban, amit részben az orosz-ukrán háború, részben a covid utáni fellendülés okoz. A MOL kutatás-termelés üzletága magas nyereséget termel, akárcsak a finomítás, ami részben az Ural/Brent különbség szétnyílásából, részben a termékárak szárnyalásából profitál. Ezeket a kedvező hatásokat ellensúlyozza az üzemanyagárak befagyasztása a régióban, különösen Magyarországon, illetve a tervezett különadók itthon és Szlovákiában. Ezzel együtt a MOL nyeresége növekedni fog, és 2025-ig magas lesz. Feltételezzük, hogy a következő három évben a MOL még tud orosz olajat venni, de 2025-től már csak más forrásból érkezik olaj a tenger felől. A becslésünk szerint a MOL 1.568 milliárd forint tisztított EBITDA-t érhet el 2022-ben a tavalyi 998 milliárd forint után. A magas osztalékfizetés garantált, főleg a MOL 30,5%-nyi, államhoz közeli alapítványai miatt, akik elsősorban a cégtől jövő kifizetésekből gazdálkodnak. Ezek az alapok nyomást gyakorolnak a cégre, hogy a MOL fizessen feléjük a jövőben minden évben, ne ismétlődjön meg a 2020-as nulla forintos osztalékfizetés. Emellett ezen befektetők jelenléte védheti is a céget a magyar állam felőli túladóztatástól.
Az OTP számításai szerint a bank magyarországi csoporttagjait 2022-ben 78,3 milliárd forintnyi különadó fizetési kötelezettség terheli. Az adó alapja a 2021-es éves beszámoló alapján meghatározott nettó árbevétel, az adó kulcsa pedig 10%. A 2023-ban fizetendő extraprofit adó számviteli kezelése jelenleg egyeztetés alatt áll. Az OTP hangsúlyozta, hogy nettó kamatmarzsa 4 bázisponttal csökkent az idei első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. A bank által kiszámolt összeg magasabb mint amit tegnap becsültünk, de alacsonyabb annál, mint ami a korábbi kommunikáció alapján várható volt, és amit a tegnap megjelent elemzésünkben beépítettünk a modellbe.
Az osztalék mértéke 225,17 forint részvényenként. A kifizetés 2022. június 16-án kezdődik.
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) tanácsadói testülete támogatja a Novavax vakcináját, mert az oltóanyag előnyei nagyobbak annak kockázatánál. A döntéssel valószínűvé vált, hogy az FDA engedélyezni fogja a vakcina használatát a felnőtt lakosság számára.
A Western Digital bejelentette, hogy az Elliott Investment Management-tel történt egyeztetések következtében felülvizsgálták stratégiai lehetőségeiket, és elképzelhető, hogy kettéválasztják tevékenységüket. A világ egyik legnagyobb csipgyártójának flash memória üzletága egyre inkább kiszorítja a korábban vezető szerepet játszó merevlemez üzletágat. Ez tehát azt jelenti, hogy a Western Digital leválaszthatja flash üzletágát, ami azért is fontos, mert a cég számára egyre nagyobb nehézséget okozott mindkét területet sikeresen működtetni.
Az utazások öt százalékát önvezető autókkal biztosítaná a Lyft. A szállítási szolgáltató fokozatosan építené ki a híbrid hálózatot. A cég már tavaly bejelentette, hogy idén robottaxikat szeretne üzembe állítani.
Az Adidas június 20-tól kikerül a Stoxx Europe 50 indexből. Helyét a Glencore veszi át.
A Wizz Air ma reggel publikálta végleges 2022-es eredményét. A társaság 642 millió eurós veszteséggel zárta az évet, ez pontosan a közepe az előzetes eredménynél megfogalmazott 632-652 millió eurós sávnak. Az árbevétel a várakozásokkal összhangban 1,66 milliárd euró lett. A társaság EBITDA szinten 19 millió eurós veszteséget termelt. A menedzsment nem fogalmazott meg eredmény előrejelzést az idei évre.
Az elektromos járműveket gyártó BYD részvényei megugrottak a szerda reggeli kereskedés során, miután a vállalat alelnöke egy interjúban beszámolt a Teslával való együttműködésükről.
Kissé gyengült tegnap a forint árfolyama napi szinten, s végül kicsivel 390 alatt zárt az EURHUF kurzus. A mai nyitásban egyelőre nincs nagy elmozdulás, a piac nem reagált érdemben a reggel közzétett, vártnál magasabb inflációs adatra. Az infláció további emelkedése mindenképpen tovább folytatódó kamatemelési lépéseket sugall, ami némileg támaszthatja a forintot.
A nemzetközi devizapiacokon az EURUSD jegyzése a nap nagy részében továbbra is 1,07 körül ingadozott, jelenleg éppen valamivel alatta jár. A holnapi EKB ülés előtt ma kivárás jöhet. A piac fontos üzeneteket vár a jegybankároktól a szigorítás menetrendjére vonatkozóan. A várt szigorúbb hangvétel némi támaszt jelenthet az eurónak.
A Brent azonnali leszállításra 130 dollár fölé emelkedett, míg a WTI ára 120 dollár volt ma reggel a júliusi leszállításra. Az Ural 97,5 dolláron forgott a piacon. A kereskedők főleg az USA nyersolaj keresleti adatait figyelik, míg Kína további lépéseket tett a nyitásra. Az USA benzinkészlete 1,68 millió hordóval nőtt a múlt héten, ami némi enyhülést hozott a piacon, de a termékkínálat továbbra is szűk, különösen a gázolaj esetén. Az USA pénzügyminisztériuma azon gondolkodik, hogy egy vásárlói egyesülést hozna létre az orosz olaj legfontosabb vevőivel, hogy arra kényszerítse az orosz eladókat, hogy termelői áron adják el nyersolajukat a világpiacon. Ez jelentős kényszerhelyzetet teremtene Oroszország számára, amely alapvetően az olaj és gáz eladásából finanszírozza önmagát.
Az arany 1.849 dollár volt ma reggel. A befektetők továbbra is a Fed kamatemeléseivel és a növekedési adatokkal foglalkoznak leginkább. A nemesfém számára egy stagflációs környezet (alacsony növekedés, magas infláció) lenne a legideálisabb, és vannak arra mutató jelek, hogy e felé haladunk. A Világbank tovább csökkentette a globális növekedési kilátásokat, miközben a magas inflációra és az alacsony növekedésre figyelmeztetett, ami évekig eltarthat. A kínai fizikai aranykereslet a járvány korlátozások feloldásával párhuzamosan szépen nő. Ez is hozzájárul az árak stabilizálódásához.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.