Erste kommentár A hó elején a bolgárok leváltak a Gazpromról. Míg májusban 162,17 levát, azaz mintegy 83 eurót kellett fizetni a gázért megawattóránként, addig az új ár 141,28 leva, azaz 72,3...
A hó elején a bolgárok leváltak a Gazpromról. Míg májusban 162,17 levát, azaz mintegy 83 eurót kellett fizetni a gázért megawattóránként, addig az új ár 141,28 leva, azaz 72,3 euró lett, vagyis mintegy 13 százalékkal csökkent. Mindeközben a holland tőzsdén 84 euró a gáz júliusi határidős ára. Persze az is igaz, hogy az év elejétől szinte havonta emelkedtek az árak 25-30 százalékkal, s így a 13 százalékos árcsökkenés csak csepp a tengerben, de legalább az irány megfordult. Köszönhető ez annak, hogy pillanatok alatt tető alá hoztak egy szerződést az USA-val, ami LNG-t szállít az országba. Az ár olcsóbb, de még így is bomba jó üzlet ez az USA-nak, ahol a gázárak jóval alacsonyabbak, mint Európában. Mielőtt leszerződtek az EU-val, 16-17 euró volt az ár, ami azóta megduplázódott, s az Európába szállított gázon még többet keresnek. Ugyanakkor ez mégis csak jó a bolgároknak, hiszen látható mértékben csökkent az ár az után, hogy az oroszok ki akartak tolni velük, s idő előtt felmondták a szerződést. Így az elmúlt hónapok aktív politikája beérni látszik. Mármint az, hogy Bulgária nem tétlenkedett, és tető alá hozta a gázszerződéseket, nem csak az USA-val, hanem Azerbajdzsánnal, Görögországgal és Törökországgal is. Ez is jól mutatja, hogy amikor olcsó orosz gázról beszélünk, akkor a múltról beszélünk. Most az amerikai gáz, vagy tán minden más gáz olcsóbb, mint az orosz. Persze lehet azt mondani, hogy ha vége lesz a háborúnak, akkor majd újra olcsó lesz az orosz gáz, de… Nem tudjuk mikor lesz vége a háborúnak, nem tudjuk mikor lesz vége a szankcióknak (ilyen intézkedéseket tipikusan hosszú évekig fenn szoktak tartani), s így tovább. Vagyis ahogy megindulnak a szállítások az EU-ba más országokból, elkezd kialakulni az igazi versenyző piac. Azaz remélhetőleg tovább fognak csökkenni az árak, viszont hiú remény azt gondolni, hogy belátható időn belül visszajön az az időszak, amikor olcsó, 20 euró alatti gázzal fűthettünk, vagy állíthatunk elő áramot. Inkább valamiféle köztes konvergenciára számíthatunk az elkövetkező években, ahogy az alternatív infrastruktúra kiépül, s talán valahova 30 és 50 euró közé esik a földgáz ára megawattóránként. Ez persze kihatással lesz a magyar költségvetésre is, ha marad a rezsicsökkentés. Igaz, a terhek csökkenni fognak, s már nem 1.000 milliárd forint feletti, hanem talán kevesebb, mint a fele lesz a veszteség. Így a különadók jövőjét is befolyásolhatják ezek a változások. Persze ha az átállás a zöld gazdaságra gyorsulni fog (zöld áram és hidrogén), akkor ezek a terhek is tovább csökkenhetnek.
A pozitív tartományban kezdték a tőzsdék a mai napot. A DAX és a BUX is emelkedik, ugyanakkor az előbbi nyitva lesz hétfőn is, míg az utóbbi zárva tart. Amerika nyitva lesz, de például az osztrákok is ünnepelni fognak.
London tegnap és ma is zárva tart a királynő uralkodásának 70. jubileumára rendezett ünnepségek miatt. A DAX és az Euro Stoxx50 is 1%-ot emelkedett. Főként az ipar és nyersanyagcégek emelkedtek, míg az energia és az ingatlan szektor csökkent.
Amerikában szintén az emelkedés volt a jellemző. A Dow 1,3%-ot, az S&P 1,8%-ot, a Nasdaq 2,7%-ot emelkedett. A tengerentúlon a nem-alapvető fogyasztási cikkek gyártói vezették az emelkedést, és egyedül az energetikai szektor csökkent.
A Hang Seng és a Shanghai tőzsde is zárva tartott ma a Sárkányhajó Fesztivál miatt. A japán Nikkei 1,2%-ot emelkedett.
Rontotta 2022-es pénzügyi évének negyedik negyedéves kilátását a Microsoft. A jelenleg is zajló negyedévben 2,24-2,32 dollár közötti egy részvényre jutó eredményt várnak, míg korábban 2,28-2,35 dollárra számítottak. A bevétel 51,94-52,74 milliárd dollár között alakulhat, ezt eddig 53,2 milliárdra becsülték. A gyengébb eredmény miatt többek között a nagyon változékony devizapiacot okolták, melyen kb 460 millió dollárt veszíthetett az informatikai cég.
Négy új, automatizált elosztó központot nyithat az elkövetkező három év során a Walmart, amivel a házhozszállítást gyorsítaná meg az üzletlánc. A központokban automatikusan folyik majd a csomagolás. Az első ilyen központ idén nyáron nyit Illinois államban, Chicago-tól nem messze. A 1-2 napra rövidülő kiszállítással így a Walmart felvenné a versenyt az Amazonnal.
250 millió dolláros fordított felmondási díjjal próbálja meggyőzni a Spirit Airlines részvényeseit a Frontier, hogy támogassák a felvárlást, melyről június 10-én szavaznak. A díj akkor lépne életbe, ha a hatóságok tröszt ellenes okokból kifolyólag nem engedélyeznék a tranzakciót. A Spiritért a JetBlue is bejelentkezett egy a Frontier-énél nagyobb ajánlattal, de azt a cég vezetői nem fogadták el, ugyanis nagy a valószínűsége, hogy a hatóságok nem engedélyeznék. A JetBlue másfélszer akkora légitársaság, mint a Frontier, és a szabályozók könnyen úgy ítélhetik meg, hogy a létrejövő társaság túl nagy piaci befolyással rendelkezne.
Tegnap összességében erősödött valamelyest a forint az euróval szemben. Az EURHUF devizapár a nyitó 396,7-ről zárásra 394,2-re csökkent. A ma reggeli nyitásban egyelőre stabil a kurzus. A forintnak segíthetett tegnap az egyhetes betét vártnak megfelelő, 30 bázispontos emelése, de továbbra is bizonytalanok a kilátások, a történelmi mélyponttól történő eltávolodás egyelőre nem túl meggyőző. A délutáni amerikai munkapiaci adatok a forintra is hatással lehetnek.
A nemzetközi devizapiacok leginkább a Fed és az EKB felől érkező sorozatos jegybankári megszólalásokra figyelnek. Most már mindkét jegybank egyre határozottabb üzeneteket küld, hogy meg kell fékezni az inflációt. Az EURUSD-ben továbbra sem egyértelmű a trend, a megelőző napok gyengülése után tegnap közel 1%-ot erősödött a közös európai deviza a dollárral szemben. Jelenleg 1,0749-en áll a kurzus. A délutáni USA-beli átfogó munkapiac adatok előtt kivárás jöhet.
A WTI 117 dollár volt ma reggel a júliusi határidőre, míg a Brent 126,7 dollár/hordó, az Ural pedig 94,5 dollár/hordó volt azonnali leszállításra. Az OPEC+ tovább engedi a termelés bővítését, a kartell napi 648 ezer hordó emelésről döntött tegnap júliusra és augusztusra. Az USA diplomáciai nyomásának hatására Szaúd-Arábia tovább növeli exportját rövidtávon, ami kedvező hír, mivel az arab ország korábban elzárkózott ettől. Az USA nyersolaj készlete az EIA adatai szerint 5,1 millió hordóval esett a múlt héten, ami viszont további erőt adott az árfolyamnak. A piac aggódik a nyári üzemanyag ellátás miatt. Fatih Birol IEA vezető azon nyilatkozata, miszerint a következő hónapokban különösen Európában hiány lehet finomított termékekből, továbbra is rányomja bélyegét a kereskedésre.
Az arany 1.866 dollárig erősödött ma reggelre. Ma jelenik meg az USA munkaerőpiaci jelentése, ami az előző hónapról ad egy átfogó képet. A piac 323 ezer új, nem mezőgazdasági munkahely létrehozását várja. A jelentés lényeges lesz, mivel a befektetők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a Fed kamatemelése miatt lassulni fog a világgazdaság. Ez segíti az arany árát, mivel a magasabb kamatok miatt sokan elfordultak a nemesfémtől. A Fed idén nyáron akár három alkalommal is emelheti 50 bázisponttal az irányadó kamatokat.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.