Erste kommentár A jegybank 30 bázisponttal, 6,75 százalékra emelte az egyhetes betéti rátát. Bár a lépés a vártnak megfelelő, mégis forinterősödést hozott. A kamatkülönbözet tovább...
A jegybank 30 bázisponttal, 6,75 százalékra emelte az egyhetes betéti rátát. Bár a lépés a vártnak megfelelő, mégis forinterősödést hozott. A kamatkülönbözet tovább nyílik, igaz csak kis mértékben, hiszen a bankközi kamatlábak már részben beárazták ezt a lépést, amit a keddi MNB tájékoztató is erősített. Igazándiból az a furcsa, hogy eddig nem erősödött a forint. A magas kamattartalomnak elvileg jótékony hatása kellene, hogy legyen. Hiszen ilyen magas, 7 százalékot meghaladó kamattartalomhoz a 2000-es évek elején tapasztalat ikerdeficitig kell visszamenni, ami ellen nem sokat tett a gazdaságpolitika. Illetve tett, a jegybank a magas kamatokkal, ami a mostanihoz mérhető magas carry-vel stabilizálta a forint árfolyamát, hogy aztán a devizahitelek beáramlása segítse a forintot, na meg a folyó fizetési mérleget. Na, az most sem jó! Sőt, a ma megjelent külkereskedelmi egyenleg márciusra vonatkozó második becslése se fest biztató képet a folyamatokról. Hiszen a végeredmény 200 millió euróval rosszabb lett (708 millió eurónyi hiány). Ha az első negyedévet nézzük, akkor hatalmast fordult a világ tavalyhoz képest. Akkor a kivitelünk majdnem 9 százalékkal, míg a behozatalunk kicsivel több, mint 5 százalékkal emelkedett év per év alapon. Most viszont 6,2 százalékkal emelkedett az import volumene, miközben az export 0,5 csak százalékkal tudott növekedni. Na de most van fiskális kiigazítás, és abban is lehet reménykedni, hogy a 685 milliárd forintos adóvisszatérítés egyensúly romboló hatása is véget ér egyszer. S akkor még az uniós pénzekről nem is beszéltünk, amit a lengyelek már meg kaptak, mi pedig még mindig csak a talánig jutottunk el. Az első lépések megtörténtek, megtörténnek a költségvetés stabilizációjával, és reméljük fog jönni pénz az EU-ból is, na meg a turizmus fellendülésével talán a mérleg is javulásnak indul. Ezeknek pedig akár komoly forinterősödést is kellene majd hozniuk.
A DAX emelkedik ma az elmúlt kétnapos csökkenést követően, míg a BUX folytatja az emelkedést. Igaz a forgalom már nem annyira kirobbanó, mint korábban volt.
A londoni részvénypiac ma és holnap is zárva van, a britek II. Erzsébet uralkodásának 70. évfordulóját ünneplik.
A DAX 0,3%-ot, az Euro Stoxx50 0,8%-ot, a FTSE100 1%-ot csökkent tegnap, a BUX viszont az OTP emelkedésével 2,8%-kal zárt magasabban. Európában jellemzően az összes szektor csökkent, legjobban a közmű és az ingatlanszektort adták.
Amerikában is csökkenés volt a jellemző, a Dow 0,5%-ot, az S&P és a Nasdaq egyaránt 0,7%-ot csökkent. Amerikában egyedül az energia szektor tudott emelkedni, és a pénzügyi szektor teljesített leggyengébben.
Ázsiában a CSI300 0,1%-ot emelkedett, míg a Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng pedig 1,1%-ot csökkent.
14 év után lemondott a Meta ügyvezető igazgatója. Sheryl Sandberg oroszlánrészt vállalat a Facebook átalakításában, melynek eredményeképp az egyszerű startup multimilliárd-dolláros kommunikációs céggé vált. Sandberg ősszel távozik pozíciójából, de az igazgatóságnak tagja marad.
Egy hónappal is csúszhat a Tesla bizonyos modelljeinek szállítása. Ez nem meglepő azok után, hogy a cég a szigorú kínai lezárások miatt nehézségekkel szembesült.
A Pfizer véglegesítette 5 éven aluliak oltására vonatkozó engedélykérelmét. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) június 15-én bírálja el a kérelmet.
Az Oracle megszerezte a felügyelet jóváhagyását a Cerner Corp. egészségügyi-informatikai szolgáltató 28 milliárd dolláros felvásárlásához. A részvényenként 95 dolláros üzletet már decemberben bejelentették, az Oracle szerint ez lehet a következő néhány év növekedésének hajtómotorja.
A hazai devizapiacon ma reggel 396,8 körül járt a forint az euró ellenében. Újabb hullámvasútra váltott jegyet a magyar deviza. Tegnap reggel 398 felett is járt a jegyzés, és már elérhető közelségbe került a történelmi mélypont, majd napközben egy pénzügyminisztériumi közleményt követően hirtelen erősödésbe kapcsolt a forint. A közlemény szerint hamarosan megállapodás születik az RRF-pénzekről. Ennek hatására egészen 394 közelébe ugrott a kurzus, hogy aztán onnan délutánra egy újabb fordulattal ismét gyengülő pályára álljon. Az árfolyam erősödéssel reagált a várakozásoknak megfelelő, 30 bázispontos emelésre.
Szerdán délután erősödött a dollár, és 1,07 alá került az EURUSD kurzusa. Az amerikai deviza szárnyalása, mint általában, rossz hír a forintnak. Jelenleg 1,068 körül jár a jegyzés.
A WTI 113,2 dollár volt hordónként a júliusi hatéridőre, míg a Brent és az Ural jegyzése 126,7, illetve 94,5 dollár volt azonnali leszállításra ma reggel. Az olajár csökkenése részben a mai OPEC+ találkozó miatt következett be. A Financial Times értesülései szerint ugyanis Szaúd-Arábia jelezte nyugati szövetségeseinek, hogy hajlandó többlet olajmennyiséget termelni és piacra dobni. Az EU Oroszország elleni hatodik szankciós csomagja is veszélybe került, mivel Magyarország jelezte, hogy nem támogatja a Kirill pátriárka elleni szankciókat, és emiatt vétózni fog. Korábban Magyarország a tárgyalások során nem említette, hogy emiatt kifogást fog tenni a csomag ellen.
Az arany ismét 1.850 dollárig tudott erősödni, mivel az amerikai közgazdászok szerint nő annak az esélye, hogy a Fed agresszív kamatemelése gazdasági lejtmenetet okoz. A pénteki munkaerőpiaci adat kulcsfontosságú lesz ebből a szempontból. A Fed képviselői mindenesetre továbbra is az agresszív lépések mellett foglalnak állást. Tegnap Mary Daly San Francisco-i Fed elnök és James Bullard St Louis-i kormányzó is 50 bázispontos emelésekről beszélt az idei nyárra. A magasabb kamatszint fékezi a gazdasági aktivitást.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.