Emelkedő olajárak, a nyitásban két százalékkal emelkedő ázsiai tőzsdék fogadták, hogy a kínai nagyvárosok enyhítettek a szigorú járványügyi korlátozásokon. Sanghajban június elején oldják fel a két hónapon át tartó vesztegzárat, Pekingben is enyhítettek a szigoron. Kínában országszerte jelentősen csökkent az új esetek száma.
Sanghajban június elején oldják fel a két hónapon át tartó vesztegzárat, - jelentették be a helyi hatóságok hétfőn az MTI tudósítása szerint, miután úgy ítélték meg, hogy a koronavírus-járvány aktuális hullámát sikeresen visszaszorították. A vesztegzár feloldásával a járvány szempontjából alacsony kockázati besorolás alá eső lakónegyedekben élők számára ismét engedélyezik a szabad közlekedést június 1-jétől. A város lakóit azonban továbbra is arra kérik, hogy kerüljék a gyülekezést. Sanghaj vezetése emellett a védőoltások felvételét tanácsolta mindenkinek.
Szerdai kezdettel megkezdődhet a városban a tömegközlekedés "alapszintű működése", és újra közlekedhetnek a személyautók és személyfuvarozók is. Az enyhítések egyelőre nem vonatkoznak azokra a területekre, amelyeknek a kockázati besorolása továbbra is magasabb. A teljes visszaállás a megszokott életmenethez, valamint a termelés normális rendjéhez korábbi közlések szerint június végéig is eltarthat a városban. Sanghajban vasárnap 6 új Covid-19-es beteget és 61 panaszmentes vírushordozót azonosítottak.
A város vezetése vasárnap akciótervet ismertetett, melyet a gazdaság járvány utáni helyreállásának elősegítésére dolgoztak ki. Az 50 pontos intézkedéscsomag nyolc szektort fed le, és elsődleges célja a vállalkozásokra nehezedő nyomás enyhítése, az újranyitás rendjének fenntartása, a kereskedelem és a beruházások stabilizálása, valamint a fogyasztás ösztönzése. Az akcióterv nagyobb pénzügyi segítséget ígér a járvány sújtotta ágazatoknak egyebek mellett adó- és járulékcsökkentések, valamint a bérleti díjakkal kapcsolatos segítőintézkedések alkalmazásának meghosszabbítása révén.
A kínai fővárosban eközben a hatóságok szintén úgy értékelték, hogy a járványhelyzet ellenőrzés alá került. Pekingben vasárnap 8 új Covid-19-es megbetegedést és 4 tünetmentes fertőzöttet azonosítottak. A városban a napi esetek csökkenésének tükrében enyhítettek egyes korlátozásokat: az alacsony kockázati besorolású területeken engedélyezték egyes áruházak, mozik és edzőtermek újranyitását, jóllehet csak a kapacitásuk felén üzemelhetnek. Csaojangban, a város legnépesebb kerületében, ahol csaknem egy hónapja rendelték el az otthoni munkavégzést, hétfőtől ismét engedélyezték a munkába járást. A városban továbbra is érvényes az a szabály, hogy az üzlethelyiségekbe és a tömegközlekedésre csak 48 órán belül készült, negatív vírusteszt-eredménnyel engednek fel embereket.
Továbbra sem világos azonban, hogy a vállalkozások milyen gyorsan tudják majd újraindítani a normál termelést, mivel a Covid-intézkedések végrehajtása egyes környékeken eltérhet egymástól. Ráadásul bármilyen új Covid-eset ismét szigorításhoz vezethet. A CNBC beszámolója szerint a Goldman Sachs elemzői azt írták, Pekingi felmérésük szerint a vállalkozások „megkérdőjelezik a várt visszapattanás mértékét” még a Covid-szabályozás lazítása után is. "A megkérdezettek aggódnak a világjárvány elleni intézkedések és a növekedés lassulása okozta áttételes hatások miatt, így a a gazdasági és politikai kilátásokkal kapcsolatos nagyobb bizonytalanságot, a csődök számának növekedését és a munkanélküliségi ráta emelkedését" - mondták az elemzők.
A piac egyelőre azonban bizakodónak látszik: a tőzsdék gyors emelkedésbe kezdtek a hírek hatására – amit a The Wall Street Journal szerint – támogatott az amerikai fogyasztás növekedéséről megjelent adat is, de technikai tényezők is, köztük, hogy a fellendülés nyomán számtalan short pozició szűnt meg. A legnagyobb nyereséget a kínai kereslettől jelentősen függő európai luxustermékeket gyártó vállalatok érték el: a Hermès International 4%-ot, a Compagnie Financière Richemont 4,5%-ot erősödött. A francia testápoló cég, a L’Oréal 2,2%-kal, az LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton pedig 2,7%-kal erősödött. Emekedtek az olajárak is. A WTI 116 dollár volt a reggeli nyitásban a júliusi határidőre, a Brent és az Ural azonnali piaci ára pedig 121,7, illetve 90,7 dolláron nyitott, majd nap közben enyhén esett, miután a piac további keresletnövekedésre és áremelkedésre számít a következő hetekben a nyitás miatt.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Getty Images
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.