Erste kommentár Felszállt a füst, megszületett a megállapodás. Azonnal levágják az orosz kőolaj és termékimport 70 százalékát, év végéig pedig a 90 százalékát. A csővezetékes...
Felszállt a füst, megszületett a megállapodás. Azonnal levágják az orosz kőolaj és termékimport 70 százalékát, év végéig pedig a 90 százalékát. A csővezetékes szállítás egyelőre fennmarad, de év végéig a Barátság vezeték Lengyelország és Németország felé menő ágát is lezárják, s csak a Csehországot, Szlovákiát és Magyarországot kőolajjal ellátó déli marad működésben. Az EU naponta 2,2 millió hordó kőolajat és 1,2 millió hordó terméket vásárol Oroszországtól. Az ország teljes kivitele 5 millió hordó kőolaj és 3 millió hordó termék naponta, azaz a mostani döntés az orosz kivitel 40-45 százalékát érinti. Ha arról beszélünk, hogy mennyi bevételtől esik el Oroszország, akkor azt mondhatjuk, hogy most azonnal 300-350 millió dollár kiesést okozhat a korábbi szankciókon (szén import tilalom, amerikai és brit import tilalom olajra) felül. Ez növekedhet év végéig 350-400 millió dollár környékére. Egyesek szerint az ukrán háború naponta 1 milliárd dollárba kerül Oroszországnak. Ennek fényében a lépés abszolút nem szimbolikus, hanem igencsak húsbavágó Putyinnak. Ugyanakkor a kieső keresletet más irányokban, pl. Kínának adhatja el Oroszország. Oda azonban sokkal nehezebb elvinni, hiszen az északi vizek nem mindig járhatók és nincsnek bejáratott útvonalak, így a fél világot meg kell kerülni a tankerekkel. Mindenesetre a döntés következtében valószínűleg tovább nyílik az olló az Urál és Brent olaj ára között. Egyelőre ez a mai kereskedésben nem látszik, mert mind a két típusú olaj ára ugrott a hírre. Egyesek szerint a kereskedők amíg még lehet, betáraznak az olcsó orosz olajból.
A DAX az elmúlt napok emelkedéseit követően lefelé vette az irányt. Itthon viszont a múlt heti mélyrepülést követően, ma is felfelé kapaszkodnak az indexek, elsősorban a MOL-nak köszönhetően, hiszen sokáig élvezheti az orosz kőolaj adta előnyöket.
Magányosan, visszafogott forgalom mellett emelkedtek tegnap az európai részvényindexek. A FTSE100 0,2%-ot, a DAX 0,8%-ot, az Euro Stoxx50 0,9%-ot emelkedett. Ismét a nem alapvető fogyasztási cikkek gyártói és az IT szektor vezette az emelkedést. Egyedül a közműszektor részvényei csökkentek.
Az amerikai részvénypiacok zárva tartottak tegnap.
Ázsiában vegyes a kép. A Nikkei 0,3%-ot csökkent, míg a Hang Seng 0,9%-ot, a CSI300 pedig 1,3%-ot emelkedett.
Az EU miniszterelnökei tegnap éjjel megállapodtak az orosz olaj elleni hatodik szankciós csomagról. Ezek alapján az EU embargót vezet be az orosz tengeri olajszállításokra, míg a vezetékes szállítás felmentést kap az intézkedés alól. Lengyelország és Németország az év végével önkéntesen lemond az orosz szállításokról, így az embargó Oroszország Európába irányuló olaj és olajtermék exportjának 90%-át érinti. A Barátság vezeték déli szakaszán lévő finomítók mentességet kapnak, így a MOL két nagy finomítója továbbra is vehet az orosz kőolajat. Ugyanakkor továbbadási tilalom terheli, vagyis a MOL az orosz olajból készült termékeket nem adhatja el más piacokon. Véleményünk: A hír kedvező a MOL-ra nézve, ugyanakkor némi korlátozás jelenthet az, hogy az orosz olajból finomított termékeket nem exportálhatja a MOL, bár nem teljesen világos, hogy milyen piacokra vonatkozik a tilalom. Az EU továbbra is nyomást gyakorol az országra, hogy váljon le az orosz olajról. Ursula von Leyen EU-biztos szerint az Adria vezeték felől is elláthatók a MOL üzemei nyersolajjal. Orbán Viktor kívánsága, hogy a leválást anyagilag is támogassa az EU, egyelőre nem teljesült.
Az amerikai Qualcomm megvenné a SoftBank tulajdonában lévő Arm félvezető- és szoftvergyártó cég egy részét annak tőzsdei bevezetésekor. A Qualcomm szintén félvezetőkkel, valamint processzorokkal és telekommunikációs eszközökkel foglalkozik. A SoftBank már egy ideje tőzsdére akarja vinni az Arm-ot, de az utóbbi időben többször is elállt a tervétől. Az Arm-ot korábban 40 milliárd dollárért majdnem megvette az Nvidia, de az üzlet végül nem jött össze. A SoftBank jelenleg nagyjából 60 milliárd dollárra becsüli az Arm-ot.
A Nestlé több baba tápszer szállításáról tárgyal az USA-val, hogy segítsen enyhíteni az Egyesült Államokban tapasztalható tápszer hiányt. A világ legnagyobb élelmiszeripari vállalata az USA légierejének (US Air Force) támogatásával juttathatja el a világ más részeiről készleten lévő termékét.
Gyengüléssel kezdte a napot a magyar deviza, jelenleg 395,5 körül mozog az euró jegyzése. Tegnap este az olajembargós tárgyalások elhúzódása, ma reggel a megállapodás megszületése után adtak bele a forintba. Ez utóbbi gyengülés a dollár reggeli erősödésének is betudható. Ma délután a jegybank alapkamatdöntésére figyel a piac. Nagyon fontos lenne egy kimondottan szigorú üzenet az MNB-től a rendkívül gyenge szinteken lévő hazai fizetőeszköz érdekében.
A nemzetközi devizapiacon a dollár erősödik az euróval szemben az olajembargó hírére, jelenleg 1,073 körül forog az EURUSD jegyzése.
A WTI 119,3 volt a júliusi határidőre, míg a Brent 124,5 dollárra, az Ural 93 dollárra ugrott az azonnali leszállításra ma reggel. Az EU tegnap elfogadta az orosz olaj elleni embargót, ami az év végével az EU felé történő orosz kőolaj és termék értékesítés 90%-át érinti. Oroszország dolgozik azon, hogy ezeket a szállítmányokat Ázsia felé adja el, de a leválás nem könnyű, és emiatt a termelés egy része elveszhet orosz részről. Sanghajban feloldják a két hónapja tartó karantént, szerdától már a tömegközlekedés is újraindul a kínai nagyvárosban. A növekvő kereslet és az orosz olajembargó miatt megugrott a nyersolaj ára, a dízel jegyzése pedig 200 dollár/hordóra ugrott Rotterdamban.
Az arany 1.856 dollárra ugrott ma reggel. A piac relatíve stabil, a pénteki amerikai munkaerőpiaci adat lehet meghatározó. Egyre erősebb az a vélekedés, hogy a Fed agresszív kamatemelése recessziót hozhat a világba. A Fed képviselői mindenesetre elszántak, tegnap Christopher Waller jegybanki kormányzó mondta el, hogy addig emelik 50 bázisponttal a kamatokat, amig az infláció nem süllyed újra 2% alá. A 10 éves állampapír hozam 2,84%-ra nőtt.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.