Erste kommentár A Fed a héten megkezdi mérlegének a csökkentését. Ez május 25-én, azaz múlt hét csütörtökön 8.914 milliárd dollárra rúgott, amiből 5.769 milliárd...
A Fed a héten megkezdi mérlegének a csökkentését. Ez május 25-én, azaz múlt hét csütörtökön 8.914 milliárd dollárra rúgott, amiből 5.769 milliárd állampapírként, 2.707 milliárd pedig jelzálogpapírként van jelen a mérlegben. Az állampapírok esetében 74,5 milliárd jár le 15 napon belül, míg az elkövetkező három hónapban ezen felül 349 milliárd dollárnyi papír. Kilencven nap és egy év között pedig 774 milliárd. Ugyanakkor most három hónapon keresztül havi 30 milliárd dollár értékben szűkíti a mérleget állampapír oldalon jegybank. Ez azt jelenti, hogy még mindig meg fog újítani több mint 330 milliárd dollárnyi állampapírt. Utána havi 60 milliárd dollárral csökkenti az állományt, ami még mindig azt jelenti, hogy az elkövetkező 9 hónapban mintegy 560 milliárd dollárnyi papír kerül megújításra, ha az első háromhavi megújított állampapírok ebben az időszakban járnak le. Így ez a rész az elkövetkező egy évben 630 dollár szűkülést hoz a mérlegben. Ugyanakkor a jelzálogkötvény oldalon más a helyzet, hiszen gyakorlatilag mind a 2.707 milliárd jelzálogkötvény egy éven túl jár le, sőt a többség 10 éven túl. Így ezen valószínűleg valamekkora veszteség fog képződni. Az első három hónapban, havi 17,5 milliárd, majd azután 35 milliárd dollár értékben ad vissza a piacra ezekből a kötvényekből, amelyeken százalékpontonként kb. 7% vesztesége keletkezhet. Ha úgy számolunk, hogy e papírok hozama annyit emelkedik, mint amennyit az alapkamat, akkor nagyjából 2 százalékponttal számolhatunk, azaz az első három hónapban mintegy 7 milliárd dollár, míg aztán havonta 5 milliárd dollár lehet a vesztesége, ha az alapkamat 2,25 százalékra emelkedik. Mivel profit orientált intézményről beszélünk, ez azt jelenti, hogy óvatosan kell bánnia a kamatemeléssekkel, ami megint azt sugallja, hogy a most következő két 50 bázispontos emelést követően akár már a nyáron befejeződhet a kamatemelési ciklus.
Az amerikai piacok zárva vannak ma a Memorial Day ünnep miatt, így a piacokon alacsony lehet a likviditás. Ugyanakkor itthon a kormány múlt heti különadó intézkedései miatt magas maradt a forgalom. A reggeli órákban már 8 milliárd forint fölött jár az OTP forgalma, ami jóval nagyobbat esett az indokoltnál. Számításaink szerint a várható 82,5 milliárd forint két éves elvonása és ezen érték részvényszámmal való osztása, mint egyszerű becslés, azt mutatja, hogy a negatív hatásnak 590 forintnak kellene lennie. Ezzel szemben ennél már jóval nagyobbat esett a részvény ára. Mindenesetre ma fordulással próbálkozik az OTP részvénye, amit indokoltnak tartunk. Így a BUX is enyhén emelkedik. A DAX is tovább menetel és enyhe pluszban van ma délelőtt.
A FTSE100 0,3%-ot, a DAX 1,6%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 1,8%-ot emelkedett pénteken. Az emelkedést az IT és a nem-alapvető fogyasztási cikkek gyártói vezették, míg az energia és a közmű szektor csökkent. A különadók még pénteken is nyomasztották a magyar tőzsdét, főként az OTP esett tovább, így a BUX 1,5%-os csökkenéssel zárta a napot.
Komoly rally bontakozott ki az amerikai piacon. A Dow 1,8%-ot, az S&P 2,5%-ot, a Nasdaq 3,3%-ot emelkedett. Amerikában minden szektor emelkedett, és itt is a nem-alapvető fogyasztási cikkek gyártói illetve az IT vezette az emelkedést. Múlt héten az S&P 500 6,6%-ot emelkedett, ami egyrészt 2020 novembere óta a legjobb heti teljesítmény, másrészt ezzel sikerült megtörnie a 6 hete tartó lejtmenetet.
A CSI300 0,3%-ot, a Hang Seng 1,9%-ot, míg a Nikkei 2,2%-ot emelkedett.
Nehéz helyzetben vannak a kereskedelmi üzletláncok az USA-ban, ugyanis óriási szintre emelkedtek a raktárkészleteik. Tavaly a gyengélkedő ellátási-láncok és a visszaépülő kereslet miatt döntöttek a készletek növeléséről. A Bloomberg becslései alapján 2022. első negyedévében 44,8 milliárd dollárral (26%-kal év/év) nőhetett a készleten lévő termékek összértéke. A probléma olyan cégeket érint, mint a Walmart, a Home Depot vagy a Gap. Ugyan további esetleges szállítási akadozások esetén még jól jöhetnek a felhalmozott készletek, de a gyors fogyasztói átállás (az otthon maradás helyett ismét kinyíló világ) rontotta bizonyos termékek iránti keresletet.
Több, mint ötezer repülőjáratot kellett törölni az Egyesült Államokban, elsősorban a rossz időjárás miatt. Sem az utazók, sem a légitársaságok nem lehettek boldogok az ünnepi hétvége gyenge teljesítménye miatt. Előbbiek a 2019-es szintnél már átlagosan 24%-kal drágább jegyárak miatt. Utóbbiak pedig azért, mert a rendkívül veszteséges járvány időszak után a várakozások szerint végre profitfordulatot hozó negyedévben minden egyes centre szükségük van.
Ma reggel 393,7 körül járt a forint az euró ellenében, a pénteki 394,3-as zárást követően próbál visszakapaszkodni a forint. Az előző héten több mint három százalékot gyengült a magyar deviza. A március elején látott történelmi mélypontja közelébe került a forint, egy komolyabb hangulatromlással bármikor 400-ig emelkedhet az árfolyam. Holnap esetleg az MNB bejelentései hozhatnak változást.
A nemzetközi devizapiacon ma reggel némi erősödést mutat az euró a dollárral szemben a pénteki záráshoz képest, így jelenleg 1,075 körül jár az EURUSD. Hétfőn és kedden az EU-csúcsra és az inflációs adatokra figyel a piac.
A WTI 116 dollár volt ma reggel a júliusi határidőre, a Brent és az Ural azonnali piaci ára pedig 121,7, illetve 90,7 dollár volt ma reggel hordónként. A piac további keresletnövekedésre és áremelkedésre számít a következő hetekben, miután a kínai hatóságok tovább enyhítettek a karantén szabályokon. Sanghajban újraindult az élet, és Pekingben is lassan visszatér a forgalom a covidot megelőző időszakhoz. Az EU ma tárgyalja az orosz olajembargó kérdését, de a hírek szerint nem biztos a megegyezés Magyarországgal a kérdésben. Az USA nyersolaj termék tartalékai alacsony szinten vannak, de ez jellemző egész Európára és az ázsiai térségre is. Az alacsony termékkészletek is segítik a nyersolaj további erősödését.
Az arany 1.862 dollárig emelkedett, miután erősödik a spekuláció, hogy a Fed ősszel már leállítja az agresszív kamatemeléseket, mivel a gazdasági aktivitás a világban és az Egyesült Államokban is kezd lassulni. A geopolitikai feszültségek miatt is nőhet az arany iránti kereslet, mivel továbbra sem látszik az orosz ukrán háború vége. A részvénypiac szárnyalt a múlt héten, ami viszont lassíthatja az arany áremelkedését.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.