Erste kommentár Izgatottan várják a befektetők a Costco, a Best Buy és a Dollar General negyedéves számait a héten, az igencsak gyenge Wall Mart és Target jelentést követően. Közben Németországban a...
Izgatottan várják a befektetők a Costco, a Best Buy és a Dollar General negyedéves számait a héten, az igencsak gyenge Wall Mart és Target jelentést követően. Közben Németországban a várakozásoknál (31,5 százalék) magasabb, 33,5 százalékos nagykereskedelmi inflációt mértek áprilisban. Ez még messze nem a fordulat irányába mutat, így talán nem meglepő, hogy a piac 25 bázispontos kamatemelést prognosztizál az Eurózónában júliusra. Ugyanakkor kíváncsiak vagyunk, hogy a gazdaság hogy muzsikál, amire jó előrejelző a beszerzési menedzser index, vagy a ma közzétett IFO index. Különben egyikben sem vártak szignifikáns romlást. Az európai szolgáltatóipari index csak kicsit csökkenhetett, 0,2 ponttal 57,5 pontra, míg a ma reggeli IFO index a várt enyhe csökkenéssel szemben meglepetésre javulást mutatott. Szóval lesz adat rendesen, de ez most mintha nem érdekelné a piacokat.
Az S&P500 nagy kanócot hagyott pénteken, ami fordulós jelzés, legalábbis rövidtávon. A DAX hasonlót csinált fordítva, ennek ellenére emelkedik. A mai a negyedik nap, hogy a 30 napos mozgóátlag fölött tud maradni. Lehet, hogy mégis lesz ebből valami. Persze addig sok reményünk nem lehet, amíg az MACD a negatív tartományban van, ott mozog jó ideje. Most, hogy az amerikai indexek már 20 százalék körüli esésen vannak túl, sokan felteszik maguknak a kérdést, hogy temessük a piacot, vagy most érdemes beszállni. Talán ennek a kérdésnek a megválaszolásában fognak segíteni az adatok a héten.
A DAX ma reggel emelkedik, s a BUX is követi a példáját!
Az Euro Stoxx50 0,5%-ot, a DAX 0,7%-ot, a FTSE pedig 1,2%-ot emelkedett pénteken. A szektorok többsége emelkedett, de a fogyasztási szektor továbbra is alulteljesített.
Amerikában rázós volt a pénteki nap. A kereskedés kezdetét erőteljes zuhanás jellemezte, de zárásra az indexek visszatértek nulla közelébe. A nagy kilengésekben valószínűleg a kifutó derivatív ügyleteknek is jelentős szerepük volt. A Dow és az S&P végül nullában zárt, míg a Nasdaq 0,3%-ot csökkent. Az S&P átmenetileg medvepiaci tartományba is került pénteken, mivel a januári csúcshoz képest már 20%-os csökkenésben volt az index. A szektorok fele emelkedett, míg a másik fele csökkent. Európához hasonlóan a fogyasztási szektor volt lemaradó.
Ázsiában vegyes a helyzet ma reggel. A Nikkei 0,6%-ot emelkedik, míg a Hang Seng 1,5%-ot, a CSI300 pedig 0,7%-ot csökken.
Az OTP 100.000 darab saját részvényt vásárolt május 20-án 10.042 forintos átlagáron.
A Bloomberg értesülései szerint a Broadcom mikrocsip gyártó a VMware felhőalapú számítástechnikai szolgáltató felvásárlásán gondolkodik. A hírek szerint már zajlanak az egyeztetések, de még semmi biztosat nem lehet állítani a 40 milliárd dollár piaci kapitalizációval rendelkező cég sorsával kapcsolatban.
Szeretné növelni Kínán kívüli gyártókapacitását az Apple, ugyanis a cégnek nem tetszik Kína nagyon szigorú zéró-Covid politikája. A WSJ értesülési szerint India vagy Vietnám jöhet szóba, mint alternatíva.
Kínai lapértesülések szerint a Tesla több kutató és fejlesztő munkást szeretne a sanghaji üzemébe.
Az amerikai tőzsdéről való kivezetésről szavazhatnak ma a Didi részvényesei. A 11 hónapos tőzsdei pályafutása alatt 60 milliárd dollár kapitalizációt vesztő cég a várakozások alapján törölteti magát a new-yorki piacról. A Didi a kínai kormányzat technológiai cégek ellen irányuló szigorításainak az egyik áldozata. A cég legnagyobb befektetői azt remélik, hogy a lépéssel könnyebb lesz együttműködni az ázsiai szuperhatalommal.
A forint 384-en zárta a múlt hetet, ennél valamivel lejjebb kezdi a mostani hetet. Ma délelőtt 383 körül mozog a kurzus az euróval és 361-nál a dollárral szemben. Jövő héten kedden dönt az MNB az alapkamatról, addig főként a kivárásé lehet a főszerep a hazai piacon.
A nemzetközi devizapiacon nagyjából ott folytatódik a történet, ahol pénteken abbamaradt, az EURUSD 1,06 körüli szinteken jár. A héten az EKB-s megszólalások mellett az amerikai PCE-infláció hozhat érdemi elmozdulást a kurzusban.
A WTI 111,2 a Brent 113,5, az Ural típusú kőolaj pedig 84,5 dollár volt ma reggel a júliusi határidőre, illetve az azonnali leszállításra. A nyersolaj piaca elsősorban a szűkülő termékpiacokra figyel, mivel az erős benzin és dízel kereslet nyomán egyre kisebb készletek vannak ezekből a termékekből. Szaúd-Arábia továbbra is támogatja Oroszország szerepét az OPEC+-on belül, ami aláássa az USA erőfeszítéseit, hogy elszigetelje az országot. Mohammed bin Szalmán uralkodó szeretné, ha sikerülne az OPEC+-on belül megegyezni Oroszországgal. Kínában továbbra is érvényben vannak a lezárások. Bár Sanghajban enyhítettek a karantén szabályokon, Peking esetében újabb koronavírus gócpontokat fedeztek fel. Az olaj erősödését segítette az olcsó dollár is.
Az arany 1.855 dollár volt ma reggel. A befektetők ismét vásárolni kezdték a nemesfémet, mivel egyre inkább menedékeszköznek tekintik. A gazdasági aktivitás kezd megtorpanni a világban részben a háború, részben a magas nyersanyagárak miatt. A héten fontos konjunktúramutatók látnak napvilágot. A befektetési menedzser indexek megmutatják, hogy az ukrán háború okozta inflációs sokk mennyire gyűrűzött tova a világban. A gyengébb dollár szintén segített talpra állni az aranynak.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.