Erste kommentár Akár vicc is lehetne, de sajnos nem az. Folyamatosan csökkennek a növekedési kilátások a fejlett világban, míg az inflációs előrejelzések emelkednek. Most a Goldman csökkentette az idei és a jövő...
Akár vicc is lehetne, de sajnos nem az. Folyamatosan csökkennek a növekedési kilátások a fejlett világban, míg az inflációs előrejelzések emelkednek. Most a Goldman csökkentette az idei és a jövő évre vonatkozó GDP növekedési kilátásait, s a cég elnöke még azt is elmondta, hogy ideje felkészülni a becsapódásra, mert jön a recesszió. Persze utána rögtön hozzátette, hogy akár még el is kerülhetjük azt. Mindeközben az szivárog Brüsszelből, hogy a Bizottság csökkenteni tervezi az idei és a jövő évi GDP növekedési, míg az inflációs kilátásokat pedig emeli. Nem is kis mértékben, hiszen az idei GDP a korábbi 4 százalék helyett idén 2,7 százalékkal bővülhet, míg a jövő évi 2,7 százalék helyett csak 2,3 lehet a bővülés. Mindeközben az infláció 3,5 helyett 6,1 százalék lehet idén, s jövőre 1 százalékponttal lehet magasabb, mint korábban gondolták, azaz 2,7 százalék. Szóval a kérdésre a válasz, „Igen uram, csak egy szakadék van előttünk!” (Ez egy rosszabb Jean vicc!) Pláne igaz az állítás, ha Kínára nézünk, ahol áprilisban szakadt az ipari termelés (-2,9 százalék) és a kiskereskedelemi forgalom (-11,1 százalék), a zéró covid politika miatt. Persze a kincstári optimizmus továbbra is megvan. A vezetés szerint a második negyedévben már növekedhet a gazdaság, igaz, az ingatlan fejlesztő cégek továbbra sem fizetik megfelelően az adósságaikat, hiszen mostanra 17 Mrd dollárhoz közelít a ki nem fizetett kötelezettség, s azt sem tudjuk, hogy tényleg véget ér-e a járvány. Ne feledjük, hogy Kínában nem volt igazi járvány, míg a világnak két évig tartott megküzdenie vele, miközben valamiféle nyájimmunitás is kialakult. Szóval abszolút nem triviális a július-szeptember között beinduló kínai GDP növekedés még akkor sem, ha hat hét után, mától óvatosan elindulhat az élet Sanghajban. Mindenestre reménykedjünk, hogy az nem is szakadék ott előttünk, hanem csak egy kátyús úttest!
Így talán nem meglepő, ha ma inkább a pesszimizmus az úr a piacokon. A DAX éppen tesztelgeti a 20 napos mozgóátlagot, a pénteki 30 napos felé kacsintás után. A BUX is enyhén csökken ma reggel.
Erőteljes emelkedést hozott a múlt hét utolsó kereskedési napja. A DAX 2,1%-ot, az Euro sToxx 50 2,5%-ot, a fTSE100 2,6%-ot emelkedett. Európában minden szektor emelkedett, de főleg az IT és az energia teljesített kiemelkedően.
A tengerentúlon is hasonló volt a helyzet. A Dow 1,5%-ot, az S&P500 2,4%-ot, a Nasdaq 3,8%-ot emelkedett. Az USA-ban is minden szektor emelkedett, de itt a nem tartós fogyasztási cikkek szektorának sikerült beelőznie az IT és energia szektorokat is.
A ma reggel érkezett gyenge kínai adatok ellenére is tartják magukat az ázsiai részvénypiacok. Bár a CSI300 0,7%-ot esik, de a Hang Seng stagnál, a Nikkei pedig 0,4%-ot emelkedik.
A március végével záruló üzleti évet 355millió eurós veszteséggel zárta a Ryanair, ami némileg kedvezőbb, mint a 372 millió eurós veszteség, amire a piac számított. Pedig a 4,8 milliárd eurós árbevétel elmaradt a 4,9 milliárd eurós várakozástól. A 2023-as üzleti évre továbbra is 165 millió utast várnak és azt, hogy nyereséges lesz a társaság. Nyárra már a Covid előtti forgalomnál 15%-kal nagyobbra számítanak, ugyanakkor a jegyárak továbbra is meglehetősen nyomottak. Szintén kihívást jelent a társaságnak, hogy az előfoglalási időszak rendkívül rövid, legfeljebb egy negyedévre előre jellemzőek a foglalások. Költségoldalról pedig az üzemanyagár emelkedés jelent kihívást.
A Bloomberg értesülései alapján a Carlyle Group tőkebefektető előrehaladott állapotban lévő tárgyalásokat folytat a ManTech felvásárlásáról. A ManTech az USA kormányának, azon belül is a védelmi minisztériumnak információs és kibervédelmi szolgáltatásokat nyújtó vállalat. A megállapodás még nem végleges, azonban az információk szerint már a héten végbemehet a 4 milliárd dollárról szóló tranzakció, a jelenleg 3,36 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező cégről.
A Financial Times értesülése alapján extra szabadnapokkal szerezne előnyt a munkaerőpiacon a Goldman Sachs. A cég új politikája szerint a partner, illetve igazgatói szinten lévő munkavállalók korlátlan mennyiségű fizetett szabadságot vehetnek ki, míg a fiatalabb vagy alacsonyabb szinteken lévők évi kerete két nappal nőtt.
A pénteki dollárrally áldozata lett a forint: bő kéthavi mélyponton, 385 fölött zárt az euró ellenében. Emellett az amerikai devizával szemben minden idők leggyengébb szintjén, 370 felett alakult a kurzus a pénteki záráson. Különösen kedvezőtlen ez a helyzet az inflációs nyomás szempontjából: az idei áremelkedés forrása döntő többségben az importált árukban keresendő.
A pénteken tartotta a korábban kiharcolt, rendkívül erős szinteket és továbbra nagyjából 20 éves csúcsa körül, 1,04-nél mozog a jegyzés. A helyzet belekényszerítheti az EKB-t egy esetleges júliusi kamatemelésbe.
A WTI 107,3, a Brent 110, az Ural pedig 82,3 dollár volt ma reggel a piacon a júliusi határidőre, illetve az azonnali leszállításra. A ma reggeli kínai adatok, főleg az áprilisi ipari termelés 2,9%-os csökkenése lefelé hatott az olajárra. A kínai gazdaság jelentősen lefékeződött a zéró covid hatására, az áprilisi olajfinomítási adatok 10%-os csökkenést mutatnak, ami az elmúlt két év legalacsonyabb értéke. A kedvező hír viszont, hogy Sanghajban zéróra csökkent az új fertőzésszám, így a várost június elejére teljesen megnyithatják. Irán jelentős készleteket dobhat piacra, ha az országot ismét kiengedik a nemzetközi nyersanyag piacokra. A hírek szerint 1-1,5 millió hordó/nap termelés térhet vissza a piacra, ha sikerül megegyezni a perzsa állammal az atomprogram felügyeletéről.
Az arany 1.805 dollár volt ma reggel a piacon. A befektetők főleg a dollárra figyelnek, mivel az amerikai deviza erőssége jelentősen befolyásolta az arany helyzetét. A múlt heti esést is főleg a szárnyaló zöldhasúnak tudják be a befektetők. A dollárra és az aranyra pedig főleg az amerikai dollár hozamok hatnak, a rövidtávú kamatok emelkedése ugyanis elbátortalanítja a befektetőket a nemesfém vásárlásától. Kína lassan kezdi feloldani a karantént Sanghajban és több más nagyvárosban, ami segíthet a fizikai aranyvásárlások visszatérésében.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.