Péntek
jún. 2.
14:30
Tisztított munkanélküliségi ráta (US)
Időszak: máj., előző: 6.6%
14:30
Munkanélküliségi ráta (US)
Időszak: máj., előző: 3.4%, várt: 3.5%
14:30
Aktivitási ráta (US)
Időszak: máj., előző: 62.6%, várt: 62.6%
14:30
Nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak változása (ezer fő) (US)
Időszak: máj., előző: 253, várt: 195
14:30
Foglalkoztatottság változása (ezer fő) (US)
Időszak: máj., előző: 11, várt: 5
14:30
Magánszektor foglalkoztatottak változása (ezer fő) (US)
Időszak: máj., előző: 230, várt: 165
14:30
Átlagos órabérek (US)
Időszak: máj., előző: 4.4%, várt: 4.4%
Hétfő
jún. 5.
03:45
Caixin kompozit beszerzési menedzser index (CHN)
Időszak: máj., előző: 53.6
08:00
Külkereskedelmi egyenleg (GE)
Időszak: ápr., előző: -5.9%
08:00
Folyó fizetési mérleg (milliárd euró) (GE)
Időszak: ápr., előző: 14.9
09:55
Szolgáltatóipari beszerzési menedzser index - végleges (GE)
Időszak: máj., előző: 57.8
10:00
Szolgáltatóipari beszerzési menedzser index - végleges (EMU)
Időszak: máj., előző: 55.9
10:00
Értékesített autók száma (UK)
Időszak: máj., előző: 11.6%
10:30
Szolgáltatóipari beszerzési menedzser index - végleges (UK)
Időszak: máj., előző: 55.1
15:45
Szolgáltatóipari beszerzési menedzser index (US)
Időszak: máj., előző: 55.1, várt: 55.2
15:45
Beszerzési menedzser index (US)
Időszak: máj., előző: 54.5
16:00
ISM szolgáltatóipari index (US)
Időszak: máj., előző: 51.9, várt: 52.5
16:00
Ipari rendelésállomány (hó/hó) (US)
Időszak: ápr., előző: 0.4%, várt: 0.8%
16:00
Tartós cikkek rendelésállománya (hó/hó) (US)
Időszak: ápr., előző: 1.1%
Kedd
jún. 6.
08:00
Ipari rendelésállomány (év/év) (GE)
Időszak: ápr., előző: -11%
08:30
Kiskereskedelmi forgalom (év/év) (HU)
Időszak: ápr., előző: -13.1%
11:00
Kiskereskedelmi forgalom (év/év) (EMU)
Időszak: ápr., előző: -3.8%
Szerda
jún. 7.
03:30
GDP (év/év) (AU)
Időszak: Q1, előző: 2.7%, várt: 2.4%
ism.
Export (év/év) (CHN)
Időszak: máj., várt: -1.6%
08:00
Ipari termelés (év/év, munkanaphatással igazított) (GE)
Időszak: ápr., előző: 1.8%
08:30
Ipari termelés (év/év, igazított) (HU)
Időszak: ápr., előző: -4%
13:00
Jelzáloghitel igénylések (US)
Időszak: jún., előző: -3.7%
14:30
Külkereskedelmi mérleg (milliárd dollár) (US)
Időszak: ápr., előző: -64.2, várt: -75.4
ism.
Richter ex-div (HU)
, várt: 390
Csütörtök
jún. 8.
01:50
GDP (évesített negyedév/negyedév) (JP)
Időszak: Q1, előző: 1.6%, várt: 1.9%
08:00
Wizz Air (UK)
Időszak: 2023 Q4, előző: -2.78, várt: -1.32
08:30
Külkereskedelmi mérleg (millió euró) - előzetes (HU)
Időszak: ápr., előző: 886
08:30
Fogyasztói árindex (év/év) (HU)
Időszak: máj., előző: 24%
11:00
GDP (év/év, igazított) (EMU)
Időszak: Q1, előző: 1.3%
11:00
Államháztartási egyenleg (év eleje óta, milliárd Ft) (HU)
Időszak: máj., előző: -2709.7
14:30
Friss munkanélküli-segély kérelmek (ezer fő/hét) (US)
Időszak: jún., előző: 232
14:30
Tartós munkanélküli-segély kérelmek (ezer fő/hét) (US)
Időszak: máj., előző: 1795
03:30
Fogyasztói árindex (év/év) (CHN)
Időszak: máj., előző: 0.1%, várt: 0.2%

Itt jelentkezhet be korábban regisztrált Erste Market hozzáférésével.
Amennyiben korábban csak hírleveleinket kapta, és nem regisztrált, akkor hozzáférését ezen az oldalon tudja aktiválni.

SZTORI

Kijózanító áprilisi adat

SZTORI
SZTORINagy JánosMakrogazdasági elemző2022. május 10.   14:28

Inflációs adatokat tett ma közzé a KSH: 2022 áprilisában a fogyasztói árak átlagosan 9,5%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, jóval meghaladva várakozásunkat és a piaci konszenzust (8,9%). A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,6%-kal nőttek.

Erste NetBroker
Állampapírok
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
Részletek
Erste Netbroker Állampapírok a biztonságos befektetések kedvelőinek. Részletek

Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. Az előző hónaphoz képest minden termékcsoportban gyorsult a drágulás. Legnagyobb mértékben az élelmiszerek ára emelkedett. Ahogy a márciusi adatok elmaradtak a várakozásoktól, a mostaniak masszívan meghaladták azokat. Emellett az alapfolyamatokat jelző maginflációs mutató 1,8%-kal emelkedett márciushoz képest, így éves alapon 10,3%-kal emelkedett az index értéke, ami az árdinamika tartósságát mutatja. Mind a headline, mind a trend mutató bő 20 éves csúcsait dönti az elmúlt hónapokban.

 A márciusi pozitív meglepetést követően az áprilisi adatok kijózanítólag hathatnak: a háború inflációs kihatásai és a forint sérülékenysége miatt jelentkező árnyomás inkább a negyedik hónapban érvényesült a boltok polcain. A belföldi, de főként az importált infláció masszív dinamikát mutat. A munkaerőpiac továbbra is szűkül. ami masszív bérnyomást eredményez. Az elmúlt hónapokban bekövetkezett expanzív fiskális expanzió (szja-visszatérítés, 13. havi nyugdíj, stb.) is teret enged a vállalatoknak a további korrekcióra. Emellett kínálati oldalon a tavaly ősszel a jelek szerint tartósan megemelkedett energia- és nyersanyagárak mellé a korábban vártnál is magasabb olajár lépett be extra tényezővé.

Az árstopok fenntartása mellett is könnyen kétszámjegyű lehet az éves átlagos fogyasztói árindex. Becslésünk szerint nélkülük 15% körül lehetett az áprilisi mutató, ami meghaladja a szintén ma közölt cseh adatot (14,2%). A kilátásokat illetően továbbra is jelentős a bizonytalanság: kérdéses az árlimitek sorsa, melyek meghosszabbítása a megemelkedett inflációs periódus elnyújtását eredményezi. A várakozások nem enyhültek az elmúlt időszakban, a felmérések szerint a megkérdezett gazdasági szereplők kétharmada még tervez átárazást az elkövetkezendő hónapokban. Az árdinamika rövidtávú megfékezéséhez elengedhetetlen lenne a forint erősítése, mivel az idei év első harmadában az áremelkedés döntő többsége importáltan érkezett hozzánk és várhatóan előre tekintve is igaz lesz. Jelenlegi tudásunk szerint a headline mutató jövő év végén térhet vissza a tolerancia sávba és az inflációs cél elérése várhatóan csak 2024-ben következhet be.

 

PODCAST

A honvédelem lesz a jövő évi költségvetés nyertese

A költségvetés kiadásai gyakorlatilag stagnálhatnak a jövő évben, a Honvédelmi Alap viszont jelentősen megnövekvő keretösszeggel dolgozhat majd –...

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben

Elfogadom
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához. Bővebben itt