Erste kommentár A német 10 éves hozam megérkezett az ellenállás tartományba, ami 1,08 és 1,17 százalék között van. Ezt egy rövid, de erőteljes emelkedéssel érte el, hiszen március eleje óta mintegy...
A német 10 éves hozam megérkezett az ellenállás tartományba, ami 1,08 és 1,17 százalék között van. Ezt egy rövid, de erőteljes emelkedéssel érte el, hiszen március eleje óta mintegy 120 bázispontot emelkedett a hozamszint. Ha a jelenlegi – szerintünk – erősnek tekinthető ellenállást áttörnék a hozamok, akkor a következő ellenállás 2 százalék környékén lenne. Mivel a piac jelenleg 0,3 százalékos EKB alapkamatot áraz az év végére, ami az EKB eddigi nyilatkozatai alapján nem egy valószínű érték, azért azt gondoljuk, hogy a referencia német 10 éves hozamnak nem kellene tovább emelkedni. Az amerikai 10 éves hozam ellenállása 3,26 százaléknál van, az e fölötti szint majdnem 3,8 százaléknál van, miközben a piac 3 százalékos alapkamatot áraz a jövő év elejére, s az amerikai jegybankárok is azon vitatkoznak, hogy az egyensúlyi kamatszint 2,5 vagy 3,5 százalék. Nyilván valahol a kettő között van az igazság. Azaz az amerikai hosszú hozamok emelkedésének is meg kellene állnia, az elmúlt két hónapban bekövetkezett ralit követően.
Mindeközben a magyar 10 éves hozam áttörte a 6,8 százaléknál levő ellenállást, s a gyengébbnek mondható szintet közelíti 7,5 százaléknál. E fölött már a válságos időkben látott 9,2, 10,8 és 12,3 százalékos szintek láthatók. Mindeközben az MNB a jelenlegi tudásunk szerint 7-8 százalék közé emelheti az alapkamatot, s az inflációban is bekövetkezhet a fordulat fél éven belül. Közben a spanyol infláció 9,8 százalékos 40 éves csúcsról 8,4 százalékra esett vissza áprilisban. Az értéket az energiaárak és a szállítmányozás húzta 10 százalék fölötti értékekkel, s a többi tényező elmaradt az élelmiszerárak 5 százalékos emelkedésétől. Ez pedig azt sugallja, hogy az EU más országaiban is jó esély van a belátható időn belüli inflációs fordulatra.
Mindez talán azt jelenti, hogy a hosszú hozamok elérték a csúcsukat, s jöhet valamiféle megnyugvás, először is a kötvények piacán.
A DAX és a BUX is folytatja a csökkenést ma reggel, a negatív nemzetközi hangulatnak megfelelően.
Esés jellemezte pénteken az európai részvényindexeket. A FTSE100 1,5%-ot, a DAX 1,6%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 1,8%-ot esett. A szektorok közül egyedül az energetika emelkedett, míg a leggyengébb teljesítményt az IT és az ingatlanszektor mutatta fel.
Amerikában is folytatódott a csökkenés. A Dow 0,3%-ot, az S&P 0,6%-ot, a Nasdaq pedig 1,4%-ot csökkent pénteken. Száguldottak az energetikai részvények, közel 3%-ot emelkedve. Leggyengébben a kommunikációs szolgáltatók és a nyersanyagcégek teljesítettek.
A hongkongi tőzsde ma zárva tart. A Nikkei 2,4%-ot, a CSI300 1,2%-ot csökkent.
A MOL pénteki konferencia beszélgetésén több érdekes dolgot is elmondott a menedzsment.
Az árbefagyasztás hatása. A február 28-i magyar nagykereskedelmi árbefagyasztás és a tavaly november közepi kiskereskedelmi árbefagyasztás együttes hatása 118 millió dollár (38,3 milliárd forint) volt az első negyedévben. Ez részben a nagykereskedelemből (65 millió dollár), részben a kiskereskedelemből (53 millió dollár) származott, az utóbbi Magyarország és Horvátország intézkedéseinek és a teljes három havi periódusnak az eredménye, de nagyrészt a magyar befagyasztáshoz köthető. Az ebből származó veszteség áprilisban becslésünk szerint elérheti a 80-100 millió dollárt, viszont a jó környezet, a magas Ural/Brent különbség ezt bőven kompenzálja.
A MOL le tud válni az orosz olajról. A MOL 3-5 év alatt és 5-700 millió dollár befektetéssel le tud válni a Barátság kőolajvezetékről, ami orosz keverék olajat (Ural) szállít. Ennek az Ural típusú kőolajnak az aránya jelenleg 65% a teljes csoportra nézve. Főleg a Pozsonyi Finomító és a Dunai Finomító kap innen olajat, az itteni arány 90-100%, illetve 70-80%. A MOL-nak meg kell egyeznie a Janaffal, az Adria vezeték üzemeltetőjével a nagyobb szállításokról. A Janafnak beruházást is kell eszközölnie, mivel a felénk jövő Adria vezeték maximális kapacitása jelenleg 900 kt/hó, míg a teljes magyar és szlovák igény 1100kt/hó lenne. A MOL 2010 és 2015 között már költött a diverzifikációra, emiatt tud már most 20%-nyi ellátás jönni a Dunai Finomítóba az Adria vezetéken. Ha nem sikerül időben a diverzifikáció, és az embargó miatt nem vehet orosz olajat a Barátság kőolaj vezetéken, akkor a MOL-nak vissza kell fognia a két nagy finomító kapacitáskihasználtságát (70%-ra a Pozsonyi Finomítóét, 80%-ra a Dunai Finomítóét), ami jelentős nyereség kiesést okoz.
Véleményünk: A konferencia beszélgetést átlátható volt, a MOL nyíltan beszélt erről a két fontos kérdésről. Szerintünk az árbefagyasztás fennmarad, de amíg ilyen olcsón lehet orosz olajat venni (30-40 dollárral olcsóbban a Brentnél), addig a MOL gazdálkodásán ez nem üt lyukat. A cég az EU-s olajembargó részleteinek fényében dönt az orosz olajról való leválásról, de ez maximum ideiglenesen jelenthet problémát a cégnél.
Ahogy már korábban is jelezték, a Magyar Telekom részvényvisszavásárlási aukció keretében vesz vissza 14,6 milliárd forintnyi részvényt. Az aukció időpontja 2022. május 17. Az ajánlatgyűjtési szakasz 10.00-től 12.30-ig, az ügyletkötési időszak 12.30-tól 15.30-ig tart. A maximum ár 637 forint. Az aukció árlépésköze 1 forint, ami eltér a BÉT szabályozott piacán alkalmazott árlépésköztől. Az ajánlati könyv nem nyilvános.
A Richter holnap hajnalban teszi közzé első negyedéves eredményét.
Hétfőn nyithatja meg első fizikai üzletét a Meta, amelyben az Oculus Quest 2 headset-hez hasonló termékeket árulnának. A cég hardver szegmense a várakozások szerint idén 10 milliárd dollár veszteséget termelhet, de a szakértők szerint mindössze egy-két jó termékre, vagy applikációra lehet szüksége a Meta-nak ahhoz, hogy a fiatalok körében kellő népszerűségnek örvendjen, és ezzel profitábilissá tegye a Reality Labs-ként futó virtuális valóság (VR) és kiterjesztett valóság (AR) hardver és szoftverekkel foglalkozó és metaverzum termékeket gyártó szegmens tevékenységét.
Elhagyja chicagói székhelyét és a Virginia állambeli Arlingtonba költözik a Boeing. A lépésnek köze van az Amazon Washington D.C.-be való költözéséhez, ami több vállalatot vonzhat a főváros környékére, és melytől a Boeing központja is mindössze pár kilóméterre lesz.
A CNBC értesülései szerint 8 millió darab Rivian részvényt (körülbelül 215 millió dollár értékben) szeretne eladni a nagyjából 102 milliós állományából a Ford, miután vasárnap lejárt az elektromos autógyártó részvényeire vonatkozó zárlati időszak. A hírek szerint a JPMorgan is megválna körülbelül 14 millió részvényétől.
Az erős második negyedéves eredményt követően megemelte az idei évre vonatkozó előrejelzését az Infineon. A korábbi 12,5-13,5 milliárd euróról 13-14 milliárd euróra növelték árbevételi, az eddigi 22% körüli szintről 22% fölé pedig a marzs előrejelzésüket. Mindkettő a chipek iránti erős kereslettel magyarázható, viszont az ellátási nehézségek az Infineon számára is kihívást jelentenek. A második negyedévet a várt 3,2 milliárd euró helyett 3,3 milliárd eurós árbevétellel és a várt 711 millió eurót felülmúló, 761 millió eurós üzemi eredménnyel zárta a vállalat.
Pénteken enyhén tovább gyengült a forint az euróval szemben, 381 felett zárt a magyar deviza. Még mindig elsősorban a nemzetközi hírek vannak fókuszban: az orosz olajembargó körüli bizonytalanságok, illetve a dollár újabb erősödése a forint felértékelődés gátja. Ma délelőtt már 384 körül jár a kurzus.
A nemzetközi devizapiacon továbbra is az 1,05-1,06-os sávban mozog az EURUSD. A Fed a múlt heti kamatemelése mellett hűtötte a várakozásokat, ezzel együtt még mindig erős szinteken van a dollár. Az EKB-s jegybankárok héja üzenetekkel próbálják tartani az eurót.
A WTI 107,2, a Brent típusú kőolaj 111,4 dollár volt a júliusi határidőre, míg az Ural jegyzése 85,6 dollár azonnali leszállításra. A kőolaj árát elsősorban a G7 országok nyilatkozata mozgatta, miszerint a vezető ipari országok mindegyike embargót szeretne az orosz kőolajra és finomított termékekre. Az Európai Unión belül megy a vita ennek a mértékéről és feltételeiről, egyelőre nincs megegyezés. A gyengébb kínai kereslet miatt Szaúd-Arábia némileg csökkentette azt a prémiumot, amit a kőolajért kér. Ez jelenleg 4,4 dollár hordónként, vagyis ennyivel kerül többe a szaúdi olaj az irányadó mutatóhoz képest.
Az arany 1.867 dollár volt ma reggel. A hozamok emelkedése továbbra is nyomás alatt tartja a nemesfém piacát. A 10 éves USA dollár hozam 3,2% volt ma reggel, a növekvő kamatszint miatt fordulnak el a befektetők az aranytól. A nemesfém ugyanis nem fizet hozamot, míg az ellenlábas amerikai államkötvények igen. A Fed a következő ülésein tovább szeretné emelni a kamatot, az év végére az irányadó rövidtávú kamat 2,5-3% között lehet az Egyesült Államokban. A héten több országból is várunk inflációs adatokat, amelyek meghatározóak lehetnek.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.