Erste kommentár Folytatódik a szétválás! Miközben az európai indexek továbbra is szenvednek, addig az Egyesült Államokban pepita mozgás keretében ugyan, de mégis inkább emelkedő pályán vannak az indexek...
Folytatódik a szétválás! Miközben az európai indexek továbbra is szenvednek, addig az Egyesült Államokban pepita mozgás keretében ugyan, de mégis inkább emelkedő pályán vannak az indexek egy ideje. Ahogy már korábban is leírtuk, ennek egyik oka az EU erősebb gazdasági kitettsége az orosz-ukrán konfliktus kapcsán bevezetett és bevezetendő szankciók felé. Ezek emelik az inflációt és csökkentik a GDP növekedési kilátásokat, azaz a stagfláció felé lökik a régió gazdaságait. Mindeközben komolyan zajlik az orosz energiától való függőség csökkentése. A németek már idén felére csökkentenék az Oroszországtól vásárolt olaj mennyiségét, az EU pedig csak 50 milliárd köbmétert vásárolna a tavalyi 155 milliárd köbméter helyett. Ezzel párhuzamosan megkezdődött az átállás az LNG-vel való ellátásra, amihez az USA is komoly mennyiséggel tud hozzájárulni. Ráadásul a szállítási költség olcsóbb Európába, mint Ázsiába. Na meg az is fontos, hogy az amerikai földgáz ára 5,4 USD/MMBTU azaz 16,7 EUR/MWh (erre jön még rá valamennyi szállítási költség), miközben a holland börzén 103 euró körül mozog a gázár. Így ha a szállítási lehetőség szűk keresztmetszetétől (korlátozások, kevés LNG terminál) eltekintünk, akkor az orosz gázhoz képest most olcsóbb amerikai gáznak köszönhetően jelentősen csökkenhet az európai gáz ára is, de hosszabb távon magasabb árakkal kell számolnunk, mint amiket korábban láthattunk. Valószínűleg nem fogunk visszatérni a 10-20 euró közötti gázárhoz, de néhány éven belül (ahogy az LNG terminálok épülnek) vélhetően 20-40 euró közötti árakat láthatunk majd újra. Sőt, elképzelhető, hogy a jövő heti szakértői tárgyalásokon sikerül olyan gázszállítási szerződést kicsikarni az amerikaiakból, ami már hamarabb elhozhatja az enyhülést az európai piacon. Így az inflációs veszély csökkenne, s a növekedési kilátások is legalább részben helyreállnának.
A DAX enyhén emelkedik, pedig a technikai kép alapján akár jobban is ráléphetne a gázra. Mindeközben a BUX csökken, elsősorban a gyenge OTP miatt, amit inkább technikai jellegű profitrealizálásnak tartunk.
Európában az indexek többsége enyhén csökkent tegnap. A DAX 0,1%-kal, az Euro Stoxx 50 0,2%-kal zárt alacsonyabban. A FTSE100 viszont 0,1%-ot emelkedett. Szektorok tekintetében abszolút vegyes volt a kép, a szektorok fele emelkedett, míg másik fele csökkent.
Az Egyesült Államokban ezzel szemben jó volt a befektetői hangulat. A Dow 0,1%-ot, az S&P 1,4%-ot, a Nasdaq 1,9%-ot emelkedett. Minden szektor emelkedni tudott a tengerentúlon, de kimagasló volt az IT erőteljes teljesítménye.
Ázsiában tovább folytatódott a japán részvénypiac felülteljesítése, ami 0,1%-ot emelkedett, míg a kínai indexek csökkentek. A CSI300 1,6%-ot, a Hang Seng 2,6%-ot esett.
Érdekes újításon dolgozik az Apple. Az IT cég az egyéb iparágakban már megszokott hardver előfizetéses rendszer bevezetésén gondolkodik a telefonok és más termékek esetében. A projekt egyelőre csak tervezési fázisban van, és az is elképzelhető, hogy a termék csomagban járna más Apple szolgáltatásokkal, például az AppleCare-rel. A részvény a hír hatására több, mint 2%-ot emelkedett a tegnapi kereskedés folyamán.
375-nél ragadt be a forint. A vártnál mérsékeltebb tegnapi kamatemelés sem segített a magyar devizának, ugyanakkor inkább a háborús hírek rontják a hangulatot. Érdemi elmozdulást lefelé az esetleges béketárgyalások felgyorsulása hozhat.
A nemzetközi devizapiacon kisebb mértékű, 0,4%-os dollár erősödést láthattunk napközben, de az amerikai deviza estére visszakorrigált az euró ellenében. Az EURUSD kurzusa így ismét 1,10 fölé került, a reggeli órákban 1,102 körül mozgott. Továbbra is bizonytalanságot okoz a gázvásárlások rubelben történő elszámolásáról szóló bejelentés, hiszen ez kihívás elé állítja az orosz gáz vásárlóit.
A Moody’s hitelminősítő ma este jelenti be legutóbbi felülvizsgálatának eredményét. Magyarország adósbesorolása jelenleg „Baa2” stabil kilátással, s ebben nem várható változás.
A WTI 112,0, a Brent 118,9 dollár volt a májusi határidőre, míg az Ural típusú kőolaj azonnali ára 99,9 dollár volt ma reggel. A befektetők figyelik, hogy vetnek-e ki további szankciókat az orosz kőolaj és kőolaj termékek exportjára, miután a tegnapi tanácskozáson az EU nem döntött további lépésekről. Egyelőre folyik a kereskedelem az orosz kőolajjal, a kínálatot jelenleg főleg India és Kína vásárolja. Gyengült a Fekete-tengeren dúló vihar, így újra elindulhat a hajóforgalom az orosz kikötőkből. Ez nemcsak az orosz kőolaj forgalma számára fontos, de Kazahsztán napi 1 millió hordós termelése is innen jut ki a világpiacra. A határidős árak továbbra is backwardation állapotban vannak, vagyis a távoli árak alacsonyabban mint a közeli árjegyzés, ami továbbra is szűk azonnali piacra utal.
Az arany 1.955 dollár volt ma reggel a nemzetközi piacokon. A jegyzésár a héten a háború és az inflációs félelmek miatt emelkedni tudott. A nemzetközi helyzet és az orosz-ukrán konfliktus következtében jelentősen nőhet a nyersanyagok ára, ami további inflációs nyomást jelenthet a nemzetközi gazdaságra. Emiatt a Fed is egyre szigorúbb politikát folytathat a jövőben, ami magasabb irányadó kamatot jelent. Ez önmagában negatív az aranyra nézve, de a rohamosan növekvő infláció és a negatív reálkamatok kedvezően hatnak a keresletre. A Morgan Stanley a második negyedévben 2000 dolláros átlagárra számít, vagyis inkább erősödést becsül a nemesfém piacán.