Az orosz jegybank tovább szigorított a deviza szabályokon Az Európai Unió jelentős összegű közös kötvénykibocsátást tervez, amivel az energetikai és hadi fejlesztéseket finanszíroznák. Részletek a...
Az Európai Unió jelentős összegű közös kötvénykibocsátást tervez, amivel az energetikai és hadi fejlesztéseket finanszíroznák. Részletek a csütörtöki egyeztetés után várhatók. A rendkívüli EU csúcson az orosz-ukrán háború mellett az európai energiaszektor fejlesztése lesz a középpontban. A közös kötvénykibocsátás a jelentős beruházási keresleten keresztül egyrészt gazdasági lökést adhatna, másrészt levenné a gyengébb tagországok válláról a finanszírozási terhet.
Nagy-Britannia év végétől betiltja az orosz olaj és olajtermékek importját. A döntés a szenet és a földgázt nem érinti. Az orosz import a brit kereslet 8%-át adja, értéke 2021-ben 5,3 milliárd dollár körül volt. Nagy-Britannia elsősorban dízelt vásárolt Oroszországtól. A brit energiaügyi miniszter szerint a kilenc hónapos határidő elegendő lesz ahhoz, hogy a vállalatok új beszerzési forrásra álljanak át. Az EU-ban viszont továbbra sincs egységes álláspont, így az Unió várhatóan nem fogja szankcionálni az orosz energiahordozókat.
Az EU újabb szankciók bevezetését tervezi az orosz-ukrán háború kapcsán. Ez elsősorban további orosz oligarchákat és politikusokat érintene, de három belarusz bankot is lekapcsolnának a SWIFT rendszerről.
A Fitch tovább rontotta az orosz államadósság besorolását, az eddigi „B” minősítést „C”-re módosították. Ez újabb 6 fokozatnyi leminősítést jelent, ez alatt már csak a csődkategóriák vannak.
Az orosz jegybank tovább szigorított a deviza szabályokon. A devizaszámlákról legfeljebb 10 ezer dollár erejéig lehet devizát felvenni, e fölött csak rubelben lehetséges a kifizetés. A devizaváltás pedig csak azok számára engedélyezett, akik az elmúlt hat hónapban rendelkeztek devizaszámlával, a már korábban bevezetett szabályok értelmében nekik is csak 30%-os váltási jutalék felszámításával.
Ukrajna néhány héten belül már másodjára bocsátott ki háborús kötvényt. Ezúttal 229 millió dollár értékű kötvénykibocsátásra került sor.
Zelenszkij ukrán elnök a korábbiakhoz képest nagyobb rugalmasságot mutatott a békekötés érdekében. Tegnapi nyilatkozata alapján hajlandó tárgyalni a Krímről és a Donbász régióról is. A Krím 2014-óta van orosz megszállás alatt, míg a Donbász egy része szakadár csapatok megszállása alatt áll, szintén 2014 óta. Ezzel megnőtt az esélye, hogy a holnapi orosz-ukrán külügyminiszteri találkozón sikerül előrelépést elérni.
A lengyel jegybank tegnap a várt 50 helyett 75 bázisponttal 3,5%-ra emelte az alapkamatot.
Az Egyesült Államok betiltotta az orosz fosszilis energiahordozók importját, hogy csökkentse Oroszország bevételét. Joe Biden elmondta, hogy az USA nem fogja finanszírozni Putyin háborúját. Az amerikai elnök Venezuelába utazott, hogy a szankciók eltörléséről tárgyaljanak. Az Egyesült Államok akár Venezuelából is beszerezhetné a szükséges olajat, hiszen a latin-amerikai országnak van a világ legnagyobb olajtartaléka. Valószínűbb azonban, hogy Szaúd-Arábiától fogják megvásárolni a szükséges olaj mennyiságet.
Jeffrey Gundlach amerikai üzletember és befektető szerint az USA-ban az infláció elérheti a 10%-ot, majd év végére 7,5% körülire csökkenhet. Ez azt jelenti, hogy a Fed 2%-os célszintje nagyon alacsony a jelenlegi környezetben.
Az Egyesült Államok szankciókat vethet ki azon kínai cégekre, melyek nem hajlandók betartani az Oroszország ellen bevezetett szankciókat. Ez elsősorban az amerikai eszközök és szoftverek használatának tilalmát jelentené, visszavetve ezzel az érintett kínai vállalatok termelőképességét.
A Goldman Sachs szerint Kína nem fogja tudni elérni a kormányzat által meghatározott GDP növekedési célt. A befektetési bank szerint egy százalékponttal alacsonyabb, 4,5%-os GDP növekedés sokkal reálisabb.
A korábbi japán miniszterelnök, Sinzó Abe egyik gazdasági tanácsadója, Etsuró Honda szerint 10 billió jenes (86 milliárd dollár) csomagra van szükség az ukrán-orosz konfliktus által negatívan érintett japán gazdaság felrázásához.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.