Intenzív harcok Kijev közelében Nagy-Britannia lényegében elsőként jelentette be az új szankciókat Oroszországgal szemben. Befagyasztották a második legnagyobb orosz bank, a VTB brit eszközeit, az orosz állam és a...
Nagy-Britannia lényegében elsőként jelentette be az új szankciókat Oroszországgal szemben. Befagyasztották a második legnagyobb orosz bank, a VTB brit eszközeit, az orosz állam és a vállalatok nem juthatnak finanszírozáshoz Nagy-Britanniából, illetve 100 orosz magánszemélyt is szankcionáltak és befagyasztották vagyonukat.
Közben az EU-s szankciós csomag még csak most körvonalazódik. Ursula von der Leyen szerint az orosz bankrendszer 70%-át szankcionálhatják. Valószínűnek tűnik, hogy az európai anyavállalattal rendelkező bankok maradnak csak ki a szankciós listából. A szankciók érintik továbbá az energetikai és közlekedési ágazatot, a kettős, katonai felhasználással is rendelkező termékeket, a vízumpolitikát és további orosz magánszemélyeket is szankcióval sújtanak. A kettős felhasználású termékek kereskedelmének tilalma megnehezítené például a számítógépek, telefonok és szenzorok gyártását. A szankciókat a mai találkozón véglegesíthetik.
A két legnagyobb ukrán város, Kijev és Harkov közelében is intenzív harcok folynak. A várakozások szerint napokon belül, akár már ma megpróbálhat az orosz haderő bevonulni Kijevbe.
Robert Holzmann, az EKB osztrák tagja szerint az ukrán események késleltethetik az EKB eszközvásárlási programjának leállítását.
Az orosz állampapírok esetleges szankció alá vonása és az orosz pénzügyi piaci turbulenciák miatt például a UBS bank már nem fogadja el a tőkeáttételes ügyelteknél fedezetként az orosz állampapírokat, ami a pozíciók likvidálását és margin-callt okozhatott.
Az orosz jegybank tegnap devizapiaci intervenciót hajtott végre a rubel erősítése érdekében. Az orosz jegybank több mint 600 milliárd dollár értékű devizatartalékkal rendelkezik.
Az Eurózóna tagországainak állampapírpiacain tegnap jelentős hozamcsökkenés volt látható a biztonságos menedék eszközök előtérbe kerülésének hatására. Addig Közép-Kelet Európában emelkedett a kockázati prémium, így többek között Magyarországon és Lengyelországban is emelkedtek az állampapír hozamok.
Az USA szankciókat vetett ki öt orosz bankra, korlátozta a Kreml külföldi valutában való üzleti tevékenységét, és az elmúlt napokban további 15 ezer katonát küldött Európába. Joe Biden úgy véli, hogy Oroszország kizárása a SWIFT fizetési rendszerből nem olyan lehetőség, amit Európa előnyben részesítene, annak ellenére, hogy Boris Johnson nyomást gyakorolt. Biden tartózkodott az orosz energia export szankcionálásától. Az amerikai elnök azt is elmondta, hogy a feltételeknek megfelelően több olajat szabadít fel a stratégiai készletekből. Biden ma találkozik a NATO vezetőivel.
2020 szeptembere óta a legnagyobb likviditását pumpálta a bankszektorba a kínai jegybank hétnapos passzív repó ügyletek formájában, hogy megkönnyítsék a hóvégi finanszírozást. Az e heti tranzakció összege 290 milliárd jüan (45,8 milliárd dollár) volt, amit a jegybank a január óta érvényben lévő 2,10%-os, ezen ügyletekre vonatkozó kamatrátáján bocsátottak a pénzügyi intézetek rendelkezésére.
Japán további szankciókat vezet be Oroszország ellen. Ennek részeként nem exportálnak feléjük félvezetőket, befagyasztották az orosz tulajdonú bankok számláit, és bizonyos orosz állampolgároknak nem adnak ki vízumot.
Az amerikai határidős indexek mínuszban, az európaiak pluszban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.