Erste kommentár Megtették tegnap az indexek, amit megkövetelt a haza! A DAX feljött a 20 naposig, s ma reggel már a 200 napos mozgóátlagot kóstolgatja. A Nasdaq átugrotta a 20 naposat, és közelíti a 30 napos...
Megtették tegnap az indexek, amit megkövetelt a haza! A DAX feljött a 20 naposig, s ma reggel már a 200 napos mozgóátlagot kóstolgatja. A Nasdaq átugrotta a 20 naposat, és közelíti a 30 napos mozgóátlagot. Az S&P500 ennél eggyel jobb, hiszen a 30 napos mozgóátlagon zárt. A király a Dow (pedig a három amerikai index közül ez emelkedett a legkisebbet) hiszen már minden fölött jár, a 20, a 30 és a 200 napos mozgóátlagokat is maga mögött hagyta. Ugyanakkor egy kicsit megállóssá vált a technikai kép, de ezzel nagy valószínűséggel nincs baj.
Mindeközben a JET nagy bejelentést tett a jövőnk vonatkozásában. Az oxfordi tokamakban több mint duplájára tudták növelni az energiatermelést, az 1997-es híres kísérletben megfigyelt 21,7 MJ-hoz képest 59 MJ-ra azzal, hogy a tórusz belsejében a korábban grafittal borított falat lecserélték berillium-volfrám borításra. Az eredményekből az is látszik (legalábbis én látni vélem, s az egyik kutató hölgy is ilyen értelemben nyilatkozott), hogy minél nagyobb a készülék, a kimeneti és betáplált energia görbe annál meredekebb (exponenciálisnak tűnik az összefüggés), s ez azt jelentheti, hogy egy megfelelő méretű erőműből már energiát fogunk kinyerni. Ez még nem az ITER lesz, ami 2025 júniusában kezdheti meg működését, és a fúzió annyi energiát fog termelni, ami önfenntartóvá fogja tenni a folyamatot. Csak a kezdeti energialökést kell majd megadni a rendszernek. Különben a JET esetében sem csak 5 másodpercig élt volna a plazma a kezdeti kb. 0,5 másodperces plazmahevítést követően, ha itt is szupravezető anyagból lenne az elektromágnes, viszont nem így van, sima réz, ami hevül. Mindez azt jelenti, hogy 10-20 év távlatában megépülhet a Földön az első energiatermelő fúziós reaktor. Egyesek szerint ez akár 5 év alatt is létrejöhet, de ennek a valószínűsége kicsi! Még valami, az 59 MJ energiát kevesebb, mint 0,2mg deutérium-trícium (a hidrogén egy és két neutronnal nehezebb verziói) keverékkel állították elő. Ez pedig kb. 1,7 köbméter földgáz fűtőegyenértékesnek felel meg! A deutériumot pedig a föld óceánjai kb. ötezer az egyhez tartalmazzák. A tríciummal kicsit nehezebb a helyzet, de az is megoldható. Az energiatárolásra továbbra is szükség lesz, amiben a szilárdtest akkumulátorok segíthetnek majd.
A DAX emelkedéssel kezdte a napot, erősített majd le is eresztett picit. A technikai kép alapján inkább oldalazás várható a mai napon, talán pozitív zárással. A BUX meg ma is gyengébb, mint a globális indexek, és a negatív tartományban van.
Ázsiában a mai amerikai inflációs adat előtt vegyes képet mutatnak a legfontosabb részvényindexek. Japánban a Nikkei 225 0,4%-kal emelkedik, viszont Kínában a Sanghaj Kompozit index és a Hang Seng is 0,1%-kal csökken.
Magukra találtak a bikák, így Európa nagyot emelkedett tegnap. Az Euro Stoxx 50 1,8%-kal, a FTSE 100 1%-kal, a CAC 40 1,5%-kal, a DAX pedig 1,6%-kal zárt magasabban.
Amerika szintén jól teljesített. A Dow Jones index 0,9%-kal, míg az S&P 500 1,5%-kal lett értékesebb. A Nasdaq technológiai index 2,1%-os emelkedéssel zárta a napot. A határidős indexek vegyes képet mutatnak.
A Disney tegnap zárás után tette közzé első negyedéves eredményét, ami jobb lett a várakozásoknál. A befektetők legnagyobb örömére a Disney+ streaming szolgáltatást már 129,8 millió ember használja (várakozás: 125,1 millió), ami 37%-os emelkedés éves alapon. A vállalat 21,82 milliárd dolláros bevétele szintén jó lett, s felülmúlta a 20,85 milliárd dolláros várakozást. Az 57 centes elemzői várakozást jócskán meghaladta az 1,06 dolláros egy részvényre jutó eredmény. Az első negyedévben a Disney+ szolgáltatásra közel 12 millió új felhasználó fizetett elő, és az élményparkok is újra rendesen üzemletek a negyedév során. A jelentést követően több, mint 6%-ot emelkedett az árfolyam.
A vártnál jobb első gazdasági negyedéves jelentést tett közzé a Siemens. A 16,5 milliárd eurós bevétel éves szinten 17%-os növekedést jelent, és meghaladta az elemzők 15,92 milliárdos konszenzusát. Nyereségesség tekintetében még erősebb volt a vállalat, ugyanis a 2,05 eurós részvényenkénti profit több, mint 30%-kal meghaladta az 1,57 eurós várakozást. A megrendelések éves szinten 52%-kal 24,2 milliárd euróra nőttek, míg a nettó bevétel 1,8 milliárd lett a várt 1,36 milliárddal szemben. A 2022-re vonatkozó előrejelzéseken nem változtattak (8,70-9,10 euró közötti egy részvényre jutó eredmény), azonban szerdán bejelentették, hogy két kevésbé jövedelmező üzletüket is eladják, és nagyobb hangsúlyt fektetnek a jobb marzzsal rendelkező szoftver termékekre. A jelentés után a korai órákban több, mint 1 százalékos pluszban voltak a cég részvényei.
A várt 19,8 milliárd dollárnál magasabb, 20,8 milliárd dolláros árbevételt ért el a negyedik negyedévben az Arcelormittal. Ennek ellenére az 5,05 milliárd dolláros EBITDA a magas energiaárak miatt elmaradt a várt 5,2 milliárd dollártól. Az adózott eredmény 4,05 milliárd dollár lett, ami viszont már ismét felülmúlta a 3,4 milliárd dolláros várakozást. Az idei évre globálisan 0-1% közötti acél kereslet növekedésre számít a társaság. Brazíliában 8-10%-kal, Kínában pedig 0-2%-kal csökkenhet a kereslet, míg Európában 0-2%-kal, az USA-ban pedig 1-3%-kal élénkülhet. A társaság 38 dollárcentes osztalékot fizet részvényenként, és 1 milliárd dolláros sajátrészvény vásárlást is indít, azonban a részvényesi juttatások összege még így is alacsonyabb, mint amire a piac számított.
A Thyssenkrupp 378 millió eurós EBIT eredményt ért el az első üzleti negyedévben, felülmúlva a 289 millió eurós elemzői várakozást. A 9,0 milliárdos árbevétel szintén pozitív meglepetést okozott a 8,8 milliárd eurós előrejelzéshez képest. Az idei évre a társaság 1,5-1,8 milliárd eurós EBIT eredményt és 1 milliárd eurós adózott eredményt vár. Ez lényegében összhangban van az idei évre vonatkozó elemzői előrejelzésekkel.
A TotalEnergies 6,83 milliárd dollár nettó nyereséget ért el a negyedik negyedévben, szemben az 5,93 milliárd dolláros piaci várakozással. Az EBITDA is meghaladta a várakozásokat: a tényadat 14,3 milliárd dollár lett szemben a piacon várt 12,87 milliárd dollárral. A cég 5%-kal emeli osztalékát jövőre, és 2 milliárd dollárnyi részvényvisszavásárlást is tervez az első félévben. A vállalat az elmúlt negyedévekben 66 eurócentet fizetett részvényenként, vagyis az elmúlt négy negyedévben összesen 2,64 eurót részvényenként. A megemelt osztalék 5,3%-os osztalékhozamot jelent. A vállalat optimista 2022-vel kapcsolatban is, mivel továbbra is magas olaj- és gázárakra, illetve finomítói- és kereskedelmi marzsokra számít. A zöld fordulat mellett növelni szeretnék a befektetők felé történő kifizetések mértékét is, mivel a teljes beruházások nagyságát visszafogják, így nő a készpénztöbblet.
A január végi gyorsjelentésében a Ryanair még arról panaszkodott, hogy nagy a bizonytalanság a járványügyi korlátozásokkal kapcsolatban, ami alacsonyan tartja a foglalások alakulását. Tegnap viszont már arról beszélt a vezérigazgató, hogy az elmúlt két hétben jelentősen felfutottak a foglalások, ahogy az európai országok sorra jelentik be a járványügyi szabályok enyhítését. A nyilatkozat hatására tegnap megugrott a légitársaságok árfolyama.
Tegnap is maradt tér a forint további erősödésére. A nyitó 353,7-ről zárásra összességében 353-ra csökkent az EURHUF devizapár, s ma reggel stabilan 353 alatt nyitott a kurzus. Nem számított meglepetésnek, hogy ma az MNB 4,30%-on szinten tartotta az egyhetes betéti kamatlábat. A holnap esedékes januári inflációs adatok előtt kivárás jöhet ma a piacon.
A nemzetközi devizapiacon az euró valamelyest erősödött a dollárral szemben. Az EURUSD kurzusa 1,143-nál áll ma reggel. Az amerikai januári inflációs adatok mozgathatják meg jelentősebben a kurzust, várhatóan tovább erősítve a Fed kamatemelési várakozásokat. A Cleveland-i Fed elnöke, Loretta Mester is gyorsabb ütemű kamatemeléseket ígért ebben a ciklusban.
A WTI 88,3, a Brent típusú kőolaj 91,4 dolláron forgott ma reggel az áprilisi határidőre. Az EIA jelentés is megerősítette az API becslését, mely szerint az USA nyersolaj tartaléka 4,8 millió hordóval csökkent a múlt héten szemben a Bloomberg konszenzussal, ami enyhe emelkedést mutatott. A piac emellett az iráni tárgyalásokra figyel. A felek továbbra is sok nehézséggel küzdenek, de a Fehér Ház szerint látható a megoldás. Ez a sajtóközlemény segítette az olajárak féken tartásán. Az Irán elleni szankciók feloldása és az ország világpiacra lépése fél éven belül akár napi 2 millió hordó extra kínálatot is jelenthet, ami jelentősen csökkenti a felfelé mutató kockázatokat. Tegnap Joe Biden a szaúdi koronaherceggel, Mohammed bin Salmannal tárgyalt, a megbeszélések során az energiaárak kérdését is megvitatták. Joe Biden szorgalmazza, hogy Szaúd-Arábia nagyobb termelés növelést vállaljon a jövőben, ezzel segítve a kőolajárak csökkenését.
Az arany 1.835 dollár volt ma reggel, ami azt jelenti, hogy a nemesfém már a negyedik napja erősödik kismértékben. A befektetők a ma megjelenő amerikai januári fogyasztói inflációs adatra várnak, ami a várakozások szerint elérhette a 7,3%-ot. A legtöbb vásárló az aranyat az infláció elleni védekezés jegyében vette, vagyis egy magasabb ütemű pénzromlás tovább lendítene a nemesfém kurzusán. Ugyanakkor a nagyon magas nominális kamatok emelik annak a költségét, ha valaki aranyat tart, mivel az utóbbi nem fizet kamatot. A 10 éves irányadó USA dollár kötvények ma reggel 1,93%-os hozam mellett forogtak, ami lényegében a tegnapival azonos szinten van.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.