Erste kommentár Fontos dologra készül ma Amerika. A jelek szerint az általános pozitív tőkepiaci hangulatban, egy hónap szenvedés után, újra a 20 napos mozgóátlag fölé emelkedhetnek az indexek. Ugyan a Nasdaq...
Fontos dologra készül ma Amerika. A jelek szerint az általános pozitív tőkepiaci hangulatban, egy hónap szenvedés után, újra a 20 napos mozgóátlag fölé emelkedhetnek az indexek. Ugyan a Nasdaq esetében ez sovány vígasz, hiszen messze a 200 napos mozgóátlag alatt van az értéke, s míg itt van, addig az álmoskönyvek szerint medve piaci állapotban van. Az S&P500-nál jobb a helyzet, mert ott már a 200 napos mozgóátlag fölött járunk, így a 20 naposat is megugorva már egészen kedvező képben találjuk magunkat. A Dow Jones meg még inkább jó helyzetben van, hiszen itt nem a 20, hanem a magasabb szinten levő 30 napos mozgóátlagot készül átvinni az index. A DAX meg éppen egy brutális letöréstől menekül meg. Igen csak nagy platót épített az elmúlt hónapokban, egy komoly szinttel, amit már jó sokszor letesztelt. Azaz most egy darabig örülhetünk, de igazából addig nem igazán nyugodhatunk meg, amíg nem megy új csúcsra. Annak pedig egyelőre igen kicsi az esélye.
Az energia válság margójára: Azon túlmenően, hogy az európai földgázárak csökkentek és 75 euró körül járnak MWh egységekben, ma egy érdekes hír jöhet Angliából. Az oxfordi fúziós reaktor projekt, ami tavaly év közepén indult újra, nagy bejelentésre készül. A JET (Joint European Torus) egy kétórás videóadásban készül bejelenteni új eredményeit a világnak. Ez az a tokamak reaktor, ahol eddig a legnagyobb hatékonysággal, Q=0,67-es értékkel tudtak üzemeltetni fúziót 1997-ben. A Q=0,67 azt jelenti, hogy egységnyi betáplált energiára 0,67 energia jön ki. Ha ezt sikerülne 1 fölé javítani, akkor meglenne az új energiaforrás az emberiség számára. Persze most egyelőre még csak a 0,67-es érték megdöntése lehet a cél, nem az 1 fölötti érték elérése.
A DAX emelkedéssel nyitott, majd a technikai képnek megfelelően belehúzott, s ez így is van jól. A meglepő inkább a BUX index relatíve gyenge viselkedése, ami persze szintén a pozitív tartományban van.
Ázsiában magukra találtak a fontosabb indexek és menetelnek felfelé. Japánban a Nikkei 225 1,1%-kal értékelődik fel, míg Sanghajban 0,7%-kal kereskedik feljebb az index. A hongkongi tőzsde 1,9%-os pluszban van.
Szinte zöld hullám volt Európában is, az indexek többsége magasabban zárt, mint hétfőn. Az Euro Stoxx 50 és a DAX is 0,2%-kal lett értékesebb, míg a FTSE 100 0,1%-ot veszített értékéből. A francia CAC 40 0,3%-kal emelkedett.
Amerika szintén jól teljesített. A Dow Jones 1,1%-kal, az S&P 500 0,8%-kal, a Nasdaq pedig 1,3%-kal zárt magasabban. A határidős indexek emelkednek.
A Facebook (Meta) piaci kapitalizációja tegnap 600 milliárd dollár alatt volt, miután az elmúlt napokban hatalmasat esett a részvény. A 600 milliárd dolláros piaci kapitalizáció megegyezik azzal az értékkel, amit a képviselőház törvényhozói a nagy technológiai cégeket (Big Tech) megcélzó verseny javaslatban megszabtak. Ha a Meta kapitalizációja ez alatt marad, akkor elkerülheti azokat a további akadályokat és korlátozásokat, amiket a törvényjavaslat állít, például hogy hogyan folytathatja üzleti tevékenységét és milyen üzleteket köthet. Eközben a nagyobb társai (Amazon, Alphabet, Apple, Microsoft) a szabályok hatálya alá tartoznak, ami azt jelenti, hogy politikai ellenőrzés alatt lesznek, míg a Meta kevésbé.
A Deutsche Bank egyik legnagyobb tulajdonosa, a Cerberus Capital Management gyorsított könyvépítés keretében megint részvényeket adott el. 15 millió darab részvényt értékesítettek, amivel 37%-kal csökkent az általuk tulajdonolt részvénymennyiség. A beszámolók szerint a tranzakció 14,15 eurós árfolyamon történt, míg a tegnapi záróár 14,37 euró volt. A januári tranzakcióval ellentétben most nem adtak el Commerzbank részvényeket. Egyelőre nem tudni, hogy a januári tranzakcióhoz hasonlóan ezúttal is vállaltak-e 30 napos lockup-ot, vagyis, hogy ez alatt nem értékesítenek további részvényeket.
Ma reggel 353,5 közelében járt a forint az euróval szemben, ez majdnem megegyezett az előző esti szinttel. Tegnap 353 alatt is járt a jegyzés, már-már úgy tűnt, hogy elérhető a 350-es szint. Viszont a jelek szerint ehhez további impulzusokra lenne szüksége a magyar devizának. Az utóbbi napokban egyértelműen az látszik, hogy kifulladt a forint lendülete, innen már nehéz lenne tovább kapaszkodni. Leghamarabb a pénteken megjelenő januári inflációs adat hozhat változást.
A dollár az utóbbi napokban próbál visszaerősödni az euróval szemben, de az 1,14 körüli árfolyam még mindig kifejezetten magasnak számít. Szerda reggel 0,1%-os erősödéssel kezdett az amerikai deviza.
A Brent 90,2, a WTI 87,4 dollár volt ma reggel az áprilisi határidőre. Az árfolyamot segítette az API jelentése, mely szerint az amerikai nyersolaj készlet 2 millió hordóval, a benzin tartalék pedig 1,14 millió hordóval csökkent a múlt héten. A szélesebb alapon becsült EIA adat ma lát napvilágot. A Biden kormányzat azon gondolkodik, hogy miként tudná orvosolni a szituációt, de a további stratégiai tartalék piacra dobásán kívül kevés eszköze van rövid távon. Ugyanakkor az ukrán-orosz konfliktus enyhülése vagy Irán kiengedése a világpiacra érezhető hatással lenne az olajárra. A hírek szerint az indiai finomítók jelentősen növelték olajvásárlásaikat, a kapacitáskihasználtság 100% fölé emelkedett a növekvő keresletre.
Az arany 1.826 dollárig emelkedett ma reggel, miután a befektetők egyre inkább az infláció elleni védekezés eszközének tekintik a nemesfémet. Ez egyre erősebb tényezőnek bizonyul, szemben az emelkedő kamatok miatti félelemmel. A 10 éves amerikai dollár hozam 1,94%-ra erősödött, amire 2019 óta nem volt példa. Csütörtökön lát napvilágot a januári fogyasztói inflációs adat, a piac 7,3%-ot vár. Ez az adat 1982 óta a legmagasabb éves infláció lehet az Egyesült Államokban. Ugyanakkor a befektetők és az elemzők is elmondták, hogy már magasan állnak a várakozások erre az inflációs mutatóra, így egy csalódás, vagyis a vártnál kisebb fogyasztói infláció könnyen az arany árának esését hozhatja magával.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.