Jól kezdték a 2022-es évet az európai bankrészvények. Az ezeket tömörítő EURO STOXX Banks index 6%-ot emelkedett eddig az évben. Ennek, és persze a 2021-ben mutatott erőteljes, 36%-os emelkedésnek az eredményeként az index felfelé kitört a már 6 éve tartó negatív trendcsatornából.
A szektor kiemelkedő teljesítménye nem véletlen, számos fundamentális tényező szól mellette. Ezek közül az egyik legjelentősebb, hogy azon szektorok egyike, melyek jövedelmezőségére az infláció emelkedésével együtt járó kamat- és hozamemelkedés kedvező, hiszen a kamatok emelkedése a marzsok növekedését eredményezheti. Az idei évben a gazdaság növekedése ugyan lassulhat, de ennek ellenére továbbra is erős maradhat. Az Eurózóna 2021-es 5,1%-os növekedését követően az idei évben 4,0% lehet a gazdaság bővülési üteme, ami továbbra is átlag felettinek számít. Az erős növekedésnek köszönhetően a nem-teljesítő hitelek aránya pedig továbbra is alacsony maradhat.
A kedvező külső környezeten kívül az alacsony értékeltség is támogató. Az előre tekintő, lezárt pénzügyi év hiányában továbbra is még 2021-es P/E ráta még mindig 10 alatt van. Ez 40%-os diszkontot jelent a tágan vett európai részvénypiac (az EURO STOXX 600 index) értékeltségéhez képest, ami historikusan is jelentős különbségnek számít. Ha könyvszerinti értéket vesszük szemügyre, akkor továbbra is tipikusan könyvszerinti érték alatti értékeltséggel szembesülünk. Az index a könyvszerinti érték háromnegyede körül forog, miközben a jövedelmezőségi kilátások nem indokolják ezt a mély diszkontot.
Amikor klasszikus osztalékrészvényekre gondolunk, nem a bankpapírok szoktak először az eszünkbe jutni, pedig jelenleg ez is egy erőteljes szempont lehet. Az EURO STOXX Banks index az idei osztalék kilátásokkal kalkulálva 5%-os osztalékhozamon forog, ami igencsak jelentős, akár a kockázatmentes hozamokhoz egyébként más szektorok osztalékhozamához képest. Ráadásul a magas osztalék mellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy több nagy nyugat-európai bank is jelentős részvényvisszavásárlást tervez az idei évben. Ebben élen járó lehet például a BNP Paribas, az UniCredit, vagy a Banco Bilbao.
A cikk első alkalommal a Világgazdaságban jelent meg 2022.01.21-én.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: GettyImages
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.