Erste kommentár A kormány februártól befagyasztja néhány alap élelmiszer árát az októberi árszinten. Ezeknek közvetlen hatása nincs ugyan a tőzsdei cégekre, de közvetett igen, hiszen az újabb...
A kormány februártól befagyasztja néhány alap élelmiszer árát az októberi árszinten. Ezeknek közvetlen hatása nincs ugyan a tőzsdei cégekre, de közvetett igen, hiszen az újabb lépés tovább növeli a befektetői bizonytalanságot, a kockázati prémiumot, ami nagyobb mértékben csökkenti a vállalatok jövőbeli pénzáramának nettó jelenértékét, s így „ceteris paribus” leértékeli a részvényeket. Ugyanakkor ez a hatás csak kismértékű, de mégis csak lefelé mutat. Így a mai negatívabb piaci hangulatban a BUX relatíve nagyobbat esik, mint a régió többi indexek. Pl. Prága vagy Bécs kevesebb mint 0,2 százalékkal csökken, Varsó emelkedik, miközben Budapest 0,7 százalékkal van lejebb. Persze ebben benne van az is, hogy a tegnapi emelkedéssel az OTP gyakorlatilag bezárta a lemaradási rést az európai bankrészvényekhez képest, az intézkedés pedig felhívta a figyelmet az OTP-t is övező kockázatokra.
Összeségében kis csökkenést láthatunk ma reggel mind a DAX, mind a BUX indexben. Igaz, az utóbbiban kissé nagyobb a csökkenés az elmúlt napok felülteljesítése után.
Ázsiában ismét esnek az indexek. A Nikkei 225 és a Shanghai Composite 1%-kal értékelődik le, míg a Hang Seng index 0,2%-kal csökken, miután további nyomás nehezedik a kínai ingatlan szektorra.
Európa tegnap pluszban zárt, felülmúlva az amerikai társait. Az Euro Stoxx 50, a CAC 40 és a FTSE 100 is 0,8%-kal emelkedett, míg a DAX 0,4%-kal értékelődött fel.
Amerika szintén emelkedni tudott, bár a napvégére vesztett a lendületből. A Dow Jones így végül 0,1%-kal zárt magasabban, míg az S&P 500 0,3%-kal, a Nasdaq pedig 0,2%-kal emelkedett. A határidős indexek kisebb csökkenést mutatnak.
A MOL hivatalosan bejelentette, hogy:
- megveszi a Norm Benzinkút hálózatot, amely Lukoil logó alatt 79 töltőállomást üzemeltet Magyarországon. A vételárat nem közölte a cég.
- megvásárol 417 benzinkutat Lengyelországban 610 millió dollárért a Lotos csoporttól.
- elad a Lotos/PKN Orlen csoportnak 185 magyar és szlovák üzemanyag töltőállomást 259 millió dollárért. A töltőállomások közül 144 van Magyarországon és 41 található Szlovákiában.
Véleményünk: Szerintünk jó üzletet csinált a MOL a PKN Orlennel és a Lotosszal. Egyrészt a 417 töltőállomásért reálisnak tűnik a 1,46 millió dolláros kutankénti vételár. Másrészt ez a lengyel hálózat a MOL szerint 70 millió dollárral növeli az éves EBITDA-t. A Lotos üzemanyag állomásai jó helyen, főleg autópályák mellett találhatók, az átlagos értékesítési mennyiség meghaladja a MOL csoport átlagát. További növekedési lehetőség van a nem-üzemanyag értékesítés felfutásában, mivel ez alacsonyabb, mint a MOL jelenlegi hálózatának értékesítési volumene egységenként. A MOL által eladott benzinkutak árazása 1,4 millió dollár töltőállomásonként, ami alig marad el a megvásárolt kutak értékelésétől, miközben alapvetően magasabb forgalommal rendelkező egységekhez jut a magyar vállalat. Lengyelország pedig földrajzilag is illeszkedik a magyar vállalat stratégiájába. Ha sikerül előbb lezárni a Lukoil tranzakciót, akkor elképzelhető, hogy a MOL ezekből a most megvásárolt kutakból ad el a lengyel PKN Orlen/Lotos csoportnak. A Norm Benzinkút tranzakció lehetővé teszi, hogy a MOL fenntartsa 40% körüli magyarországi kiskereskedelmi piaci részesedését, így várhatóan nem lesz versenyjogi akadálya ezeknek a megállapodásoknak.
A BMW csoport 2,5 millió autót értékesített 2021-ben, ezzel új értékesítési rekordot állított be. Ez csoportszinten 8,4%-kal több autót eladását jelenti, mint egy évvel korábban. Főleg az év eleje volt erős az autógyártó számára.
A BMW-vel szemben a Volkswagen csoport 4,5%-os visszaesést volt kénytelen elkönyvelni 2020-hoz képest. Mindössze 8,88 millió gépkocsit értékesítettek, ami 2011 óta a legalacsonyabb érték. A visszaesés oka, hogy az ellátási gondok és a chiphiány különösen erősen érintették a cégcsoportot.
Az elektromos autók termelése ugyanakkor mindkét gyártónál gyakorlatilag duplázott, a Volkswagen esetében ez 453 ezer gépkocsit, a BMW esetében pedig 104 ezer darabos értékesítést jelentett.
A Bloomberg értesülései szerint a Banco Santander is érdeklődik a Citigroup 15 milliárd dollárra taksált mexikói eszközei iránt. A spanyol bankcsoporton kívül még legalább két érdeklődő lehet a mexikói operációra. A lépéssel a Banco Santander a nagyobb kamatmarzsú térségben terjeszkedhetne, és a lépés jól illik a globális terjeszkedési terveibe is.
4,00%-on hagyta az egyhetes betéti kamatot, azaz az irányadó kamatrátát a Magyar Nemzeti Bank. A forint már az MNB döntése előtt is ugrott, 355 fölött is járt az euróval szemben, most 354,5-en kereskedik. Ez kisebb gyengülés az idei szárnyalás után, melyben az is közrejátszhat, hogy túlvetté vált a deviza. A tegnapi napon előfordult, hogy 353 forintnál kevesebbet kellett fizetni egy euróért. A hazai fizetőeszköz mai teljesítménye picit gyengébb, mint a főleg stagnáló régiós devizáké, azonban 3 napos összevetésben még mindig a forint teljesítménye volt a leginkább elismerésre méltó.
Úgy tűnik, hogy a tegnap közzétett, 40 éve nem látott amerikai inflációs adat (7,0% év/év) volt az, ami elmozdította az EURUSD kurzust az eddigi „nyugalmi” állapotából. Ma reggel már 1,148 dollárt adnak egy euróért, ami legutóbb két hónapja fordult elő.
Ma reggel a WTI 82,3, a Brent 83,7 dollár volt hordónként a legközelebbi határidőre. A gyengülés mögött főleg az áll, hogy a hírek szerint süllyed az üzemanyag kereslet Ázsiában, mivel az omikon variáns megjelenése visszavetette a mobilizációt a kontinensen. Ezzel együtt rengeteg hír érkezett, ami további olajár emelkedést vetít előre. A tegnapi amerikai tartalék adat például meglepetést okozott. A nyersolaj készlet 4,55 millió hordóval 413,3 millió hordóra esett, míg a piac csak egymillió hordós csökkenésre számított. A mostani amerikai nyersolaj készletszint 2018 óta a legalacsonyabb érték. Az EIA becslése szerint az idei első negyedévben az OECD nyersolaj tartalékai tovább zsugorodnak. A piacon tartanak attól, hogy az OPEC termelési tartalékai elfogynak a második félévben, főleg ha a járvány lecsillapodásával további kereslet növekedés mutatkozik.
Az arany 1.825 dollárig tudott erősödni ma reggel. A befektetők pozitívan reagáltak a Fed jegybankárok szavaira, mely szerint az infláció elleni küzdelem a legfontosabb, és a Fed képes lesz megakadályozni a folyamat elszabadulását. James Bullard St. Louis-i kormányzó szerint akár négy kamatemelés is jöhet az idén, az elsőre már márciusban sor kerülhet. A Fed bézs könyve szerint a gazdasági növekedés visszafogott volt az év utolsó heteiben. A 10 éves dollár hozam stabilan 1,75% körül van. Több vélemény is napvilágot látott ma, hogy a reálkamatok a legfontosabb indikátorok az arany esetében, a következő években várható negatív reálkamat pedig segíti a nemesfém árnövekedését.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.