Erste kommentár A Bloomberg felmérést végzett 100 alapkezelő részvételével, akik a jövő év legnagyobb részvénypiaci kockázatának a túl gyorsan végrehajtott jegybanki szigorítást...
A Bloomberg felmérést végzett 100 alapkezelő részvételével, akik a jövő év legnagyobb részvénypiaci kockázatának a túl gyorsan végrehajtott jegybanki szigorítást találták. Ennek kockázatát a válaszadók majdnem 40 százaléka emelte ki. A második helyre pedig valamivel több, mint 30 százalékkal az elszabaduló inflációt tették. Ez azt mutatja, hogy a jegybankok mozgástere igencsak szűk. Egy keskeny ösvényen lavírozhatnak, s bármelyik oldalra lépnek is le róla, elnyel bennünket a mocsár. Vagyis nehéz év lesz a részvénypiacok számára, mindig lehet majd félni, hol a szigorítástól, hol pedig az elszabaduló inflációtól. A járványtól és a geopolitikai kockázatoktól különben 10-10 százaléknyian félnek, míg a kínai gazdaság lassulása jóval 10 százalék alatti kockázatot hordoz. Ezért is olyan fontos ez a hét, amikor a jegybankok – köztük a magyar is – döntéseket hoznak.
Az MNB-től, mint tegnap is írtuk, ma 40 bázispontos kamatemelést várnak, de a nagy kérdés az, hogy a kamatfolyosóhoz hozzányúlnak-e. A felső él további emelése a jegybank elszántságát jelezné, s ilyen értelemben forinterősítő hatása lenne, ahogy annak is, ha a mennyiségi lazítás gyorsabb kivezetéséről jönne esetleg információ.
A tegnapihoz hasonlóan ma reggel is emelkedéssel próbálkoznak az európai indexek. A DAX inkább semlegesnek tűnik technikailag, így akár valamiféle, talán kisebb emelkedés össze is jöhet. A BUX is felfelé kezdte a mai napot.
Ázsiában esnek a részvényindexek. Japánban a Nikkei 225 0,7%-kal kereskedik lejjebb, míg Kínában a Shanghai Composite 0,5%-kal, a Hang Seng pedig 1,5%-kal értékelődik le.
Európa tovább esett tegnap. Az Euro Stoxx 50 0,4%-kal, az angol FTSE 100 0,8%-kal, a francia CAC 40 0,7%-kal, a német DAX pedig 0,1%-kal csökkent.
Amerikában szintén a medvék uralták a parkettet. A Dow Jones és az S&P 500 egyaránt 0,9%-kal értékelődött le, míg a Nasdaq 1,4%-kal csökkent. A határidős indexek ma reggel kisebb emelkedést mutatnak.
Az Apple lehet az első vállalat, melynek piaci kapitalizációja eléri a 3.000 milliárd dollárt. A JPMorgan elemzője 210 dollárra emelte a célárat, szerinte a vállalat sikeresen átlendült az eddigi alulteljesítő időszakon, és az iPhone 13 iránti kereslet is javul. Miután a chiphiány okozta gondok is háttérbe szorulnak, az Apple egyre jobb eredményeket közölhet. Az elemző azt is elmondta, hogy a bevétel jövőre tovább emelkedhet, ha piacra dobják az 5G képes iPhone SE modellt.
A Volkswagen csoport 2 milliárd eurós beruházással saját akkumulátorgyárat hoz létre Németországban, a termelés 2025-ben kezdődhet. Stratégiai cél, hogy csökkentsék külső függőségüket az elektromos autók kulcsfontosságú alkatrészének tekintetében. Hasonló célkitűzések nemcsak a társaság, hanem uniós szinten is megfogalmazódtak már korábban.
Megbírságolták a kínai közösségi média óriást, a Weibo-t, ugyanis a kiberhatóság szerint egyes felhasználók megsértették a törvényt, illetve az érvényben lévő szabályozásokat. A bírság összege körülbelül 471 ezer dollárnyi jüan volt. A kínai kormányzat törekvései között szerepel az ország tech cégeinek szigorúbb szabályozása, ami bizonytalanságot okoz a piacon, a Weibo részvényei 9%-ot estek a mai kereskedésen.
Az előző tervek teljesülését követően új, 2025-ig szóló stratégiát tett közzé a Gloster. Az idén vártnál négyszer nagyobb árbevétellel és EBITDA-val számolnak 2025-re. Ez alapján a cég árbevétele 14 milliárd forintra, EBITDA-ja pedig a 2021-es várható 720 millió forintos érték közel négyszeresére, 3 milliárd forint közelébe ugorhat 2025-re. Ugyanezen időtávon 30-40% export árbevétellel számolnak, és a teljes árbevétel több, mint 75-80%-a megújuló jellegű lehet, míg az idei első félévben ennek aránya 64% volt.
A stratégiának három lába van: az organikus növekedés, egy új, elsősorban a német piacra dolgozó 150 fős vidéki IT szolgáltató központ létrehozása két éven belül, valamint a tervezett újabb belföldi és külföldi akvizíciók. Az újabb akvizíciókra összesen 4 milliárd forintot szán a társaság, ennek finanszírozását a Gloster zártkörű tőkeemelésekből és egy 2023-ban tervezett nyilvános forrásbevonásból kívánja fedezni, melynek mértéke akár 3 milliárd forint is lehet.
A társaság középtávú stratégiája meglehetősen ambiciózus mind az organikus növekedés, mind pedig az akvizíciók terén, a társaság középtávú várakozásai jelentősen meghaladják a korábbi elemzésünkben szereplő előrejelzésünket.
Kamatdöntő ülést tart ma az MNB. A piaci konszenzus szerint 40 bázisponttal 2,5%-ra emelhetik az alapkamatot, de az elemzői várakozások széles skálán, 2,3-3,3% között szóródnak. Ugyanakkor az effektív jegybanki eszköz továbbra is az 1 hetes betéti kamat, így az alapkamat emelése jelenleg kevésbé meghatározó a monetáris politika szempontjából. Az 1 hetes betét kamatának maximuma ugyanis a jegybanki alapkamat +2%. A kamatdöntést követően délután 3-kor sajtótájékoztatót is tart az MNB, ahol bejelenthetik a QE program befejezését. A jegybank frissíti az inflációs előrejelzést is, melyben várhatóan meredeken megemelik az inflációs várakozásokat.
Tegnap a forint és a lengyel zlotyi is gyengült, melyben szerepet játszhatott, hogy Emmanuel Macron bár fontos feladatnak nevezte a jogállamisági viták rendezését, de nyilatkozata alapján sem gyors megoldásra, sem az EU-s álláspont felpuhulására nem érdemes számítani.
Az EURHUF árfolyam 368-ig emelkedett ma reggelre a tegnapi 365,9-es nyitó árfolyamról.
Az EURUSD árfolyamot enyhe csökkenés jellemzi a jegybanki döntéseket megelőzően. Ma kezdődik a Fed kétnapos tanácskozása, csütörtökön pedig az EKB tart kamatdöntő ülést, így izgalmas napok várhatnak a devizapárra. Ma reggel a 20 napos mozgóátlag alatt, 1,128-on jegyzik az EURUSD-t.
A Brent 74,5, a WTI 71,4 dollárra gyengült ma reggel, miután egyre több hír lát napvilágot, hogy az omikron variáns gyorsan terjed a világban. A legfrissebb hírek szerin a Pfizer és a Moderna vakcinája is kevésbé hatékony a mostani mutánssal szemben, ami szintén fokozta az aggodalmakat. Az OPEC növelte kőolaj keresleti előrejelzését az első negyedévre, ami viszont kedvező előjel. A szakértők szerint a kőolajtermelők csak kismértékű olajkeresleti hatást várnak a koronavírus járvány legújabb hullámától. A szaúdi miniszter megerősítette, hogy a kartell figyeli az olajpiac minden rezdülését, és kész megvédeni az olajárat a nagyobb mértékű mozgástól. Az amerikai palaolaj termelés javuló tendenciát mutat: a Permian mező termelése már meghaladja a járvány előtti szinten. A becslések szerint a Permian napi 5 millió hordónál is több olajat termelhet januárban, míg a korábbi rekord napi 4,9 millió hordó volt.
Az arany 1.784 dolláron stagnált ma reggel. A Fed ma kezdi kamatdöntő ülését, ennek a kimenetelére vár a piac. A várakozás szerint a monetáris döntéshozók gyorsítják a kötvényvásárlási program kivonását, és 2022-ben kamatot is emelni fog a Fed. A piac szerint, ha az amerikai jegybank a jövő évben nem emel agresszívan többször is kamatot, akkor a negatív reálkamatok miatt ismét erősödhet az arany. Az idei év mindenesetre nem a nemesfémé volt, mivel a csökkenő monetáris és fiskális ösztönzések hatására összességében gyengült az árfolyam. A befektetők figyelik az omikron variáns terjedését és a híreket arról, hogy a meglévő vakcinák hatékonysága alacsony a most terjedő kórokozóval szemben.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.