Egyre több országban vezetnek be korlátozásokat Az IMF véleménye szerint az európai inflációs folyamatok átmenetiek, középtávon az alapvető inflációs folyamtok továbbra is gyengék, így...
Az IMF véleménye szerint az európai inflációs folyamatok átmenetiek, középtávon az alapvető inflációs folyamtok továbbra is gyengék, így megítélésük szerint helyes, hogy az EKB figyelmen kívül hagyja a jelenlegi magas inflációs periódust. Az EKB szerint egyúttal indokolt a laza monetáris politikai kondíciók fenntartása is.
Európában ismét egyre több országban vezetnek be járványügyi korlátozásokat. Csehországban az egészségügyi dolgozók, a rendvédelmi szervek és minden 60 év fölötti személy számára kötelezővé teszik a Covid elleni védőoltást. Franciaországban négy hétre bezárják az éjszakai szórakozóhelyeket, Norvégiában pedig ma jelentik be a szigorításokat.
Két meghatározó olasz szakszervezet is tüntetést hirdetett december 16-ára a jövő évi költségvetési tervezet miatt.
Az USA és Európa számtalan szankciót vethet ki Oroszország ellen, ha azt megtámadja Ukrajnát. A hírek szerint a szankciók az orosz bankokat érintenék, megnehezítenék többek között a rubel dollárra való átváltását. Joe Biden ma beszél az orosz elnökkel, így több is kiderülhet.
A külső kereslet felgyorsulásával, illetve az energia hiány megoldódásával a vártnál gyorsabban bővült a kínai export- és importforgalom novemberben. Az előbbi 326 millió dolláros volumenével éves szinten 22%, míg az utóbbi 254 millió dolláros volumenével éves szinten 32%-kal nőtt. Mindkettő meghaladta az elemzői várakozásokat. A kínai termékek iránti külső keresletet növelheti, ha az omikron variáns miatt lezárásokról döntenek az országok.
A kínai kormányülés kiemelt témája volt a gazdaság jövő évi támogatása. A cél elsősorban az ingatlan fejlesztők likviditási válságának kezelése és a relatíve lelassuló kötvénypiac újbóli felpörgetése. Ezzel egyidőben a kínai jegybank kijelentette, hogy jövő héten fél százalékponttal csökkenti a bankok tartalékképzési arányát, ami várhatóan 188 milliárd dollárnyi jüan likviditást fog biztosítani az ország gazdasága számára. Elemzői várakozások szerint a jegybank tovább is vághatja a tartalékképzési rátát, tekintve, hogy a jövő heti lépés elsősorban a bankok központi bank felé fennálló adósságának visszafizetését segítheti.
Tovább nőttek a japán lakosság kiadásai, a járványügyi szigorítások feloldása után az októberi adat 3,4%-os bővülést mutatott az előző hónaphoz képest, ami lassabb a szeptemberi ütemnél, éves szinten azonban 0,6%-os visszaesést mutat.
Az ausztrál jegybank nem változtatott 0,1%-os kamatrátáján, és egyelőre kivár a mennyiségi lazítás kivezetésével is.
Pluszban voltak ma reggel az amerikai és az európai határidős indexek is.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.