Erste kommentár Vigyázó szemeinket minden héten az MNB-re vetjük, amióta újra bevezette, hogy a heti betét kamat eltérhet az alapkamattól. A múlt héten ezt 2,9 százalékra emelték, ami igencsak közel van...
Vigyázó szemeinket minden héten az MNB-re vetjük, amióta újra bevezette, hogy a heti betét kamat eltérhet az alapkamattól. A múlt héten ezt 2,9 százalékra emelték, ami igencsak közel van az egynapos hitelkamathoz, ami 3,05 százalékon áll, mivel az alapkamat 2,1 százalékos értékétől a sáv 95 bázisponttal van arrébb. Ez pedig gátat szab a további emelésnek, hiszen az arbitrázs lehetőséget biztosítana. Éppen ezért a piac azon spekulál, hogy esetleg az „overnight sávot” akár a mai, nem kamatdöntő ülésen is megnövelheti a jegybank, hogy a későbbiekben ez ne okozzon gondot. Egy ilyen lépés természetesen előrevetítené a jegybank szándékait, ami valószínűleg forint erősödésben csapódna le. Ez az ülés után, délután kettő órakor derülhet ki.
A jegybank amúgy nem csak a kamaton keresztül szigorít, és nem csak a swapokon keresztül csökkenti a forint likviditást. Annak ellenére, hogy 40 milliárd forintban határozta meg a heti állampapír vásárlási limitjét erre a negyedévre, ezt messze nem használja ki. Október közepe óta egyre kevesebb állampapírt vesz, ez a múlt héten már csak 29 milliárd forint volt. Vagyis hétről-hétre halad előre a magyar „tapering”.
Mindeközben a világ megint fél, hogy hiába van beoltva, az omikron mégis csak megbetegíti az embereket, legalábbis a Moderna vezérigazgatójának a Financial Times-ban megjelent interjújából ezt lehet leszűrni. Így megint a félelem az úr a piacokon, s ez esést generál a részvényárfolyamokban. Ez persze negatívan hatna a forintra is, de a jelenlegi spekulációk a forint körül annak erősödését hozzák, na meg az is, hogy a relatív hozamszintünk egyre emelkedik, annak köszönhetően is, hogy a német és az amerikai hozamok csordogálnak lefelé, miközben a kamatemelési várakozások tolódnak.
Ázsiában esnek a részvényindexek, miután az omikron növeli a bizonytalanságot globálisan. Japánban a Nikkei 225 1,6%-kal kereskedik lejjebb, míg Kínában a Shanghai Composite index 0,2%-kal, a Hang Seng pedig 2,3%-kal esik.
Az európai indexek emelkedtek a tegnapi nap folyamán. Az Euro Stoxx 50 és a francia CAC 40 is 0,5%-kal zárt feljebb, míg az angol FTSE 100 0,9%-kal tudott emelkedni. A német DAX 0,2%-kal zárt magasabban.
Amerika is jól teljesített tegnap, hiszen a Dow Jones 0,7%-kal zárt feljebb, míg az S&P 500 1,3%-kal, a Nasdaq Composite pedig 1,9%-kal tudott felértékelődni. A határidős indexek esést mutatnak.
A MOL bejelentette, hogy 575 millió eurós hitelkeret szerződést kötött általános vállalati finanszírozásra, ami egy korábbi, 615 millió eurós keretet vált fel. A cég 5 éves szerződése 60 bázispont felárat tartalmaz az irányadó kamatokhoz képest, dollárban és euróban is lehívható. A cég egy másik, 555 millió eurós hitelkerete is változik, a lejáratok rövidülnek valamennyire. Véleményünk szerint a MOL megfelelő szerződést kötött, a cég valószínűleg az emelkedő kamatkörnyezetben igyekszik hosszabb időre rögzíteni a fizetendő kamatokat. A MOL eladósodottsága alacsony, a vállalat alapvetően a szabad cash flow-ból finanszírozza magát.
A 4iG ma reggel jelentette be, hogy 625 millió euróért, azaz 232 milliárd forintért megveszi a DIGI magyarországi üzletágát. Ez 11,6x EV/EBITDA szorzót jelent, ami igen csak magas, hiszen a DIGI a román tőzsdén 10,4-szeres értékeltségen forog, és a szektor átlagos árazása is inkább a 4 körüli értékhez van közel. A tranzakciót a Rheinmetall és Jászai Gellért fő tulajdonos 120 milliárd forintos tőkeemelése és egy 350 milliárd forintos kötvénykibocsátás fogja finanszírozni. Persze az utóbbihoz még a Scoop Ratings minősítésére is szükség van. A tranzakció lezáráshoz még versenyhatósági jóváhagyás is kell, így az üzlet a jövő év elején realizálódat. Ha minden tranzakció keresztülmegy, akkor a jövő évben felálló új vállalatcsoport komoly vetélytársa lehet a Magyar Telekomnak. Persze ehhez még sok mindennek kell történnie, de a 4iG jó úton halad e felé!
A Twitter vezetője, Jack Dorsey, bejelentette, hogy azonnali hatállyal lemond tisztségéről, arra hivatkozva, hogy a vállalat készen áll, hogy az alapítókat túlnőve nélküle növekedjen. Ez azt jelenti, hogy több ideje lesz a Square vezetésére, és a kriptodevizák iránti szenvedélyének elmélyítésére. Dorsey-t a befektetők által erős vezetőnek tartott Parag Agrawal váltja. A hírre a cég papírja közel 3%-t esett.
A Meta Platforms, korábbi nevén Facebook, két nappal a határidő előtt úgy döntött, hogy továbbra is a régi ticker alatt forog. Az új tickert (MVRS) a vállalat csak 2022 első negyedévétől használná. A halasztást nem indokolták.
A BMW bemutatta a legújabb elektromos koncepcióautóját. A BMW szerint az új forma a közelgő luxuskategóriás modellek frontális dizájnját vetíti előre, de ízelítőt ad az új XM SUV-ból is, amely az 1970-es BMW M1 óta az első önálló M divíziós modell lesz. A BMW XM sorozatgyártású modellje lesz az első elektromos M autó, az autógyártó szerint ráadásul a valaha volt legerősebb. A járművet egy hibrid hajtáslánc hajtja, amely egy V8-as motort és egy nagy teljesítményű villanymotort párosít, hogy 550kW és 1000 Nm rendszerteljesítményt hozzon létre.
A francia versenyhatóság engedélyezte, hogy a Volkswagen csoport 2,9 milliárd euróért felvásárolja a Europcar Mobility Group autókölcsönző vállalatot. A VW 0,5 eurót fizethet részvényenként, ha a francia cég elfogadja a felvásárlási ajánlatot.
A HSBC az eddigi alulsúlyozás helyett tartásra javasolja a Wizzair részvényeit, mellyel egyértelműen pozitívabbnak értékeli a légitársaság kilátásait. A célárat 36,34 fontban állapították meg, ami 7,6%-kal alacsonyabb a korábbi célárfolyamnál, s majdnem 10 százalékkal elmarad a jelenlegi piaci ártól is. A piaci konszenzus szerinti célár pedig 51,72 font.
Az Easyjet brit fapados légitársaság közzétette teljes éves jelentését, amiben a koronavírus miatt csökkenő keresletről számoltak be, viszont a téli időszakra, illetve jövő nyárra már a vírust megelőző kapacitással számolnak. A cég 4,4 milliárd fontnyi likviditása segíthet átvészelni a következő időszakot, de növekedésre is tudja majd fordítani. A cég 118 új repülőt rendelt, hogy biztosítsa vezető pozícióját. Idén 25 új géppel bővült az Easyjet flottája. Az első negyedévben a kapacitás a 2019-es évi érték 65%-a lehet, míg a második negyedévben már elérhetik a 2019-es szint 70%-át. A bevétel 1,5 milliárd font volt, ami 52%-os csökkenés 2020-hoz képest. A költségeket 33%-kal csökkentették. Az 1,14 milliárd fontos veszteség kevesebb, mint amire a piaci szereplők számítottak. A vállalat papírja 1,7%-ot esett.
Épp csak elkezdődött a nap, a forint máris nagy utat járt be. A kora reggeli órákban dinamikus gyengülésbe kezdett, és az EUR/HUF árfolyam 367,3 környékéről egészen 368,7 környékéig emelkedett, ahonnan mostanra 368-ig ereszkedett vissza. A gyengülés oka a Moderna vezérigazgatójának nyilatkozata után kialakuló újabb aggodalom hullám az omikron kapcsán.
A dollár tegnap csak kis mértékben erősödött az euróval szemben. Így talán nem meglepő, hogy a járvány kapcsán újra feléledő félelmek miatt (a védőoltások nem hatékonyak az omikron ellen), a dollár már csak kicsit gyengült az euróval szemben, nagyjából oda, ahova pénteken is ment. Picivel 1,1316-ra ment az EURUSD kereszt.
A WTI 68,3, a Brent típusú kőolaj pedig 71,5 dollár volt ma reggel, vagyis a tegnapi felfelé mutató korrekciót követően mindkét kőolaj típus masszívan esett ma reggel. A Moderna vezetője szerint a vakcinájuk hatékonysága jelentősen romlik az omikron variánssal szemben, ami némi ijedelmet okozott a piacokon, mivel sokan ismét globális lezárásoktól tartanak. A nyersolaj novemberben 13%-ot veszített értékéből, ami tavaly március óta a legnagyobb havi esésnek számít. Az OPEC csütörtökre halasztotta virtuális tanácskozását. A piac megosztott, hogy a kartell vajon növeli-e termelését további napi 400 ezer hordóval. Bécsben eközben tárgyalások zajlottak Irán és az EU képviselői között. A hírek szerint történtek előrelépések, ami előrevetíti a megegyezést a perzsa állam és a Nyugat között. Irán egyébként a szankciók ellenére tervezi, hogy napi kőolaj termelési kapacitását 4-ről 5 millió hordóra emeli, mint ami korábban, a szankciók előtt is jellemző volt.
Az arany 1.793 dollár volt ma reggel. A piac próbálja megbecsülni, hogy az omikron hatása mekkora lehet a világgazdaságra: a vírus gyorsan terjed, a meglévő vakcinák hatékonysága alacsonyabb, mint a korábbi variánsokkal szemben. Ugyanakkor a hírek szerint az omikron koronavírus nem okoz olyan súlyos megbetegedést, mint a delta vagy a brit mutáns, emiatt elképzelhető, hogy gazdaságilag jóval kisebb hatása lesz. Ha a világ nem zár le ismét, akkor jobb esély van a beszállítási láncok javulására is, ami az inflációra is kedvező hatással bír. Ez pedig kockázat az arany számára, mivel a nemesfém jellemzően jobban szerepelt a múltban olyankor, amikor gyors volt a pénzromlás üteme.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.