Erste kommentár Apple a vártnak megfelelő, de az Amazon jóval a várt alatti eredményt produkálta az elmúlt negyedévben. Ráadásul a kilátások sem rózsásak. Az Apple küzd a beszállító...
Apple a vártnak megfelelő, de az Amazon jóval a várt alatti eredményt produkálta az elmúlt negyedévben. Ráadásul a kilátások sem rózsásak. Az Apple küzd a beszállító láncban bekövetkezett romlással, a növekvő szállítási időkkel, amely az elkövetkező negyedévben akár 6 milliárd dollárt is kinyeshet az értékesítéséből (-7 százalék). Az Amazon pedig a megnövekedett munkaerőköltséggel nem tud mit kezdeni. Az elmúlt negyedévben 30 százalékkal több embert foglakoztatott, de az ünnepi időszakban még többre lenne szükség. Ez pedig csak magasabb bérek mellett következhet be, és még így is valószínűleg el fog maradni az árbevétele az eddigi várakozásoktól. Így a mai napra ezek az eredmények megadták az alaphangot.
Közben várjuk az Abbvie eredményét, amely koradélután jelenhet meg. Az izgalom nyilván a Richter miatt van. A Vraylar értékesítés az elemzői várakozások szerint 470,9 millió dollárra rúg az elmúlt három hónapban, amely jelentős emelkedést jelentene a tavalyi 358 millió és a második negyedéves 432 millió dollárt követően. Ha ez teljesülne, akkor csak ez a tétel mintegy 26 milliárd forintot jelenthetne a Richter harmadik negyedéves eredményében.
A DAX gyengén kezdte a napot, és a napon belüli MACD indikátorok a veszélyes tartományba csúsztak. A BUX a tegnapi esését követően a pozitív tartományban nyitott, de nem tud ellenállni a nemzetközi hangulatnak. Amúgy az index technikailag korrekcióban van.
Amerikában jó hangulat volt tegnap a tőzsdén a technológiai szektor felülteljesítésével. A Dow 0,7%-ot, az S&P 1%-ot, a Nasdaq 1,4%-ot emelkedett.
Európában vegyes volt a kép. A DAX és a FTSE100 0,1%-nál kisebb mértékben csökkent, míg a CAC40 0,8%-ot emelkedett. Szektorok közül az energetikai szektor volt a leggyengébb szereplő, míg a defenzív szektorok felülteljesítettek.
A HangSeng 0,8%-ot esett, míg a CSI300 0,8%-ot, a Nikkei pedig 0,3%-ot emelkedett a ma reggeli kereskedésben.
Az Apple tegnap piaczárás utáni negyedik negyedéves jelentésében a vártnak megfelelő 1,24 centes eredményt publikált, de a bevételei (83,4 milliárd) elmaradtak a várttól (84,7 milliárd dollár), ami 29 százalékos növekedésnek felel meg év per év összehasonlításban. A 20,6 milliárd forintos profit pedig 62 százalékos növekedésnek felel meg, ezzel az éves eredménye 100 milliárd dollár közelében alakult. Az alacsonyabb bevétel alapvetően a vártnál (USD 41,6 milliárd) kisebb (USD 38,9 milliárd) iPhone értékesítéseknek volt köszönhető. A beszállítói láncban mutatkozó nehézségek erőteljesebben jelentkeztek, mint amire a cég számított, az elkövetkező negyedévre is ki fognak hatni, amely a 2022-es év első pénzügyi negyedéve. Az ellátási nehézségek a vezérigazgató szerint akár 6 milliárd dollárt is kihúzhatnak a cég zsebéből az elkövetkező negyedévben. Erre a részvény árfolyama a reguláris kereskedést követően 3,5 százalékot esett.
Az Amazon a reguláris kereskedés után közzé tett eredménye elmaradt a várakozásoktól. Az egy részvényre jutóeredmény 6,12 dollár lett a várt 8,96-tal szemben, a bevételek (USD 110,8 milliárd) alacsonyabbak lettek, mint a várt 111,8 milliárd, ami összességében 15 százalékot emelkedett. A cég jelentős munkaerőproblémával küzd. Az elmúlt három hónapban 1,46 millió főt foglalkoztatott, teljes és rész munkaidőben, amely 30 százalékkal több, mint tavaly volt. A cég jelentősen emeli a béreket, hogy az ünnepi szezonra megfelelően el tudja látni az ügyfeleit, és ez lecsapódik a jövedelmezőségben. Minden erőfeszítés ellenére a cég 130-140 milliárd dolláros árbevételt vár az elkövetkező három hónapra, miközben a piaci konszenzus eddig 141,6 milliárd dollár volt. Az alacsonyabb várható bevételt kombinálva a további bérnyomással a kilátások romlását jelenti. Így talán nem is meglepő, hogy a zárás utáni kereskedésben az árfolyam 4 százalékot esett.
Nevet vált a Facebook csoport a jövőben: Meta-nak fogják hívni, és december 1-től új ticker kódot is kap a részvény. Szimpla átnevezésnél lényegesen többről van szó, az új név új fejlesztési irányt is jelent, mely alapján egyre inkább a virtuális valóságra akar fókuszálni a cégcsoport. Ezzel párhuzamosan a cégcsoporttól kiszivárgott, egy fejlesztés alatt álló okosóráról készült kép. Ennek különlegessége, hogy beépített kamera is található benne, szemben a konkurens termékekkel. A várakozások szerint akár videóhívásokat is lehet majd bonyolítani az órával. A termék elsősorban az Apple, Samsung, Fitbit termékeinek jelenthet versenytársat.
A Starbucks-nál a legalább egy éve nyitva tartó üzletek esetében 17% volt a bevétel növekedése a negyedik negyedévben, ezzel azonban elmaradt a 19%-os elemzői várakozástól. Az USA-ban az átlagár csak 3%-kal növekedett, ami arra utal, hogy a megugró bérköltségeket nem képes a társaság áthárítani a vásárlókra. A gyenge negyedik negyedéves számokat a társaság azzal kompenzálta, hogy 20 milliárd dolláros osztalék és részvényvásárlási programot jelentett be a következő 3 évre. Zárás után 4,2%-ot csökkent a részvény árfolyama.
A Banco Bilbao negyedéves eredménye még a legoptimistább elemzői várakozást is jelentősen felülmúlta. Adózott eredménye 1,4 milliárd euró lett, szemben az 1,03 milliárd eurós várakozással. Az összes főbb soron a várakozásoknál jobban teljesített. A nettó kamatjövedelem 150 millióval, a nettó díj és jutalékbevétel 90 millióval múlta felül a várakozást, míg céltartalékképzésre csaknem 400 millió euróval kellett kevesebbet fordítania a társaságnak, mint amire a piac számított. A társaság 3,5 milliárd eurós saját részvény vásárlási programot hirdetett a következő 12 hónapra, ami a jelenlegi piaci kapitalizációnak több, mint 9%-ával egyezik meg. Az első 1,5 milliárd eurós csomagot november 18-a után indíthatja, és a terv szerint 3-4 hónapig fog tartani.
A BNP Paribas 2,5 milliárd eurós adózott eredményt ért el a harmadik negyedévben, felülmúlva a 2,25 milliárd eurós konszenzust, és elérve az elemzői várakozások felső élét. Bevételsoron 11,4 milliárd eurót ért el a bank, 260 millióval felülmúlva a piaci konszenzust. A céltartalékképzés itt is a vártnál kisebb lett: 706 millió euró, szemben a várt 973 millióval. A BNP Paribas jövő héten 900 millió eurós részvényvisszavásárlási programba kezd, melynek február 8-ig le kell zárulnia.
A Daimler csoport 40,08 milliárd eurós árbevételt ért el a harmadik negyedévben, felülmúlva a 38,55 milliárd eurós várakozást. A 3,6 milliárd eurós EBIT eredmény nem csak a 3,3 milliárd eurós konszenzust, de még a legoptimistább elemzői várakozást is felülmúlta. A termelési kihívások miatt a tavalyinál némileg kevesebb autó legyártásával számolnak, de az EBIT eredmény még így is jelentősen felül fogja múlni a tavalyi értéket. A harmadik negyedéves 30%-os termelés visszaesést követően a negyedik negyedévben stabilizálódhat a termelés, ami megerősíti a többi autógyártótól érkező hírt, miszerint a chiphiány nehezén már túlvannak, és javulhat a helyzet a következő hónapokban.
Az elmúlt két nap során több mint 1 százalékot erősödött a forint az euró ellenében. Mindezt úgy, hogy közben a régiós devizák nem mozogtak vele együtt, azaz teljesen független, csak a forintra jellemző mozgást láthattunk. Így a forint túladottsága is csökkent egy picit és az MACD alapján megérkezett a vételi jelzés is.
Az EKB tegnapi döntését követően, amelyben megerősítették a nézőpontjukat, hogy átmenetinek tartják az infláció emelkedését; de rövidtávon további emelkedést várnak. Ez pedig megemelte a német 10 éves hozamot is 5 bázisponttal, amivel visszaugrott mínusz 10 bázispont közelébe.
A WTI 83, a Brent 84,4 dollár volt ma reggel a decemberi határidőre. Az olaj kismértékben emelkedett az elmúlt 24 órában, mivel az OPEC szerint a III. negyedév során napi 1,1 millió hordóval csökkentek a globális olajkészletek. A piac figyeli a hétvégén kezdődő COP26 találkozót és az Iránnal kezdődő tárgyalásokat is. Az olaj piaca továbbra is feszült, bár az elmúlt napokban lehetett némi enyhülést tapasztalni, mivel a gazdaságok kezdik feltölteni téli tartalékokat. Az idei hurrikánszezon októberben a száraz időjárás miatt leállt, ami kedvezően érintette az iparágat. Októberig minden idők harmadik legaktívabb szezonját jegyezhettük fel, az augusztusi Ida hurrikán hatását hónapokig érezte az olajpiac.
Az arany 1.795 dollár volt ma reggel, ami némi esést jelent tegnaphoz képest. A piac figyeli az inflációs mutatókat, illetve a FED és az EKB kommentárjait. Christine Lagarde EKB elnök szerint az infláció hosszabb ideje magas, mint amit korábban vártak, de a jelenség továbbra is átmeneti jellegű. A FED november 2-3-án tartja következő kamatdöntő ülését. A befektetők konkrét bejelentésekre várnak a kötvényvásárlási program végéről. Ez meghatározó lehet az arany árára, több vélemény szerint, ha a FED elzárja a pénzcsapot, az arany tartósan lejtmenetbe kerülhet.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.