Erste kommentár Jelentős emelkedés után felrobbantak a földgáz árak. A tegnapelőtti 89 eurós szintről tegnap 116 euróra emelkedett 1 MWh földgáz ára, így nem meglepő, hogy több európai ország is...
Jelentős emelkedés után felrobbantak a földgáz árak. A tegnapelőtti 89 eurós szintről tegnap 116 euróra emelkedett 1 MWh földgáz ára, így nem meglepő, hogy több európai ország is beavatkozást szorgalmaz az egyre elviselhetetlenebbé váló folyamatokba. A jelenlegi ár azt jelenti, hogy 1 köbméter földgáz ára 1,16 eurón, azaz közel 400 forinton áll, s akkor még a szállítási és tárolási költségekről (na meg az áfáról) nem is beszéltünk. Ha azt is figyelembe vesszük, hogy tavaly nyáron az árak 3-6 euró között mozogtak egy darabig, az elmúlt 10 éves átlagár pedig 20 euró per MWh, akkor érezzük, hogy ez micsoda teher lehet a termelő vállalatoknak, ha ez a magas ár hosszabb távon fennmarad. Mindeközben a német zsinóráram 304 euró per MWh órára (109 forint per kWh) emelkedett, miközben itthon még moderáltabb, 190 euró körüli árakat láthatunk. Ennek ellenére az EKB elnöke továbbra is csak átmenti inflációs nyomást lát, miközben a tovagyűrűző hatás borítékolható. A piac pedig másképp látja. A hosszú hozamok újra emelkedésnek indultak. A német 10 éves mínusz 16 bázispontra emelkedett az augusztusi mínusz 50 bázispontról, s egyre inkább megközelíti a májusi lokális csúcsot, ami mínusz 10 bázispontnál volt. Az amerikai hozamok is emelkednek. A 10 éves hozam jelenleg 1,55 százaléknál áll a tegnapi 8 bázispontos emelkedés után.
Így talán nem csoda, hogy a tegnapi korrekciós emelkedést követően újra az inflációtól való félelem vette át az uralmat a tőzsdéken. A DAX a negatív tartományban nyitott, majd hamarosan letörte az erős támasznak számító 15.000 pontot. Ez negatív ómen a folytatás tekintetében. Itthon a BUX moderáltabb csökkenéssel kezdte a napot.
Ugyan tegnap sikerült a tőzsdéknek emelkedniük, ma ismét esést mutatnak a határidős indexek.
A Hang Seng index 0,5%-kal, a Nikkei 225 pedig 1,3%-kal értékelődött le. A shanghai tőzsde még mindig zárva tart ünnep miatt.
Amerika nagyon jól teljesített tegnap, hiszen a Dow 0,9%-ot, az S&P index 500 1%-ot, a Nasdaq Composite pedig 1,3%-ot emelkedett.
Az európai börzék igen jól teljesítettek a tegnapi nap folyamán, hiszen a német DAX több, mint 1%-ot tudott emelkedni, míg a francia CAC 40 1,5%-kal zárt magasabban. Az angol FTSE 100 0,9%-ot emelkedett, a Euro Stoxx 50 pedig 1,7%-kal értékelődött fel. A mai napot viszont már nagy eséssel kezdték a fontosabb európai indexek.
Hiába szúrt a 200 napos mozgóátlag alá, az EURHUF árfolyama ismét északnak vette az irányt. A forint mellett a lengyel zlotyi is gyengült. Az EURHUF árfolyam 358,4-re emelkedett.
A RON árfolyama napon belül jelentősen erősödött arra, hogy a román jegybank a vártnál hamarabb kezdte meg a kamatemelési ciklust. 1,25%-ról 1,5%-ra emelték az alapkamatot, ami a várakozásunk szerint 2022 közepére elérheti a 2,5%-os szintet. A román kormány tegnap a várakozásoknak megfelelően megbukott a bizalmatlansági szavazáson. Egyelőre jelentős a bizonytalanság a továbbiakat illetően, kisebbségi kormány vagy előrehozott választás is jöhet.
Az EURUSD árfolyama 1,158 alá esett. A dollárt támogatta az amerikai hozamok emelkedése, ahogy a piaci szereplők egyre inkább tartós inflációra számítanak.
A WTI 79,4, a Brent 82,3 dollárig emelkedett ma reggel annak ellenére, hogy az API jelentése szerint 1 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj tartaléka, ami már a második heti bővülést jelenti. A benzinkészlet is 3,7 millió hordóval nőtt, míg a desztillátium tartalékok 345 ezer hordóval emelkedtek. A szokásos EIA adat magyar idő szerint ma délután lát napvilágot. Ázsiában a hírek szerint egyre masszívabb az olaj- és gázkereslet. A fűtésre és vegyipari alapanyagként is használt propán árfolyama 2016 óta a legmagasabb szinten van az élénk távol-keleti kereslet miatt. A finomítói aktivitás is begyorsult, mivel a generátorokhoz használt dízel iránt erős a kereslet, ami kedvezően hatott a finomítói marzsokra. A szaúdi Aramco csökkentette a kőolaj eladási prémiumot az ázsiai vevői felé, de ez a hír sem enyhítette a spekulációt az olajtermékek esetében.
Az arany 1.752 dollárig gyengült, miután ismét erősödtek a félelmek, hogy az infláció tartósan magas lehet, és a Fed elkezdi a szigorító politikáját. Az USA tegnap megjelent szolgáltatói aktivitási adata erős volt, ennek hatására a 10 éves állampapír hozam 1,53%-ra ugrott. A befektetők figyelik a nyersanyagárak szárnyalását és a kínai ingatlan szektor híreit is. A fő félelem, hogy a Fed-nek rövidtávon további szigorításokat kell tennie, és emiatt az arany iránti kereslet csökken. A nemesfém számára egy stagflációs környezet (stagnáló gazdaság enyhe inflációval) lenne a legjobb. A vágtázó infláció viszont magas kamatkörnyezetet, sőt akár pozitív reálkamatokat hozna magával, ami kedvezőtlen fejlemény az arany áralakulására nézve.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.