Megszűnt a részvénypiac egyik hajtóereje A vártnak megfelelően Christine Lagarde az infláció átmeneti jellegét helyezte tegnapi beszéde középpontjába és hangsúlyozta, hogy hiba lenne túlreagálni az...
A vártnak megfelelően Christine Lagarde az infláció átmeneti jellegét helyezte tegnapi beszéde középpontjába és hangsúlyozta, hogy hiba lenne túlreagálni az inflációs folyamatokat. Ezen keresztül pedig arra utalt, hogy az EKB támogató, laza monetáris politikája tartós maradhat. Üzenetét azonban figyelmen kívül hagyták a piacok, és a hozamok tovább emelkedtek. Lagarde szerint a jelenleg 3%-os, vagyis a célnál 1 százalékponttal magasabb inflációnak a felét az energiaárak hatása teszi ki, és a német áfa emelés is infláció növelő hatással bír, így szerinte nem lehet széleskörű inflációs nyomásról beszélni. A gazdaságban lassuló ütemű kilábalást érzékelnek, ennek egyik oka az ellátási láncok akadozása, a másik pedig a fogyasztói költési hajlandóság visszaesése.
Peter Kazimir, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint a PEPP program kivezetését követően nem feltétlenül szükséges a normál eszközvásárlási program havi 20 milliárd eurós összegét növelni. Ezzel ellentmondott kollégája, Madis Muller múlt heti nyilatkozatának, aki szerint a PEPP program kivezetésével egyidejűleg növelni kéne a normál eszközvásárlási programot.
Az európai részvénypiacoknak az idei évben jelentős hátszelet adott, hogy az eredményvárakozások év eleje óta folyamatosan emelkedtek, így a STOXX Europe 600 index előretekintő P/E értékeltsége az év eleje óta folyamatosan csökkent az emelkedő indexérték ellenére is. A Citigroup európai (az Egyesült Királyság nélkül) eredményvárakozásokat mérő indexe, az úgynevezett Earnings Revision Index alapján a múlt héten megtört a kedvező tendencia és összességében már csak minimális eredményvárakozás emelés volt megfigyelhető. A trendek alapján könnyen elképzelhető, hogy a következő hetekben már a várakozások romlásának lehetünk szemtanúi.
Chuck Schumer arra kérte tegnap a republikánus szenátorokat, hogy a „filibuster” használata nélkül hagyják 50 demokrata szavazattal elfogadni a hitelplafon felfüggesztését, a republikánus vezetőség azonban elutasította a javaslatot. Így az extrém megoldásokon kívül két lehetősége maradt a demokratáknak. Egyrészt a „budget reconciliation” alkalmazásával megemelhetik a hitelplafont, amihez 50 szavazat is elég, ez a folyamat azonban meglehetősen hosszas, szakértők szerint 1-2 hétbe is beletelhet. A másik opció, ami rendkívül kockázatos, és meglehetősen magas piaci volatilitást vonhat magával, az az lenne, ha Schumer a tegnapi javaslatát az államcsőd bekövetkezte előtt 1-2 nappal ismét szavazásra bocsátaná, amit a republikánusok értelemszerűen nem tudnának másodszor is visszautasítani. Ez az opció azonban rendkívül felelőtlen, és a magas bizonytalanság közepette akár nagy károkhoz is vezethet az amerikai részvénypiacon. Sőt mi több, a republikánusok 2011-hez hasonlóan feltehetően most is meglehetősen szigorú feltételekhez kötnék segítségüket, ami akár Biden 3.500 milliárd dolláros csomagjának elsüllyesztését is jelentheti. Janet Yellen tegnapi levelében október 18-ára tette az USA fizetőképességének végét, ezen dátumot követően az állam várhatóan már nem fog tudni megfelelni kötelezettségeinek.
Jerome Powell tegnapi kongresszusi meghallgatása során nem szolgált érdemi új információval a gazdasági kilátásokat vagy a monetáris politikát illetően.
Fumio Kishida volt külügyminiszter nyerte a választások második fordulóját Japánban, így ő lehet a miniszterelnök. A parlament hétfőn szavaz majd, de a győzelem biztosra vehető, hiszen Kishida pártja irányítja a képviselőházat. Az új miniszterelnöknek olyan feladatokkal kell megbirkóznia, mint a világjárvány sújtotta gazdaság kezelése és a Washingtonnal való erős szövetség biztosítása a növekvő regionális biztonsági kockázatok közepette. Az első fordulóban Fumio Kishida végzett az első helyen 256 szavazattal, csak egy szavazattal Taro Konó, az oltásügyi miniszter előtt, de nem sikerült többséget szereznie.
Pozitív hangulat uralkodott az európai és az amerikai határidős piacokon is ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.