Erste kommentár A héten a magyar és az amerikai jegybank is ülésezik. Mind a kettő izgalmas számunkra. Az előbbi esetében jön az inflációs jelentés, és egyre többen gondolják azt, hogy marad a kamatemelési...
A héten a magyar és az amerikai jegybank is ülésezik. Mind a kettő izgalmas számunkra. Az előbbi esetében jön az inflációs jelentés, és egyre többen gondolják azt, hogy marad a kamatemelési ciklus, csak esetleg alacsonyabb lépésközzel. Az utóbbi esetében pedig a mennyiségi lazítás visszavételével kapcsolatban lehetünk majd okosabbak. Ugyanakkor az EKB-tól olyan hírek szivárogtak ki, hogy egy eddig nem publikált modell szerint a korábban gondoltnál egy évvel hamarabb kell megkezdeni a kamatemelési ciklust. S akkor még nem is beszéltünk az Evergrande Group agóniájáról, ami bezúzhatja Kína pénzügyi rendszerét, s ami nyilván a világgazdaságra is kihatással lenne. Hogy miért nincs egyelőre nagyobb hatása? Azért, mert a befektetők (és mi is) azt gondolják, hogy a kínai kormány a megfelelő időpontban be fog avatkozni, és megmenti a céget a nagyobb bajok elkerülése végett. Nagy valószínűséggel nem akar egy kínai Lehman Brothers sztorit hagyni kibontakozni.
Az általános negatív hangulatban az EURHUF árfolyama az 50 és 100 napos mozgóátlagokig emelkedett, jóval nagyobb mértékben, mint pl. a cseh korona vagy a lengyel zlotyi. Talán ezek a szintek egyelőre megálljt parancsolnak az áremelkedésnek, a forint gyengülésének.
A DAX a negatív nemzetközi hangulatban méretesebb eséssel kezdte a napot. Az elmúlt hetekben sajnos egy fej-váll alakzat-szerűség alakult ki, s az árfolyam éppen most szakítja át a nyakvonalat, ami azt jelentheti, hogy további esésekre is számíthatunk a közeljövőben. A BUX sem tud ellenállni az általános negatív hangulatnak.
A pénteki kereskedés során ismét a kockázatkerülés dominálta az amerikai részvénypiacokat. Az S&P 500 index egészen a kereskedés végéig az 50 napos mozgóátlag körül ingadozott és 0,9%-os veszteséggel zárta a kereskedést.
A hét legfontosabb eseménye vélhetően ismét a Federal Reserve szerdai monetáris ülése lesz, ahol elősorban az eszközvásárlási programok csökkentéséről fognak vitázni a jegybankárok. Az augusztusi rendkívül gyenge foglalkoztatási jelentés fényében a Fed várhatóan a novemberi ülésig várni fog a részletes ütemterv bejelentésével, hiszen ahogy láttuk, Powell eddig sem sietett a lazítás csökkentésével.
Pénteken az amerikai gyógyszerfelügylet úgy döntött, hogy nem kell harmadik oltást beadni, mivel az adatok nem indokolják, hogy szükség lenne rá. Még mindig javasolják ugyanakkor a 65 év feletti lakosoknak, illetve azoknak, akik valamilyen súlyosabb betegségben szenvednek. Ez további zűrzavart okoz, hiszen az amerikai elnök azt nyilatkozta, hogy szeptember 20-tól mindenki számára elérhetők lesznek a támogató oltások.
Soha nem volt még ilyen jó évük a bóvlikötvény kibocsátóknak, a befektetők egyre nagyobb kockázatot vállalnak a nagyobb hozamokért. A Crocs és a SeaWorld Entertainment 786 milliárd dollár értében bocsátott ki bóvlikötvényeket. Tavaly a befektetők még attól féltek, hogy rengeteg cég fog csődöt jelenti, s az árak lezuhantak. Most viszont az alacsony kamatoknak és a pénzzel teli gazdaságnak köszönhetően a rosszabb hitelminősítéssel rendelkező vállalatok is elkezdtek kötvényeket kibocsátani, amit a befektetők vesznek.
A kontinentális kínai piac (Hongkong és Makau nélkül), Japán és Dél-Korea is zárva tart ma ünnepnap miatt. A technológiai index, a Hang Seng 3,2%-kal értékelődött le, miután tovább folytatódik az Evergrande sztori, és a részvény ma is 14%-ot esett.
Az érdekesség az Evergrande sztoriban az, hogy az amerikai piacokra is kihatással lehet, ha csődöt jelent. A bukás hasonló nagyságú lehet, mint anno a Lehman Brothers esetében volt. Több elemző szerint viszont nem fog addig húzódni a történet, hiszen a kínai állam időben be fog avatkozni, így csökkenthető a globális piacokra való kihatás.
A főbb amerikai és európai határidős indexek mínuszban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.