Erste kommentár Megjött az első komolyabb veszélyt jelentő hurrikán idén. Ida kicsit mérges, még úgy is, hogy négyesről hármasra csökkent az erőssége a partot éréskor. Tör, zúz amerre ér. Az olaj...
Megjött az első komolyabb veszélyt jelentő hurrikán idén. Ida kicsit mérges, még úgy is, hogy négyesről hármasra csökkent az erőssége a partot éréskor. Tör, zúz amerre ér. Az olaj eszközöket, vagy legalábbis azok 95 százalékát lezárták a régióban. Ez pedig mintegy 1,7 millió hordó olajtermelés kiesését jelenti naponta. Az okozott kár a becslések szerint elérheti a 40 milliárd dollárt, ami már összemérhető a 2005-ös Katrina vagy a 2017-es Harvey hurrikán által okozott 125 milliárd dolláros kárral. Ugyanakkor azóta növekedett az amerikai gazdaság. Míg a Katrina akkor mérhetően vetette vissza a gazdaságot, a Harvey hatása már jóval kisebb volt. A mostani 40 milliárd dolláros előzetes becslés nagyjából a GDP 0,2 százalékát érintheti, amit a jelenlegi monetáris és fiskális gazdaságpolitikával ki lehet simítani. Ezért nem látunk egyelőre hatást a részvényárakban, viszont az olajkínálatban bekövetkezett csökkenés miatt áremelkedést láthatunk.
A DAX oldalazással kezdte a napot, ami a technikai indikátorok alapján átcsaphat emelkedésbe. A BUX a kezdeti bizonytalanságot követően az OTP-nek és Richternek köszönhetően emelkedni kezdett. Az OTP célrát a J.P. Morgan ma emelte 23.000 forintra a korábbi 20.000 forintról.
A vártnak megfelelően nem került sor a QE kivezetésének bejelentésére a Jackson Hole-i konferencia során, amit nagy lelkesédessel fogadott a részvénypiac. A Nasdaq újabb rekordot ért el, 1,2%-os emelkedésével 15.129 ponton zárt pénteken az index. Ez az optimizmus a másik két indexen is meglátszott, a Dow 0,7%-ot emelkedett, az S&P 500 pedig 0,9%-os emelkedésével a történelem során először zárt 4500 pont felett.
Pénteki beszédében Powell azt hangsúlyozta, hogy a júliusi FOMC ülésen a legtöbb tag véleménye megegyezett az övével, miszerint ha a gazdaság a vártnak megfelelően teljesít a következő hónapok során, akkor az idei évben indokolttá válik az eszközvásárlási programok csökkentése. Amennyiben a pénteki munkaerőpiaci jelentés ismét erős számokat mutat, úgy várhatóan a szeptemberi FOMC ülésen megszületik a döntés a QE kivezetésének elkezdéséről.
Az eddigi legforróbb részvények gazdasági lassulásról árulkodhatnak. A jelenlegi negyedévben az S&P 500 legjobban teljesítő szektora a közüzem, illetve az egészségügy, miután eddig 7,8%-ot, illetve 6,6%-ot emelkedtek, míg az index maga 4,9%-kal tudott emelkedni. Ezek a hozamok figyelemreméltók, hiszen a befektetők tipikusan akkor fektetnek ilyen szektorokba, amikor a gazdasági növekedési kilátások egyre sötétebbek. Nemrég a Goldman Sachs 9%-ról 5,5%-ra csökkentette az USA harmadik negyedéves gazdasági növekedésére vonatkozó kilátását arra hivatkozva, hogy a delta variáns következtében csökkennek a fogyasztói kiadások.
Piaczárást követően jelent a Zoom, a makroadatok közül pedig a lakásértékesítési adatokat lesz érdemes figyelni.
Ázsiában emelkednek a részvényindexek, miután a piac további vállalati negyedéves jelentéseket figyel. Japánban a Nikkei 225 0,4%-ot, míg Kínában a Shanghai Composite 0,3%-ot, a Hang Seng pedig 0,7%-ot emelkedett.
Kína leszámolása a technológiai vállalatokkal azt eredményezi, hogy a befektetők Ázsia más országaiban keresnek befektetési lehetőségeket. Indiában és Dél-Koreában egyre több technológiai vállalat debütál a tőzsdéken, amik növekedése nem mutat lassulást, ezáltal jobb lehetőségeknek bizonyulhatnak, mint a jelenlegi túlértékelt kínai vállalatok. A fent említett két országban, illetve Délkelet Ázsiában a tech cégek idén 8 milliárd dollárnyi tőkét vontak be, ami új rekordnak számít. Ez a szám csak növekedhet, hiszen olyan cégek terveznek tőzsdei kibocsátást, mint a Paytm indiai fintech, illetve a GoTo indonéz internet konglomerátum, melyek IPO-ja rekord összegű lehet. Ez a befektetési bankárok szerint egy új korszak kezdetét jelentheti, hiszen Ázsiában Kínán kívül is egyre több jó lehetőség van.
Alig változtak ma reggel a főbb határidős indexek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.