Erste kommentár Július 31-én lejárt az amerikai állam hitelkeretének felfüggesztése, így a Pénzügyminisztérium a hitelkeret megnöveléséig vagy ismételt felfüggesztéséig nem...
Július 31-én lejárt az amerikai állam hitelkeretének felfüggesztése, így a Pénzügyminisztérium a hitelkeret megnöveléséig vagy ismételt felfüggesztéséig nem bocsáthat ki új állampapírokat. A Pénzügyminisztérium jelenleg több mint 530 milliárd dolláros készpénz állománnyal rendelkezik, nagy kérdés azonban, hogy meddig fognak kitartani a tartalékok. Ahhoz, hogy a Pénzügyminisztérium újra kötvényekkel finanszírozhassa működését, kongresszusi felhatalmazásra van szükség, a republikánusok azonban hallani sem akarnak a hitelkeret megnöveléséről. A demokraták a 3.500 milliárd dolláros családtámogatási csomag részeként a hitelkeret növeléséről is dönthetnek, a csomag elfogadása azonban hetekbe, vagy akár hónapokba is telhet. Jelenleg nem látszik, hogy miként lehetne gyorsan visszaállítani a Pénzügyminisztérium kötvényfinanszírozási képességét, ami emelkedett volatilitáshoz vezethet a pénzügyi piacoknál.
Nem sikerült emelkedéssel kezdeni a hetet az amerikai indexeknek. Az S&P 500 0,2%-os mínuszban zárta a napot, a Nasdaq Composite pedig kevesebb mint 0,1%-ot emelkedett.
A delta variáns terjedése miatt moderált gyorsulás látszik a beoltottak számában az USA-ban. Az oltási kampánynak köszönhetően a 65 év felettiek 90%-a, a 18 év felettieknek pedig a 70%-a már legalább egyszer be van oltva. A delta terjedésének ellenére a maszkokon kívül egyéb korlátozásokat nem jelentettek be a kormányzók, vélhetően az angliai mintához hasonlóan fog lezajlani a legújabb hullám.
Negatív hangulatban folytatódik a hét Ázsiában. A Nikkei 225 0,5%, a Hang Seng 0,4%, a CSI 300 index pedig 0,1%-os mínuszban kereskedett a nap végéhez közeledve.
A 10 éves kínai állampapír hozama már hetedik hete megállás nélkül csökken, és tegnap újabb 52 hetes mélypontra esett. A piaci szereplők már készpénznek veszik, hogy a romló gazdasági adatok közepette a PBOC ismét csökkenteni fogja a tartalék rátát, a jegybank szombati bejelentése szerint pedig a piaci kamatok is csökkenhetnek a jegybanki reformoknak köszönhetően. Az alapkamat csökkentése egyelőre túlságosan drasztikus lépésnek tűnik, jelen gazdasági kilátások közepette a célzott fiskális és monetáris lazítás is elégségesnek bizonyulhat, amennyiben az oltási kampánnyal sikerül véglegesen megszabadulni a gazdasági korlátozásoktól.
Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak.
Ma hajnalban tette közzé második negyedéves eredményét a Richter. Az árbevétel 13,6%-kal 155,9 milliárd forintra, az üzemi eredmény pedig 34,3%-kal 36,4 milliárdra nőtt. A nettó eredmény 11,1%-kal 28,0 milliárd forintra esett vissza. Az orosz értékesítés a rubel gyengülése ellenére 13,5%-kal nőtt, amihez hozzájárult az is, hogy a közvetlen értékesítés újra elérte a járvány előtti szintet. A költségek növekedése elmaradt az árbevétel növekedési ütemétől. A pénzügyi soron 6,2 milliárdos mínuszt volt kénytelen elkönyvelni a cég.
A MOL bejelentette az osztalékfizetés részleteit. Az egy részvényre jutó osztalék 95,02 forint. Az utolsó kereskedési nap osztalékszelvénnyel: 2021. augusztus 9, míg az első kereskedési nap osztalékszelvény nélkül: 2021. augusztus 10. Az az osztalékfizetés kezdőnapja: 2021. augusztus 18.
A MOL júliusban 4,3 dollár/hordó finomítói és 670 euró/tonna petrolkémiai marzsot ért el. A júniusi marzsok 3,3 dollár/hordó, illetve 808 euró/tonna voltak, míg a második negyedévben 4,4 dollár/hordó, illetve 949 euró/tonna finomítói és petrolkémiai árrést mutatott fel a magyar olajtársaság. Véleményünk: A július gyengébb lett petrolkémiában, mint az előző hónap, ugyanakkor a finomítás javítani tudott. A petrolkémia korábban (április, május) 1000 euró/tonna feletti, rendkívüli marzsokat ért el, a korrekció természetes és várható volt. A mostani árrések még mindig felette vannak a covid előtti, 300-400 euró/tonna szintnek. A finomítói árrés javult, a mostani szint főleg az erős benzin marzsnak tudható be. Mi további javulást várunk ezen a téren, mivel az 5-6 dollár/hordó dízel marzs nagyon alacsony, az év vége felé, ahogy erősödik a kereslet, ezek az árkülönbségek is nőhetnek. A petrolkémiában további gyengülés várható. A második negyedév összességében továbbra is jó kilátásokkal kecsegtet, mivel az olajár magas, a finomítói profitábilitás javul, a petrolkémia pedig továbbra is ontja a pénzt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.