Erste kommentár Sok a bizonytalanság. Például az OPEC esetében nem tudjuk, hogy mi lesz a folytatás. A kitermelés egyelőre szinten maradt, miközben a kereslet növekszik. Ez alapvetően emelné az árat, ugyanakkor a viták, melyeknek...
Sok a bizonytalanság. Például az OPEC esetében nem tudjuk, hogy mi lesz a folytatás. A kitermelés egyelőre szinten maradt, miközben a kereslet növekszik. Ez alapvetően emelné az árat, ugyanakkor a viták, melyeknek folytatása még időpont sincs, akár odáig is vezethetnek, hogy a kartell tagok nem tartják be a kvótát és egymással versenyezve kezdik el önteni az olajat a piacra, mint tavaly. Most éppen az utóbbi forgatókönyvben kezdett el hinni a piac, illetve fél az ázsiai kereslet csökkenéstől is, hiszen ott is terjed újra a vírus.
Magyarországon félhetünk az Európai Bizottságtól kiszivárgott hírektől. Nevezetesen, hogy egyelőre nem adnának zöld utat a valamivel több, mint 7 milliárd eurós helyreállítási alap kifizetéseinek megkezdéséhez. A hírek szerint ebben szerepet játszhat a melegellenes törvény, illetve fajsúlyosabban a garanciarendszer vélt vagy valós hiánya a pénzek elköltésének tisztaságával kapcsolatban. Az előbbi esetben, azt gondoljuk, hogy a cél érdekében a kormány visszakozhat, míg a második esetben az a kérdés, hogy milyen garanciát tud megadni a kormány, és mit kér az Unió. Mindenesetre július 12-én letelik a két hónap, amely idő alatt eddig a résztvevő országok megkapták a jóváhagyást, így talán akkorra mi is többet fogunk tudni ezzel kapcsolatban.
A várakozásokkal ellentétben tovább emelkedett az infláció júliusban. Pedig erre a hónapra már sok elemző csökkenő inflációval számolt a bázis hatás miatt. Hasonlót láthattunk az EU-ban is. Ennek ellenére az infláció 5,3 százalékra emelkedett itthon, ráadásul a maginfláció is nagyot ugrott 3,4-ről 3,8 százalékra. Így egyre inkább a felé mutatnak az adatok, na meg az EU-s mizéria, hogy a jegybanknak inkább a nagyobb, 30 bázispontos lépéseket kellene választania a 15 bázispont helyett a következő kamatdöntő ülésen, de nem tudjuk.
A DAX nagyobbat emelkedett tegnap, mint gondoltuk, ma meg egyre növekvő esést mutat. Növekszik a volatilitás, ami a piac fokozódó idegességére utal, miközben az árfolyamok is relatíve magasak. Ez nem jó jel a folytatás tekintetében. A BUX kismértékű csökkenést mutat.
Tovább folytatódik az amerikai piacok emelkedése. Az S&P 500 index a tegnapi kereskedés során 0,3%-os plusszal új rekordra emelkedett. A Dow Jones szintén 0,3%-ot emelkedett, míg a Nasdaq Composite index szinte változatlan volt.
A Federal Reserve júniusi üléséről készült jegyzőkönyv nem szolgált sok újdonsággal a befektetők számára. A jegybankárokat meglepte az elmúlt hónapok erős gazdasági teljesítménye és a kialakult inflációs nyomás, így többen is jelezték, hogy korábbi várakozásuknál hamarabb kezdhetnék el az eszközvásárlási programok befejezését. A jegyzőkönyvből az látszik, hogy az FOMC tanács két részre szakadt. Az egyik oldalon a jegybankárok a visszatekintő indikátorokra fókuszálnak és a továbbra is magas munkanélküliségi ráta miatt nem akarják csökkenteni a lazítás mértékét. A másik oldalon levő döntéshozók próbálnak előre tekinteni, és csökkentenék az inflációs kockázatokat a rekord gazdasági növekedés közepette.
Új rekordra emelkedett a betöltetlen állások száma az USA-ban. Májusban több mint 9,2 millió állás közül választhatott a 9,3 millió munkanélküli állampolgár.
Az Apple részvényei megállíthatatlannak tűnnek, a részvény felülmúlta a januári csúcsot. A növekedési kilátások pozitívak, a piaci kapitalizáció már elérte a 2.400 milliárd dollárt.
Az ázsiai indexek nagyot estek ma, hiszen a Nikkei 225 0,6%-ot, a Shanghai Composite 0,8%-ot, a Hang Seng pedig 1,5%-ot veszített értékéből.
Kína meglepő lépést tett és kijelentette, hogy a gazdaságnak további segítségre van szüksége a központi banktól. Ez jel lehet az egész világ számára, hogy a vírusból való kilábalás mégsem annyira egyszerű. A nemzeti bank bejelentette, hogy nagyobb likviditást fog biztosítani a bankok számára, hogy növelni tudják a hitelállományukat. A lépés épp ellentétes azzal, amit a Fed csinál, akik pont az eszközvásárlási program csökkentésében gondolkoznak. Ez aggodalmat okozhat, hiszen azt is jelentheti, hogy a gazdasági fellendülés Kínában lassul azzal egyidőben, hogy a nyersanyag árak emelkednek, a fogyasztók óvatosak, és problémák merültek fel a globális ellátási láncban is.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.