Erste kommentár Tegnap nagy bejelentés érkezett a miniszterelnök részéről. Ha a GDP 5,5 százalék fölött növekszik, akkor komoly adóvisszatérítésre számíthatnak a munkavállalók a...
Tegnap nagy bejelentés érkezett a miniszterelnök részéről. Ha a GDP 5,5 százalék fölött növekszik, akkor komoly adóvisszatérítésre számíthatnak a munkavállalók a személyi jövedelemadóból, amelynek a maximuma 800 ezer forint lehet, és mintegy 600 milliárd forinttal terhelheti a költségvetést. Az extenzív költségvetésre a monetáris politika válasza eddig a kamatemelés, amellyel kapcsolatban olyan üzenetek érkeztek, hogy valószínűleg nem egyszeri lépésre, hanem kamatemelési ciklusra kell számítanunk. Ez pedig pozitív hatással van a forint árfolyamára, amely azóta erősödik a várható szigorúbb monetáris politikának köszönhetően. Az erős forint pedig nem mindenkinek jó. Például az exportőrök helyzete kissé nehezebbé válik, így például a Richter számára sem kedvező az „erős forint”. Különben a mai napon gazdagabbak leszünk az amerikai inflációval, amely májusban 4,7 százalékra ugorhatott, amelyre nem volt példa 2008 ősze óta. Ezen már azért nehéz átnézni még akkor is, ha a maginfláció „csak” 3,5 százalék lehetett az előző hónapban. Az EKB is ülésezik, és továbbra is nagy valószínűséggel tovább fogja nyomni a gázpedált, mint a Fed is teszi.
A ma napon 10 órától kezdődik az Mtel aukció, ahol 1 forintos lépésközzel lehet ajánlatokat beadni, és az ajánlati áron veszi meg a Magyar Telekom a részvényeket, addig a szintig, amíg el nem éri a 10,2 milliárd forintos értéket. Az ajánlati szakasz 12:30-ig tart, azután jön az allokáció. Az ügylet lezárásáig, de lehet, hogy nap végéig is szünetel a kereskedés a részvényekkel az aukció kezdetétől.
A DAX ma is csökkenéssel kezdte a napot, a BUX is hasonlóan viselkedik. A DAX amúgy a rövid indikátorok alapján akár emelkedhetne is, azaz a jelenlegi csökkenés rossz viselkedést jelent.
Tegnap a Nasdaq 0,1%-ot, az S&P 500 0,2%-ot, a Dow pedig 0,4%-ot csökkent.
Joe Biden tegnap megérkezett Európába, ahol szoros menetrend vár rá a következő napokban. Ma Boris Johnsonnal tárgyal, holnaptól a G7 csúcson vesz részt, jövő hét elején pedig az EU vezetőivel tárgyal, de jövő héten még egy Biden-Putyin találkozóra is sor kerül Svájcban. Ma a brit miniszterelnökkel új Atlanti Charta-t írhatnak alá az 1941-es megállapodás mintájára. Ez leginkább szimbolikus jelentőségű, és egyfajta szándéknyilatkozatnak tekinthető, melyben kifejtik, hogy közös elveket vallanak, céljuk a világgazdaság újraindítása a járvány után. Konkrétumokat esetleg a két ország közti utazási korlátozások feloldására vonatkozóan tartalmazhat.
Egy hónapot követően először esett 1,5% alá a 10 éves amerikai állampapírok hozama. Ez annak a jele, hogy a piac elkezdte átmenetinek tekinteni az infláció megugrását, és ezzel párhuzamosan csökkentek a monetáris politika szigorításával kapcsolatos spekulációk.
Új csúcsra 500 milliárd dollár fölé ugrott a FED-nél elhelyezett 1 napos repo összege. Ebbe az eszközbe 0%-os kamaton helyezhetik el a pénzügyi intézmények a többlet likviditást. Az eszköz rekord kihasználtságának oka a jelentős likviditás és a bankok szabályozói alkalmazkodása.
Az USA bejelentette, hogy 500 millió Pfizer vakcinát fog külföldre adományozni, elsősorban a fejlődő országok számára. A G7 tagországok a hétvégén várhatóan további 500 millió vakcinát fognak felajánlani a globális oltási kampány felgyorsítása érdekében.
A Hang Seng 0,2%-ot, a Nikkei 0,3%-ot, a CSI300 0,6%-ot emelkedett a ma reggeli kereskedésben.
A kínai és amerikai kereskedelmi miniszter megegyezett abban, hogy tovább folytatják az egyeztetéseket a kereskedelmi és beruházási politikával kapcsolatban. Konkrét részletekről azonban nem állapodtak meg. A két ország közti viszony javulása várható volt a Trump időszakot követően.
A kínai jegybank inflációs előrejelzése szerint az infláció még az idei évben 2% alatt maradhat, vagyis még a 3%-os inflációs cél sem teljesülne.
Enyhe emelkedés figyelhető meg az amerikai és európai határidős indexek esetében is.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.