Erste kommentár Tegnap a DAX index réssel rugaszkodott el a tetőről az után, hogy a korábbi kitörés is erősre sikeredett, és aminek során megerősítésképpen még három napot emelkedett az index mielőtt korrigálni...
Tegnap a DAX index réssel rugaszkodott el a tetőről az után, hogy a korábbi kitörés is erősre sikeredett, és aminek során megerősítésképpen még három napot emelkedett az index mielőtt korrigálni kezdett volna. S itt még nincs vége a sztorinak. A tegnap hagyott rés 14.602 és 14.670 között van. Nyilván a rés visszatöltése bizonyos gyengeséget, annak nyitva hatása pedig erőt sugározna. Azaz az előbbibben hívők akár dörzsölhetnék is a tenyerüket a tegnapi nagy amerikai zakót követően. A valóság pedig az, hogy a reggeli órákban, a negatív ázsiai hangulat ellenére, ahol jellemzően 1,5 százalék körüli eséseket láthattunk, a DAX 14.700 fölött kíván maradni, azaz esze ágában sincs betölteni a rést, s ezzel bármiféle gyengeséget sugározni.
A mai napon a negatív hangulatban csökkenhet a DAX és a BUX is, de ez a csökkenés moderált maradhat, abból kifolyólag, hogy ezek az indexek alapvetően érték részvényekből állnak, s most elsősorban a növekedési részvényeket bántják.
Tovább folytatódik a hozamemelkedés Amerikában, amit a technológiai szektornak továbbra is nehéz feldolgozni. A Nasdaq Composite 3,0%-ot esett a tegnapi nap során, a Dow Jones Industrial Average azonban csak 0,5%-kal csökkent szerdai rekord értékéről.
Tegnap megkezdődtek a tárgyalások Kína és az USA között, sok előrelépés azonban eddig nem törtét. A két ország külügyminiszterei kétnapos találkozón vesznek részt Alaszkában, ahol elsősorban a nemzetbiztonsági és külpolitikai kérdéseket fogják megvitatni.
Meglehetősen gyenge kereskedéssel zárul a hét Ázsiában. A Nikkei 225 1,4%, a Hang Seng 1,9%, a CSI 300 index pedig 2,6%-os csökkenést mutat a nap végéhez közeledve.
A Nikkei Stock Average csökkenése csalóka képet ad a japán tőzsde helyzetéről, a sokkal átfogóbb TOPIX index ugyanis 0,2%-ot emelkedik. Ennek oka elsősorban a japán jegybank mai döntése, miszerint a BoJ innentől kezdve nem fog Nikkei 225-öt követő ETF termékeket vásárolni, kizárólag TOPIX követő termékekbe fog fektetni. A váltás indokolt, ugyanis a Dow Jones Industrial Average-hez hasonlóan a Nikkei Stock Average is ár alapján van súlyozva, illetve meglehetősen kevés társaságot foglal magában. Ezzel szemben a TOPIX a tokiói tőzsde összes, több mint kétezer tagját reprezentálja, méghozzá piaci kapitalizáció szerint.
A mai változtatásokra elsősorban azért volt szükség, hogy a Bank of Japan stratégiája hosszútávon könnyebben fenntartható legyen. Az eszközportfoliójának értéke már a vírus előtt is meghaladta a japán gazdaság méretét, a GDP hányadában a mérlege kétszerese az EKB eszközeinek és több mint négyszerese a Fed mérlegének. Sőt mi több, az évek alatt a BoJ lett a japán állampapír- és részvénypiacok legnagyobb tulajdonosa, ami egyáltalán nem nevezhető kívánatosnak.
A méretéből adódó problémák miatt a Bank of Japan tehát arra kényszerült, hogy változtasson stratégiáján, aminek kommunikációja nem egyszerű a jelen helyzetben, amikor továbbra is a rendkívüli lazítás fenntartása a cél. Mától eltörölték az évi 6 ezermilliár jenes ETF vásárlási célt is, így a jövőben a jegybank várhatóan csak akkor fog vásárolni, amikor érdemi korrekció alakul ki a részvénypiacon. A 10 éves állampapír hozamát továbbra is nulla körül tervezi tartani a jegybank, ugyanakkor a 0 körüli +/- 20 bázispontos kereskedési sáv 25 bázispontra fog emelkedni.
A japán kötvénypiac a kockázatkerülő hangulatban erősödött a bejelentést követően. A 20 és a 30 éves állampapírok azonban csökkenésnek indultak, miután a BoJ legfrissebb elemzése szerint a hosszú hozamok emelkedése pozitívan hat a lakossági bizalomra.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.