Erste kommentár Újraéledt a remény az USA-ban, hogy mégiscsak készül valamiféle fiskális segélycsomag a gazdaság számára. A demokraták újra nekifutnak egy 2.400 milliárd dolláros csomag...
Újraéledt a remény az USA-ban, hogy mégiscsak készül valamiféle fiskális segélycsomag a gazdaság számára. A demokraták újra nekifutnak egy 2.400 milliárd dolláros csomag kidolgozásának, miközben a pénzügyminiszter azt mondta, hogy tárgyalásokat kezdenek a demokratákkal egy újabb pénzügyi segélycsomagról. Mivel nagyjából mostanra megszűnt a munkanélküliek heti 300 dolláros extra segélyezése, ezért a kérdés igencsak égető, ha a gazdaság állapotát fenn szeretnék tartani, s nem szeretnének egy újabb mélyrepülést.
Mindeközben Európában egyre mélyül a járvány. Franciaországban a spanyoloknál is egyre súlyosabb a helyzet, miközben a briteknél szabad kezet adnának a minisztereknek a járványügyi döntésekben. A spanyolok esetén már az ellátórendszer teljesítőképességének határa felé közelítenek, ami nagy kockázat, de az EU-ban alapvetően sehol nem számítanak hasonló mértékű zárásra, mint tavasszal. Persze ezt a járvány helyzet esetleges erős romlása felülírhatja, de az USA második hullámos példája azt mutatja, hogy meg lehet csinálni.
A DAX ma reggel mínuszban oldalazva nyitott és akár így is maradhat, legalábbis a napon belüli periódusú indikátorok alapján, amelyek kisimultak, mint egy halott EKG-ja. A BUX enyhe pluszban nyitott azok után, hogy az OTP-t a korábbi lokális mélypont közelébe ütötték, úgy, hogy közben a CFO arról beszélt, hogy csak néhány bázispontos romlásra számítanak a hitelállományban a járvány hatására. Ez pedig további jó teljesítményt sugall a banktól, így ez az alacsony árfolyam nem tűnik észszerűnek.
Minimális emelkedéssel zárták a vezető amerikai részvényindexek a tegnapi kereskedést. A Nasdaq 0,4%-kal, az S&P500 0,3%-kal, a Dow 0,2%-kal került feljebb.
Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter szerint az USA-nak újabb fiskális stimulusra van szüksége. Mnuchin nyitott lenne a demokratákkal tárgyalásokat folytatni erről, amit korábban a demokraták képviselőházi vezetője, Nancy Pelosi is megerősített. Ennek ellenére a demokraták önállóan egy új, 2.400 milliárd dolláros csomag kidolgozásába kezdtek, amit ebben a formában valószínűleg nem fogadnának el a republikánusok. A demokraták korábbi 2.200 milliárd dolláros csomagjával szemben ez a csomag a légitársaságoknak is külön támogatást adna, akik október 1-től akár 80 ezer embert is elbocsátanának, amennyiben nem kapnak újabb stimulust.
A Goldman Sachs szerint a piac túlbecsüli annak az esélyét, hogy a választásokat követően még több napot, esetleg hetet kell várni a hivatalos végeredményre. Az idei évben a koronavírus miatt sok államban levélben is (van ahol kizárólag így) lehet szavazni, ami meglassítja az eredmények kiértékelését. Ennek ellenére az elemzőház szerint bizonyos adatokból és azok korrelációjából már a választások estéjén jó eséllyel lehet következtetni a végeredményre.
A lakosság körében tapasztalható egyenlőtlenségek javítására hívták fel tegnap a figyelmet a Fed jegybankárai. Ezek többek szerint a gazdasági növekedést is érdemben visszavetik.
Vegyes kereskedéssel folytatódik a hét Ázsiában. Míg a Nikkei 225 index 0,5%-ot emelkedik, addig a Hang Seng és CSI 300 indexek 0,3 és 0,1%-os csökkenést mutatnak a kereskedés végéhez közeledve.
Innentől kezdve könnyebb lesz az ausztrál bankoknak a jelzálog- és kisvállalati hitelek jóváhagyása. Hosszas kivizsgálás helyett elég lesz az ügyfelek jövedelmére és költekezésére fókuszálni. A változásokkal véget ér az egy évtizede tartó pénzügyi szabályozások szigorítása. A lépésre a koronavírus okozta recesszió késztette a kormányt, az ausztrál gazdaságban ugyanis közel 30 éve nem történt visszaesés.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
Jövő tavasszal dönthetnek arról, hogy meghosszabbítják-e a fizetési moratóriumot, derül ki Nagy Márton, a miniszterelnök főtanácsadójának szavaiból. A tény, hogy ez még nyitott kérdés, negatív, de a járványhelyzet bizonytalansága miatt érthető. Jelenlegi tudásunk szerint ugyanakkor valószínűleg nincs szükség a hosszabbításra.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.