Legfrissebb írásai
Recesszió ellen is lehet védelem
A recessziós kockázatok fokozatosan nőnek, így továbbra is fokozatosan, több részletben célszerű befektetni a részvénypiacba, és érdemes alacsony kockázatú alapokat is tartani – véli Varga Zalán, az Erste Alapkezelő értékesítési és termékfejlesztési igazgatója, akit a világgazdaság legégetőbb kérdéseiről és a befektetési lehetőségekről kérdeztünk.
Középtávon a részvénypiacnak kedvez a gazdasági környezet - A stagfláció a fő kockázat
Az előző évtizedhez képest gyorsabb növekedést és magasabb ütemű, de még a toleranciasávon belüli inflációs környezetet valószínűsít az Erste Asset Management középtávú forgatókönyvében. A gazdasági szcenáriók kidolgozása során az EAM öt meghatározó témára fókuszált: gazdaságpolitika irányvonalai, zöld transzformáció, technológiai fejlődés, idősödő társadalmak és Kína felemelkedése. A fő forgatókönyv a részvénybefektetéseknek kedvez, ám a magasabb értékeltségi szintek miatt itt az előző évtizedhez képest alacsonyabb hozamot várhatunk. A legvalószínűbb kockázati forgatókönyv a stagfláció (magas infláció, alacsony növekedés mellett) , ebben az esetben a magasabb hozamot kínáló, magasabb kockázatú kötvények teljesíthetnek a legjobban. A tartósan magas infláció ellen a befektetők reál eszközökből – mint az árupiaci befektetések, az arany, az ingatlan, az értékalapú részvények-, és inflációhoz kötött kötvényekből álló portfólióval védekezhetnek.
Vissza a klasszikusokhoz! Újabb fejezet kezdődhet az értékalapú részvények történetében?
Az értékalapú részvények voltak a XX. század nyertesei. Rendre túlteljesítettek a növekedési részvényekkel szemben. Az elmúlt évtizedben a trend látványosan megfordult: a befektetők érdeklődése a klasszikus iparágakról, mint az autó- és bankszektor, a kitűnő növekedési kilátásokkal rendelkező vállalatok felé fordult, például technológiai cégekbe fektetve. A Covid-válság is csak megerősítette őket abban, hogy ez a helyes irány. A gazdasági talpraállás azonban újabb fordulatot hozott: az elfeledett értékalapú stratégiák újra fókuszba kerültek. Adódik a kérdés, hogy csak egy fellángolást láthattunk, vagy a jövőben ismét érdemes lesz számolnunk az értékalapú részvényalapokkal.