Magas elvárások az EKB-nál Vegyesen teljesítettek tegnap az európai részvénypiacok. A CAC40 0,6%-ot emelkedett, a FTSE100 stagnált, a DAX pedig 0,1%-ot csökkent. Az olasz szenátus újabb, 25 milliárd eurós...
Vegyesen teljesítettek tegnap az európai részvénypiacok. A CAC40 0,6%-ot emelkedett, a FTSE100 stagnált, a DAX pedig 0,1%-ot csökkent.
Az olasz szenátus újabb, 25 milliárd eurós gazdaságélénkítő csomagot szavazott meg a gazdaság támogatása érdekében. A költségvetési stimulus várhatóan napokon belül megkapja a szükséges végső jóváhagyásokat is. Az újabb fiskális élénkítés hatására az olasz költségvetési hiány már 11,9%-ra emelkedhet, szemben az áprilisban meghatározott 10,4%-os céltól. A többi országtól eltérően Olaszországban viszonylag kisebb részekben hagyják jóvá az újabb és újabb gazdaságélénkítő csomagokat.
AZ EKB görög és ciprusi tagja is gazdasági stabilitáshoz és az inflációs kilátások alakulásához kötni a rendkívüli (PEPP) eszközvásárlások végét. Mivel az előrejelzések szerint legalább 2022 végéig nem teljesül a jegybank inflációs célja, így ez meglehetősen magas elvárásnak tekinthető, és ismét felveti annak lehetőségét, hogy az eszközvásárlási program kibővítésre és meghosszabbításra kerülhet.
A második negyedévben 707 millió dolláros EBITDA eredményt ért el az ArcelorMittal, ami bár 55%-os visszaesés a tavalyi évhez képest, de még így is bőven felülmúlta a 485,9 millió eurós konszenzust, sőt még a legoptimistább elemzői várakozást is sikerült felülteljesítenie. Az árbevétel 10,98 milliárd dollár lett, szemben a 10,87 milliárd dolláros várakozással. A társaság rendkívül nehéz negyedéven van túl, összességében óvatosak a felpattanási reményekkel kapcsolatban a bizonytalan környezet miatt, de már látják a kereslet bővülését azokban a térségekben, ahol a járványügyi korlátozásokon elkezdtek lazítani. A vártnál jobb gyorsjelentés és a 7,8 milliárd dollárra csökkenő nettó eladósodottság együttes hatására jelentősebb emelkedéssel reagált az árfolyam.
A Banco Bilbao második negyedéves adózott eredménye lefeleződött tavalyhoz képest, ezzel 636 millió euróra csökkent, de még ezzel is felülmúlta az 598 millió eurós piaci konszenzust. A nettó kamatbevétel, a díj és jutalék bevételek is csökkentek, miközben a céltartalékolás emelkedett, de már nem volt annyira kiugró mértékű, mint a bank első negyedévi céltartalék képzése. Sőt a profit felülteljesítése is abból jött, hogy a vártnál kisebb céltartalékot képzett a bank. A második negyedévben 1,6 milliárd eurónyi céltartalékot képeztek, amiből 644 millió kimondottan a Covid19 hatásait hivatott fedezni. A bank CET1 tőkemegfelelése 11,2%-ra emelkedett a negyedév végére. Mivel csak az alacsonyabb céltartalékképzés okozta az adózott eredmény soron keletkező pozitív meglepetést, így negatív árfolyamreakciót váltott ki a gyorsjelentés.
Az alacsony olajárak miatt 8,1 milliárd dollárnyi eszközt kényszerült leírni a Total. A legjelentősebb, 7 milliárd dolláros tétel kanadai olajpala projektekhez kapcsolódik, melynek kitermelése költségesebb, ráadásul magasabb karbon kibocsátással is jár. Viszont a korrigált adózott eredmény meglepetésre pozitív lett. Az adózott eredmény 96%-kal csökkent a tavalyi évhez képest, de a 126 millió dolláros profit így is felülmúlta a piaci várakozást, ami 443 millió eurós veszteség volt. A felülteljesítés oka a kereskedési tevékenységen elért nyereség, ugyanis a kereskedők roppant jól használták ki a rendkívüli volatilitásban rejlő lehetőségeket. A Total továbbra is 66 eurócentnyi osztalékot fizet negyedévente, és ezt 40 dolláros brent olajár fölött továbbra is fenntarthatónak tartja. A befektetők könnyedén túltették magukat az egyszeri leíráson, a megerősített osztalék prognózisra és a vártnál jobb korrigált eredmény hatására pozitív árfolyamreakció tapasztalható.
A vártnak nagyjából megfelelő 41 milliárd dolláros árbevételt ért el a Volkswagen a második negyedévben, ami 37%-os esést jelent év/év alapon. Az egy évvel ezelőtti 5,1 milliárd eurós profittal szemben 2,4 milliárd dolláros veszteséget ért el a cég, és 2,3 milliárd eurónyi készpénzt égetett el. A vállalat szerint a mostani volt a valaha volt egyik legnehezebb félév a cég történetében, aminek hatására a korábban belengetett részvényenkénti 6,5 eurós osztalékot a 2019-es pénzügyi évre 4,86 euróra csökkentik. Júliusban már érdemi javulást látott a vállalat az autópiaci trendekben, ugyanis az eladások már kevesebb, mint 10%-os visszaesést mutattak év/év alapon. A második félévben továbbra is javulásra számít a cég, mivel abban bízik, hogy a teljes 2020-as évet pozitív üzemi eredménnyel fogja zárni érdemben visszaeső árbevétel mellett. Az osztalékvágás hírét természetesen nem fogadta jól a piac, így közel 6%-kal esik az árfolyam piacnyitás után.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.